A 16. századi rejtélyes szobákban különleges tárgyakat gyűjtöttek: a kuriózumok tára büszkeség volt tulajdonosának

Az értékes gyűjteményekbe a legkülönfélébb különlegességek kerültek.

Cabinet of curiosity - kuriózum gyűjtemény
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Cabinet of wonder, Wunderkammer, cabinet of curiosity - így nevezik különböző nyelveken, azaz csodák szekrénykéje, csodakamra, érdekességek szobácskája.

A kifejezés a legtöbb esetben nem is szekrényt takart, sokkal inkább szobát, melyet kifejezetten arra tartottak fenn a tehetősek, hogy különlegességeket, természettudományos - vagy annak vélt, illetve hamisított - tárgyakat, történelmi relikviákat, műalkotásokat, archeológiai jelentőséggel bíró leleteket, antik értékeket, illetve geológiai ritkaságokat halmozzanak fel benne, mintegy házi tárlatként, melyre büszkék lehetnek. A kuriózumok effajta tárai a 16. századtól váltak elterjedtté, ám már jóval korábban is léteztek ilyen gyűjtemények. A különleges tárgyak gyűjtögetése a gazdag réteg szenvedélye volt: arisztokraták, kereskedők és korai természettudósok foglalkoztak ezzel. Házi tárlataik a későbbi európai múzeumok előhírnökei voltak. A 16. század embere szimpatizált a szórakozva tanulás elképzelésével, és amellett, hogy ezek a gyűjtemények csodálatot váltottak ki szemlélőikből, tökéletes eszközei voltak a világ és a misztikumok megismerésének is.

Ilyenek voltak a tárlatok

A régi századok különleges gyűjteményeiről számos festmény és rézkarc is készült: további érdekességek kíséretében bemutatunk néhányat közülük.

Ole Worm dán orvos, természettörténész és antikvárius gyűjteménye: ez a kép a legkorábbi képi megjelenítése egy csodakamrának. (1599)
Ahogyan ezen a képen is látható, a különlegességek közé a legváltozatosabb tárgyak kerülhettek be: egy különleges tengericsiga-ház éppúgy, mint egy műalkotás. A festmény Frans Francken műve. (1636)
Cabinet of Curiosities, 1690 Domenico Remps.
Frans Francken (II): A Collector's Cabinet (1625).
Johann Georg Hainz - Cabinet of Curiosities.
Jan Brueghel I & Peter Paul Rubens - Sight (Museo del Prado).
Johan Zoffany - Tribuna of the Uffizi
d

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

://femina.hu/ezo/veletlen-talalt-tortenelmi-kincsek/

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük