Hiányzik a balatoni nyár? Így lopd vissza karácsonykor a Bujdosó Pincészet boraival

Kóstoltad már a Mentőövet vagy a Katamaránt? Itt az ideje!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha Balatoni borokról van szó, elsőként a Balaton-felvidék, Csopak és Badacsony Toszkánát idéző lankái jelennek meg lelki szemeink előtt. A dél-balatoni borvidékre ritkábban gondolunk, pedig lenne miért. Él erre egy nagy hagyományokkal rendelkező borászcsalád, akiknek borait - ha még nem tetted - éppen ideje megkóstolnod.

A Bujdosó család a változatos somogyi dombság legszebb dűlőin, Viszipusztától a holládi Bari-hegyig összesen 82 hektár szőlőt művel. A szőlőterület kétharmada fehérszőlő, de boraik között üdítő rozé és számos kiváló vörösbor is megtalálható.

Vitorlázást idéző Bujdosó-borok

A Bujdosó család a '70-es évek óta ezer szállal kötődik a vitorlázáshoz, napjainkban többek között a Balatonboglárra került kétszeres Kékszalag-győztes Gardazzurra legénységét is erősítik.

Nem véletlen, hogy boraik legtöbbje is valamilyen, a vízi sportághoz kapcsolódó nevet kapott. Így például kiváló Cabernet Franc - Cabernet Sauvignon cuvée boruk Katamarán névre hallgat. Prémium boraikat a Balaton klasszikus, elegáns vitorlásairól, többek közt a Sirocco, a Nemere és a Tramontana nevű hajókról nevezték el.

Mentőöv nevű rozé boruk megvásárlásával a Bujdosó Szőlőbirtok és Pincészet a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatát is támogatja: minden palack eladott Bujdosó Mentőöv után 10 forinttal segítik a vízimentők munkáját.

Milyen ételhez milyen bor illik?

Nézegess képeket!

Elolvasom

Jelentősebb szőlőfajták

Reduktív boraik többségét üde, gyümölcsös savak jellemzik. Legjelentősebb fajtáik a tramini, a királyleányka, a szürkebarát és az olaszrizling, de tekintélyes területen termesztenek chardonnay, Irsai Olivér és sauvignon blanc fajtákat is. Legfontosabb kékszőlőik a merlot, a cabernet sauvignon, a cabernet franc és a pinot noir.

A világfajták mellett - kisebb mértékben és a választék folyamatos bővítésével - termelnek még chasselast, régies elnevezéssel gyöngyszőlőt. Palettájukon megtalálható még a sárga Muskotály, valamint a Müller Thurgau által 1891-ben nemesített rizlingszilváni, az Erdélyből származó hungarikum, a királyleányka, és a feltehetően Ausztriából származó zöld veltelini is.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Több évtizedes családi tapasztalat

A szülők több évtizedes tapasztalatainak eredményeként válogatták ki és vásárolták meg - másfél évtized alatt - a művelni kívánt földeket. A rendszerváltáskor 20 hektárral indultak,  melyekhez kárpótlási jegyek útján sikerült hozzájutniuk. A családból négyen végeztek a Kertészeti Egyetemen szőlész-borászként. A jövő azonban már nemcsak a Bujdosó gyerekeken - Ferencen, Orsolyán és Zsigmondon - múlik, hanem a kilenc unokán is, akik közül többen folytatni kívánják a családi hagyományokat. Az elmúlt két évtizedben a meglévő területek rekonstrukciójával, új telepítésekkel, illetve a művelési módok korszerűsítésével alapozták meg hosszú távú céljaikat, napjainkban az értékesítés továbbfejlesztése került előtérbe.

A fejlődést sokkal inkább a fokozatosság jellemzi, nincsenek nagy ugrások, mondván: legyen hová fejlődniük az unokáknak is.

Balatonszemesi látványpincészet

A Bujdosó család Balatonszemesen, az egykor a Hunyadi-család birtokán, a barokk korból fennmaradt pincében alakította ki a dél-balatoni vidék legnagyobb, hangulatos borozóját. Bejelentkezés után 12 és 22 óra között 20-120 fős csoportokat, baráti társaságokat fogadnak szakszerű borkóstolókra. A Bujdosó Szőlőbirtok és Pincészet bekapcsolódva a turizmusba a Dél-balatoni Borút állomása. Érdemes betérni ide pár pohár frissítő borra, némi harapnivalóra - a kiszolgálás igazán szívélyes. Aki egyszer itt járt, garantáltan újra vissza fog térni.

Kép: www.bujdoso.com

Ezt is szeretjük