Tatárszentgyörgyön egy távoli házikónál különös eset történt néhány hete, furcsa kaparászásra lettek figyelmesek a lakók.
A magyar család már korábban észrevett egy búbosbanka-párt, és nyomon követte, ahogy felváltva jöttek a madárszülők a fiókáikhoz - de ekkor még nem tudták, hol van a fészek.
Búbosbanka-fiókák
Amikor meghallották a különös hangot, felmásztak a létrán, és legnagyobb meglepetésükre két pici búbosbanka csücsült a tetőn. Szerencsére azonnal értesítettek szakembereket, akik szóltak a Suttogó Madársegítő Alapítványnak, azaz Vári Tündinek, aki a segítségükre sietett.
- Ha tátognak akkor könnyű megetetni, de a megtaláló szólt, hogy nem nyitják ki a szájukat. Odasiettem, és láttam, hogy egy dobozban ültek a teraszon egy asztalon – nyilatkozta Vári Tündi a Femina oldalán.
Kiderült, hogy ház tulajdonosai nem látták a szülőket már egy ideje, még egyszer az apa madár bukkant fel. Ők fészkeltek be a háztetőre, a cserépléc alá, ahová fel is mászott Tündi, hogy megnézze az odút – tudta, hogy ahol két fióka van, ott valószínűleg akad több is.
Ugyan azt mondták neki, hogy szerintük nincsenek többen, Tündi lebontott két sor cserepet, és bizony ott gubbasztott még három fióka. Ezután egy órát várt a kislányával, de nem jöttek a madárszülők, így elhatározta, hogy magához veszi mindet, történt mindez nagyjából egy hónapja. A fészket visszaépítették ugyanúgy, ha mégis visszamennének költeni a szülők.
Ehhez a kis csapathoz egy idősebb fióka is csatlakozott Gyálról, befogadta Tündi, hogy ne legyen egyedül. Ő már kirepülős fióka, akit egy háztetőn találtak meg, több banka is volt mellette, de ő nem tudott repülni és szétázott az esőben.
Eleinte a kicsi nem akart enni sem, így a madármentő felébresztette a többi banka fiókát, hogy új társuk is hallja, ahogy kérik az ennivalót. Mielőtt közéjük engedte volna természetesen lefújta külső-belső parazitamentesítővel. Nem sokkal ezután már evett, és teli szájjal rohant Tündi felé, kérve a ennivalót.
- Nem akarnak azonnal enni, eleinte annyira félnek, hogy legszívesebben „bebújnának a kartondoboz alá” – jegyezte meg Tündi. A kezdetekben sötét helyen tartotta őket, folyamatosan szoktatta magához és az élethez, ami vár rájuk.
Végül az udvaron lévő röpdébe kerültek. Vígan homokfürdőznek, és egy idő után megtanultak önállóan enni, most már szétszórja nekik a lisztkukacokat és az egyéb táplálékot. Tünde megjegyezte, hogy szerencsére eltanulják egymástól, hogyan egyenek egyedül.
Hozzátette, hogy nem véletlenül hívják fostos bugybókának vagy büdösbankának őket, mert úgy védekeznek, hogy hátat fordítanak, és teljes erővel kieresztik az ürüléküket az „ellenségre”. Eleinte könyökig állt Tündi a fekáliában, ahányszor próbálta megetetni őket, a fejük lefelé, a fenekük pedig az égnek meredt.
Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen eleséget kapnak. Fel lehet nevelni úgy, mint a természetben az anyukája. - Nem elég, hogy felkockázol párizsit és virslit, tudni kell, hogy mit szeretnek enni, és azt biztosítani nekik. Nem csak lisztkukacot esznek, hanem csótányt, gyászbogárlárvát is.
Tündi gyakran az udvaron ássa ki a bogarakat, gilisztákat nekik. Úgy tartja, hogy érdemes jól felnevelni őket, mert el kell nekik indulni télen, és hosszú utat kell megtenniük. Most már repülni tanulnak, és ugyan nem mindegyikük épült fel teljesen, a legtöbb madárka el tudja hagyni a madárpanziót.
Olvass tovább: óriási bajban vannak az állatmenhelyek
A menhelyek telt házzal üzemelnek, az állatvédők eljutottak a falig, az örökbeadások megtorpantak, a költségek az egekben, a kilátástalanság pedig nap mint nap kiégéssel fenyeget. Kovácsné Gali Évával, a várpalotai Alex Állatvédő Egyesület vezetőjével beszélgettünk.
Óriási bajban vannak az állatmenhelyek, segélykiáltásukat nem hallja meg szinte senki
A menhelyek telt házzal üzemelnek, az állatvédők eljutottak a falig. Kovácsné Gali Évával, a várpalotai Alex Állatvédő Egyesület vezetőjével beszélgettünk.
Elolvasom
(Képek forrása: Vári Tündi / Suttogó Madársegítő Alapítvány)
Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?
Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. február 19. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció