Inkább a börtön, mint a közmunka
A szabálysértők inkább a börtönt választják a pénzbüntetés helyett.
A tavalyi év során jelentősen emelkedett a bíróság elé került szabálysértési ügyek száma - írja a Pénzcentrum.hu.
A szabálysértési bírságot be nem fizetők száma hónapról hónapra nő, 2013-ban nagyjából 36 ezer szabálysértési bírság átváltoztatásáról szóló ügy aktája került a bíróságok elé.
Egyre többen kényszerülnek fogházba
Magyarországon egyre több ember kényszerül fogházba menni, amiért nem tudja kifizetni a kiszabott szabálysértési díjat. A folyamat úgy néz ki, hogy ha valaki nem fizeti be a tartozását 30 napig, akkor az ügye a bíróság elé kerül, ahol a pénzbüntetést fogházbüntetésre változtatják. Ezzel az eljárással gyakorlatilag mindenki rosszul jár, hiszen a szabálysértő börtönbe kerül, a bíróságnak sokkal több munkája lesz, továbbá az állam is megrövidül anyagilag a sok fogvatartott ellátása miatt. A bíróságokra általánosságban több száz be nem fizetett ügy érkezik naponta.
Mi az a szabálysértési eljárás?
Ha valakit szabálysértésen kapnak, akkor két lehetősége van, vagy elismeri a szabálysértést, vagy nem. Az első esetben a hatóságok 5-50 ezer forintos bírságot is kiszabhatnak rá. Ha valaki nem ismeri el, az ellen eljárás indul a feljelentés alapján, ami maximum 300 ezer forintos pénzbüntetéshez vezethet.
Ha a fenti összegeket az illető nem fizeti be, az ügye a törvényszékre kerül, a bíróság pedig a pénzbüntetést elzárásra változtathatja át. Ezt a szabálysértő még egy esetben úszhatja meg, mégpedig, ha közmunkát vállal, és ledolgozza a tartozását. A közmunka helyett a legtöbben a fogházat választják. Szabálysértési eljárás indulhat például, ha túl hangosan szól a rádió az autóban, gyorshajtás miatt, vagy bizonyos kerületekben a közterületen való alkoholfogyasztás következtében is.
Mit lehet tenni ellene?
A Társaság a Szabadságjogokért dokumentuma szerint ha a hatóság anélkül döntött, hogy a szabálysértőt meghallgatta volna, akkor nyolc napon belül lehet kérni a meghallgatást, az ez alapján hozott döntés közlését követően nyolc napon belül kifogást lehet tenni, amibe bele kell írni az okot, illetve azt, hogy igényli-e az illető az újabb meghallgatást.
Ekkor a hatóság megváltoztathatja a döntést, de még mindig kifogást lehet tenni nyolc napon belül, ez viszont már csak a megváltoztatott részre vonatkozhat. Ha a hatóság még ekkor sem változtat, akkor a bíróság fogja elbírálni a kifogást. Szinte ugyanez vonatkozik a bírósági eljárásra, tehát lehet kérni a tárgyalás megtartását nyolc napon belül, valamint fellebbezéssel lehet élni, ha valaki nem ért egyet a bíróság döntésével.
A közérdekű munkát szabadidőben vagy pihenőnapon kell végezni, pénzjuttatás ellenében. Egy nap közérdekű munka hat óra munkavégzést jelent. Kevésbé súlyos esetekben kaphat az ember figyelmeztetést, de kiszabhatnak járművezetéstől való eltiltást vagy bizonyos eseményekről való kitiltást, és akár el is kobozhat a hatóság valamilyen tárgyat a szabálysértőtől.
Az adófizetőknek is teher
Az, hogy egy pénzbírság befizetni nem tudó szabálysértő inkább a börtönt választja, mind az államot, mind az adófizetőket megrövidíti. Egy nap a fogházban 5000 forint büntetést fedez, ugyanakkor a börtön költségei a 8000 forintot is elérhetik, emellett pedig az állam a bírságok összegétől is elesik.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az elzárás időtartama maximum 60 nap, ami, ha naponta 8000 forint, akkor az még mindig sokkal több, mint amennyi pénzbírságot maximum ki lehet szabni. A kiszabható legmagasabb pénzbírság el nem ismerés esetén 300 ezer forint, amíg a börtön legrosszabb esetben 480 ezer. Ebből egyértelműen látszik, hogy az állam bukik a legnagyobbat a be nem fizetett szabálysértéseken.
Statisztikákból kiderül, hogy Magyarország nyugati része felől kelet felé haladva csökken a fizetések száma, Győrben a szabálysértők 24,5%-a fizetett, Debrecenben 13%, Miskolcon pedig csak minden tizedik ember tudta befizetni a bírságot.
OLVASD EL EZT IS!
- halál
- külföld
A brutális gyilkos mindenképpen a börtönben fog meghalni
- rendőrség
- börtön
Képek! Ilyenek a hétköznapok egy börtönben
- jog
- alkotmánybíróság