Fizetős bölcsi: így alakulnak az árak

Lázár városában a szegényeknek olcsóbb az ellátás

A díjak tekintetében rendkívül vegyes a kép. Íme, néhány ár.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kormány egy jogszabály-módosítással lehetőséget adott az önkormányzatoknak arra, hogy az étkezési díjon felül pluszpénzt szedjenek be a szülőktől a bölcsődei gondozásért is.

Több önkormányzat élt a lehetőséggel, míg másoknál maradt az ingyenesség. Körkép.

Zalaegerszeg: egységesen 5040 forint

Zalaegerszegen március 1-jétől vezették be a gondozási díjat, amit egy általános összegben határozták meg. A díj egységesen 5040 forint, és mivel az étkezésért további 8463 forintot kell fizetni, a havi költség egy gyermek után 13 500 forint. Ezt Zalaegerszegen azoknak a családoknak kell kifizetni, amelyeknél az egy főre eső jövedelem eléri a havi nettó 54 ezer forintot, ami egy háromtagú család esetében nettó 162 ezer forintos összjövedelmet jelent.

Ha többet keresnek a szülők, akkor is ennyit kell fizetniük, ha viszont ennél kevesebbet, akkor a fizetendő összeg is csökken, mivel a térítési díj - azaz az étkezési és a gondozási díj - a szabályok szerint nem haladhatja meg az egy főre jutó jövedelem 25%-át.

Mivel a tájékoztatás szerint tavaly a havi költség 11 ezer forint volt, a családoknak 2500 ezer forinttal kevesebb jut egy hónapban a gondozási díj bevezetésének eredményeként. A teljes összeget a bölcsisek 60%-a, 218 gyermek után kell kifizetni.

Érd: maximum 10 ezer forint

Érden szeptembertől kerül bevezetésre a gondozási díj, ami maximum 10 ezer forint lehet havonta a városban. A gondozási díjat itt differenciálják, tehát annál kevesebb lesz, minél kevesebb pénzből él egy család.

Az étkezési díj ezen felül 10-11 ezer forint lesz, vagyis a teljes költség meghaladhatja a 20 ezer forintot, de csak azoknál a családoknál, ahol az egy főre jutó jövedelem eléri a 80 ezer forintot. Ez egy háromtagú család esetében 240 ezer forintos jövedelmet jelent.

Hódmezővásárhely: 3 ezer forint

Bevezetik a gondozási díjat a hódmezővásárhelyi bölcsődékben is. Az önkormányzat egyedi módszert dolgozott ki a kiszámításában: a város egyeztetést folytatott az érintett szülőkkel, majd a családok egy főre eső jövedelmét alapul véve sávonként határozta meg a bölcsődei díj mértékét.

Íme, a változások, amelyek minden nőt érinthetnek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ez a családok 70%-ában a tavalyihoz képest alacsonyabb díjakat jelent, többet csak azok fizetnek, akiknél az egy főre eső jövedelem megközelíti vagy meghaladja a 100 ezer forintot, de a növekmény a legmagasabb kategóriában is alig havi 3 ezer forint többletköltséget jelent a korábbiakhoz képest.

Az április 1-jén bevezetésre került számítás szerint ott, ahol az egy főre eső jövedelem meghaladja a 100 ezer forintot, ezer forintot kell pluszban fizetni, a fejenként 100 ezer forintból élő családoknál pedig 3 ezer forintos pluszköltséget generál a gondozási díj.

XIII. kerület, Győr: nem kell fizetni

A fentiekkel szemben nem kell fizetni a gondozásért a XIII. kerületben. Az önkormányzat közölte, elfogadták a pénzbeli és természetbeni, valamint a személyes gondoskodást nyújtó szociális és gyermekjóléti ellátásokról szóló rendeletet, "megtartva az eddigi kerületi értékeket".

Az idősek és fogyatékosok nappali ellátását, illetve a bölcsődei ellátást térítésmentesen biztosítja a kerületi állampolgárok részére - közölték.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Megkérdeztük a témában Győr önkormányzatát is, ahol elmondták: az önkormányzat úgy döntött, hogy nem él a gondozási díj szedésének lehetőségével, Győrben ezért továbbra sem kell pluszban fizetni a bölcsődéért.

- A döntés célja, hogy segítsük a szülőket, és ne növeljük a családokat érintő terheket - tették hozzá.

A fentiek mellett írásban megkerestük a szegedi önkormányzatot is, ám onnan nem kaptunk választ.

Ezt is szeretjük