Fizetős bölcsőde: van, ahol havi 20 ezer forint lesz a díj

Legalábbis a gazdagabb családoknak. A szegényebbeknek olcsóbb lesz, mint tavaly.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Több önkormányzat is úgy döntött, hogy él a lehetőséggel, és nemcsak az étkezésért, a bölcsődei gondozásért is pénzt kér a szülőktől.

Zalaegerszegen március 1-jétől vezették be a gondozási díjat, több okból. Az egyik ok, hogy az egy főre jutó gondozás díja a városban meghaladja az 56 ezer forintot, amit ki kell valahogy gazdálkodni. A másik lényeges ok, hogy míg tavaly az önkormányzatok még beépíthették a rezsiköltségek maximum 50%-át is a bölcsődei étkezés díjába, addig erre idén már nincs lehetőség.

- Akik tavaly beépítették a rezsiköltséget, azok kénytelenek voltak idén más ágon behajtani ezt a pénzt. Volt egy kvázi kényszerhelyzet emiatt - fogalmazott lapuknak Zimborás Béla, az önkormányzat illetékese.

Mint megtudtuk, Zalaegerszegen a díjat egy általános összegben határozták meg - annak ellenére, hogy az új szabály lényege épp az lett volna, hogy a magasabb jövedelműek többet fizessenek a bölcsődei ellátásért.

Zimborás Béla elmondta, azért döntöttek az egységes, 13 500 forintos díj mellett, mert úgy vélték, a díj meghatározásához beadandó jövedelemigazolások "nem feltétlenül fedték volna" a valóságot. A minimálbérre bejelentett vállalkozók például a több százezres valós jövedelem helyett is az alacsony jövedelmű kategóriába kerültek volna. 

Zalaegerszeg: havi plusz 2500 forint

Zalaegerszegen a gondozási díj havi 5040 forint, az étkezési díj pedig 8463 forint, ami összesen 13 500 forint. Ezt azoknak a családoknak kell teljes egészében kifizetni, akiknél az egy főre eső jövedelem eléri a havi nettó 54 ezer forintot, ami egy háromtagú család esetében nettó 162 ezer forintos összjövedelmet jelent. Ha többet keresnek a szülők, akkor is ennyit kell fizetniük, viszont ha ennél kevesebbet, akkor a fizetendő összeg is csökken, mivel a térítési díj - azaz az étkezési és a gondozási díj - a szabályok szerint nem haladhatja meg az egy főre jutó jövedelem 25%-át.

Politikusok és családjuk

Nézegess képeket!

Elolvasom

Mivel a tájékoztatás szerint tavaly a havi költség 11 ezer forint volt, a családoknak 2500 ezer forinttal kevesebb jut egy hónapban a gondozási díj bevezetésének eredményeként. Zimborás Béla elmondta, bölcsődéikbe 368 gyermek jár, közülük 68 gyermek után a szülőknek egyáltalán nem kell fizetniük sem az étkezésért, sem a gondozásért. 56 gyermek után az étkezési díj felét kell kifizetni, 26 gyermek esetében pedig alacsonyabb a térítési díj 13 500 forintnál. Ez annyit jelent, hogy a teljes összeget a bölcsisek 60%-a, 218 gyermek után kell kifizetni.

Érd: 20 ezer forint/hó

Érden szeptembertől kerül bevezetésre a gondozási díj, ami maximum 10 ezer forint lehet havonta a városban. A gondozási díjat itt differenciálják, tehát annál kevesebb lesz, minél kevesebb pénzből él egy család. Az étkezési díj ezen felül 10-11 ezer forint lesz, vagyis a teljes költség meghaladhatja a 20 ezer forintot, de csak azoknál a családoknál, ahol az egy főre jutó jövedelem eléri a 80 ezer forintot. Ez egy háromtagú család esetében 240 ezer forintos jövedelmet jelent. Érden egyfajta könnyítésként nem kell fizetni semmit az adott hónapban, ha a gyermek két hétig kimarad.

Segesdi János alpolgármester elmondta: azért döntöttek a gondozási díj bevezetése mellett, mert az önkormányzatnak már nincs lehetősége hitelt felvenni a működésre, a nullszaldós költségvetést pedig valahogy tartani kell.

Hódmezővásárhely: 9-17 ezer forint

Bevezetik a gondozási díjat a hódmezővásárhelyi bölcsődékben is. Göbl Vilmos, a városháza sajtóreferense elmondta, az önkormányzat egyedi módszert dolgozott ki a kiszámításában: a város egyeztetést folytatott az érintett szülőkkel, majd a családok egy főre eső jövedelmét alapul véve sávonként határozta meg a bölcsődei díj mértékét.

Ez a családok 70%-ában a tavalyihoz képest alacsonyabb díjakat jelent, többet csak azok fizetnek, akiknél az egy főre eső jövedelem megközelíti vagy meghaladja a 100 ezer forintot, de a növekmény a legmagasabb kategóriában is alig havi 3 ezer forint többletköltséget jelent a korábbiakhoz képest.

Az április 1-jén bevezetésre kerülő számítás szerint a korábbi 657 forintos bölcsődei napidíj helyett azoknak a családoknak, amelyeknél az egy főre eső jövedelem nem éri el a 39 900 forintot, 430 forintot, 54 925 forintos egy főre eső jövedelem alatt 580 forintot, 69 950 forintos egy főre eső jövedelem alatt 630 forintot kell fizetni.

Havi szinten tehát, míg korábban 14 ezer forintot kellett fizetni azoknak a családoknak, amelyeknél az egy főre eső jövedelem alacsonyabb 39 900 forintnál, addig idén 9 ezer forintot. Az 55 ezer forintos sávban a tavalyi 14 ezer forint helyett 12 ezer forintot, 70 ezer forint alatt pedig 13 ezer forintot.

Emelkedés csak az ennél magasabb jövedelmű családoknál tapasztalható: 84 976 forintos egy főre eső jövedelem alatt 680 forintot, 100 ezer forintot meghaladó egy főre eső jövedelem alatt 730 forintot, míg azokban a családokban, ahol az egy főre eső jövedelem meghaladja a 100 ezer forintot, 810 forintot kell fizetni naponta a bölcsődés gyermekek után.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Havi szinten tehát a 85 ezer forintos sávban a díj 14 ezer forint, 100 ezer forintnál 15 ezer forint, 100 ezer forint felett 17 ezer forint.

Ezt is szeretjük