Ha így jársz, nem fizet a bank, hiába várod: évente több ezren járnak így
Ne csak a biztonságos internet napján figyelj oda.
Ma van a biztonságos internet napja, amelyet 2004 óta az év második hónapja második hetének második napján tartanak világszerte, Magyarország pedig 2008 óta vesz részt a kezdeményezésben. Mindennap, de ilyenkor kiemelten fontos beszélni arról, hogy évente sajnos több ezer internetfelhasználót fosztanak ki teljesen a kiberbűnözők.
A Kasperksy Lab által készített kutatás eredménye azt mutatja, hogy az áldozatok több mint a fele csak részben, vagy egyáltalán nem kapta vissza az ellopott pénzt. Minden évben milliárdos veszteséget okoz a sokszínű és kifinomult kiberbűnözés, amely a fogyasztókat érinti, legyen szó pénzügyi visszaélésről vagy személyes adatok ellopásáról. Ez az összeg a valóságban jóval több lehet, ugyanis számos eset marad észrevétlen vagy megoldatlan.
Egy havi fizetés is lehet a kár
Úgy tűnik, az internetes csalás továbbra is nagyon jövedelmező: a kutatás eredményei alapján az áldozatok átlagosan 140 ezer forint értékű kárt szenvednek egy eredményes támadás esetén, minden tizedik válaszadó majdhogynem másfél millió forintos veszteségről számolt be.
A felhasználók nagy többsége - 81% - végez pénzügyi tranzakciót online, és 44%-uk tárolja pénzügyi adatait mobil készülékeken. Mivel egyre több felhasználó használ online felületet a pénzügyi tranzakciókhoz, a kiberbűnözők folyamatosan keresik a lehetőségeket, miként tudják feltörni ezeket a fiókokat.
Mindenki számára fontos, hogy megbízható informatikai védelemmel rendelkezzen, hogy megvédje adatait és pénzét, ennek ellenére a felhasználók csupán 60%-a gondoskodik minden eszközének védelméről - ide tartozik többek közt az asztali számítógép, a laptop, a pendrive, az okostelefon, az okostévé.
Nem fizetik vissza
Az online biztonsághoz való hozzáállást gyakran befolyásolja az a tévhit, miszerint az ellopott pénzt vagy adatokat automatikusan visszatérítik. A válaszadók közel fele azt feltételezi, hogy a bankok automatikusan visszafizetik a kiberbűnözők által okozott pénzügyi károkat, de a felmérés összegzése alapján kiderült, hogy az áldozatok több mint fele soha nem, vagy csak részben kapta vissza pénzét.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- A kiberbűnözők folyamatosan új módszereket keresnek, hogy kihasználják és megtévesszék a fogyasztókat, épp ezért nagyon fontos az internetfelhasználók számára, hogy védve legyenek - mondta Vjacseszlav Zakorzhevsky, a Kaspersky Lab Anti-Malware Kutatócsoport vezetője.
- A kiberbűnözők pénzügyi bűncselekményeket végrehajthatnak rosszindulatú programmal, adathalászattal, mobilbankfiók-feltöréssel, és a többi. Ne gondolja senki, hogy az ellopott adatokat vagy pénzt visszatérítik. A legjobb módja, hogy megőrizzük pénzünket az interneten, ha mindent megteszünk annak érdekében, hogy ne váljunk áldozattá azáltal, hogy speciális szoftvereket használunk, amely megvédi a személyazonosságunkat és szenzitív adatainkat a bűnözőktől - véli a szakértő.
- internet
- tudomány és technika
- számítógép
- csalás
- átverés
- bűncselekmény
- bankkártya
- folyószámla
- pénz
- veszélyes
- adatvédelem
- biztonság
- Terasz
OLVASD EL EZT IS!