A 3 legveszélyesebb biológiai fegyver
A 21. században már nem az atombomba jelenti a legnagyobb veszélyt. A biológiai fegyverek kegyetlenebbek és pusztítóbbak.
A vírusokkal, baktériumokkal, mérgekkel folytatott hadviselés nem a modern idők találmánya, alattomos eszközöket már az ókori háborúkban is bevetettek.
A kutak és források vizének tönkretétele bevett gyakorlat volt, de néha rafináltabb ötleteket is kitaláltak a küzdő felek.
A pun Hannibál például mérges kígyókkal megrakott korsókkal bombázta az ellenséget, a mongolok pedig pestises holttesteket dobáltak át hajítógépekkel az ostromlott város falain belülre. A 3500 éve hatalmas birodalommal rendelkező hettiták fekélyt és lázat okozó tularémiával fertőzött kosokat kergettek át ellenséges területre, ahol a betegség aztán óriási pusztítást végzett a lakosság körében. Napjainkra a módszerek sokat finomodtak, és jóval kegyetlenebbé váltak.
Lépfene: újabb pánik 9/11 után
A biológia fegyverek egy része kevésbé veszélyes, inkább csak megbetegedéseket okoz, a lakosságot azonban ezekkel is pánikba lehet ejteni.
A magyarul lépfenének nevezett anthrax azonban 80%-os halálozási rátát képes produkálni a fertőzöttek körében, az utólagos oltás pedig szinte teljesen hatástalan. Irán, Líbia, Észak-Korea szinte biztosan rendelkezik ilyen fegyverrel, Irakban pedig olyan mennyiséget találtak belőle az Öböl-háború idején, ami az egész emberiség kipusztítására alkalmas lett volna.
A véráramba bekerülő baktériumok duzzanatot okoznak, ami aztán hólyaggá, majd fekete varrá alakul, rosszabb esetben véres váladékot ereszt. 2001-ben, nem sokkal a New York-i ikertornyokat ért támadás után a terroristák lépfene-baktériumokat juttattak el több amerikai nagyvárosba, tovább növelve a lakosság veszélyérzetét. Félmázsányi ebből az anyagból legalább 20–25 ezer ember halálát okozhatta volna.
Fekete himlő: 30 alatt életveszélyes
A variola vírus által okozott fekete himlő az ókorban és a középkorban szinte ciklikusan söpört végig a világon, újra meg újra megtizedelve a lakosságot. A fertőzöttek negyede-fele biztosan meghalt, a többiek pedig sokszor szenvedtek maradandó károsodást - Kölcsey Ferenc például a fél szemére megvakult tőle.
Az 1970-es évekre a betegséget lényegében felszámolták, de a hidegháborúban a szemben álló felek őriztek maguknál néhány baktériumot, hogy szükség esetén még az atombombánál is pusztítóbb fegyvert állítsanak elő belőle. Rossz hír, hogy a mai huszonévesek, illetve a náluk fiatalabbak sem kaptak már ellene kötelező védőoltást, így a himlő újbóli megjelenése beláthatatlan következményekkel járna.
Ebola: 90%-os halálozási arány
A szintén vírus által terjesztett Ebola minden idők egyik legborzalmasabb betegsége. Az utolsó fázisban a nyelőcsőről, nyelvről, légcsőről leválik a nyálkahártya, így minden levegővétel és nyelés kínszenvedéssé válik a fertőzött ember számára. A test kisebesedik, károsodik az agy is, végül a beteg eszméletét veszti, és minden testnyílásán ömleni kezd a vér.
Az Ebolát az 1970-es években azonosították Kongóban, 1995-ben pedig Zairében okozott járványt, 90%-os halálozási rátát produkálva. Az emberi véráramon áthaladva a vírus még fertőzőbbé válik.
Amikor 1988-ban az Ebola egyik mutánsával dolgozó orosz tudós, Nyikolaj Usztyinov véletlenül megfertőzte magát, a kollégái nem késlekedtek: a holttestből mintát vettek, és ebből hoztak létre egy még veszélyesebb, fegyverekben is alkalmazható vírustörzset.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az egyetlen szerencsénk, hogy az Ebola nem képes hosszabb távon fennmaradni az emberi népességben, legalábbis egyelőre...
OLVASD EL EZT IS!
- történelem
- természeti katasztrófa
Több ezer halott, milliárdos károk az áradások miatt
- történelem
- természeti katasztrófa
A történelem legpusztítóbb vulkánkitörései
- halál
- természeti katasztrófa