Bántalmaz a párod? 3 hely, ahol valóban segítenek

A távoltartási végzés nem orvosolja a bajt, de vannak más utak is. Összegyűjtöttük, kikhez fordulhatsz.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nem olyan régen megrázó hír sokkolta az országot: férje elől menekült, és félelmében kiugrott második emeleti lakásának ablakából egy fiatal ózdi . A férfi folyamatosan bántalmazta a családot, emiatt a rendőrség távoltartó határozatot hozott ellene, ám azt figyelmen kívül hagyva még aznap este hazament, és ismét verekedni kezdett. A gyerekek végignézték a tragédiát, a szomszédok pedig fültanúi voltak a hangos fenyegetőzésnek, cselekedni azonban senki sem mert. A bántalmazott nő gerince súlyosan megsérült a zuhanás következtében, deréktól lefelé lebénult.

A közhiedelemmel ellentétben a családon belüli erőszak jelensége nemcsak a hátrányos helyzetű, szegregált régiókban üti fel a fejét, hanem társadalmi rétegektől, életszínvonaltól és iskolázottságtól függetlenül az ország minden területét érintő problémaként van jelen.

A statisztikai adatok ugyan csak hozzávetőlegesek, mégis rémisztő számokat közölnek: Magyarországon minden ötödik t rendszeresen bántalmaz a férje vagy partnere, valamint hetente legalább egy életét követeli a családon belüli terror. A zárt ajtók mögött történő brutális cselekedek még ma is nehezen érhetők tetten, hiszen az áldozatok többségét lelkileg és anyagilag kiszolgáltatott helyzete, valamint a szégyenérzete és félelme mély hallgatásra kényszeríti. Így felbecsülni sem lehet, hány megtört sorsú t takarhatnak a valós számadatok.

Egyetlen jogszabály nyújt védelmet, az is foghíjas

Magyarországon a családon belüli erőszak áldozatait nem védi hatékonyan a jog. A civil szervezetek kitartó kampányolása és ösztönző munkája következtében az Országgyűlés 2006-ban megszavazta a büntetőeljárásról szóló törvény módosításának keretében a távoltartás jogintézményének bevezetését a magyar jogrendszerbe.

A távoltartó határozat életbe léptetését akkor még kizárólag folyamatban lévő büntetőeljárásokhoz kötötték, így nem nyújthatott védelmet mindazok számára, akik folyamatos fenyegetettségükből kifolyólag nem tudtak vagy nem mertek eljárást indítani a sérelmükre elkövetett bűncselekmények miatt.

2009-ben végre megtörtént a módosítás, mely megteremti a távoltartás bírói döntés nélküli elrendelésének lehetőségét is. A törvényben két új jogintézmény is található.

  • Az ideiglenes megelőző távoltartás legfeljebb 72 óráig tarthat, és elrendelésére a rendőrség jogosult. A rendőrség a helyszíni intézkedés során észlelt, hozzátartozók közötti erőszakra utaló tények alapján hivatalból vagy bejelentés alapján rendelheti el. A bejelentő lehet maga a bántalmazott, a hozzátartozója, esetleg a gyámügyi, továbbá a szociális és közoktatási törvényben feljogosított személy is.
  • A megelőző távoltartás tartama legfeljebb 30 nap lehet, melynek elrendeléséről a bíróság nem peres eljárásban dönt. A nem peres eljárást a rendőrség hivatalból kezdeményezi, ha ideiglenes megelőző távoltartást rendelt el. Ám a megindítását a bántalmazott és a hozzátartozója is kérelmezheti.

A férj bosszúja ellen nem nyújt védelmet

A távoltartó határozat csupán ideiglenes segítséget nyújthat az otthonukban bántalmazott nőknek, akiknek ez csekély megváltást jelenthet abban a testi-lelki terrorban, melyben nap mint nap élnek. A törvény ugyan kimondja, hogy a bántalmazó köteles távol tartani magát a bántalmazott fél tartózkodási helyétől, a betartását azonban nem tudja garantálni. A távoltartás lejárta után pedig azok a nők, akik anyagi helyzetükben függnek a házastársuktól vagy egyszerűen nincs hova menniük, továbbra is védtelenek maradnak a feldühödött, bosszúszomjas párjukkal szemben.

Így élnek a hajléktalan nők

Nézegess képeket!

Elolvasom

Hová fordulhatnak segítségért?

A családon belüli erőszak áldozatai civil szervezetekhez is fordulhatnak további segítségért. Bár a helyzetüket ténylegesen megoldani nem tudják - hiszen nincsenek döntéshozó pozícióban -, sokat tehetnek azért, hogy a nők tisztában legyenek a lehetőségeikkel, illetve a szokásos magyar joggyakorlattal.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Egyik ilyen a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület, mely a bántalmazott nők és gyerekek számára tart fenn segélyvonalat. A PATENT Egyesület többek között olyan pszichológusokkal is együtt dolgozik, akik kifejezetten a párkapcsolaton belüli erőszak áldozatainak ellátására szakosodtak. Ha valaki anyaotthoni elhelyezést szeretne igényelni, a legcélravezetőbb, ha az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálatot hívja. A nap 24 órájában kereshetők, és naprakész nyilvántartásuk van a szabad helyekről.

Ezt is szeretjük