Így húzzák le a pénzt a csalók a számládról
Számtalan dologra érdemes odafigyelned a pénzfelvételnél.
Még mindig elég gyakoriak a bankkártyákkal elkövetett visszaélések. Bár a kibocsátók igyekeznek egyre biztonságosabb rendszereket kidolgozni, legfőképp rajtad múlik, milyen könnyű préda a bankszámlád tartalma.
Nem minden automata biztonságos
Mivel a bankkártyák egyre többféle platformon, egyre több funkcióval használhatók, növekszik azon lehetőségek száma, amelyekkel a tolvajok hozzájuthatnak pénzedhez. Mire ügyeljünk mindenképp, hogy ne csapolhassák meg folyószámlánkat?
Szinte már ősi fogás, hogy az automaták bankjegykiadó nyílásait úgy babrálják meg, hogy a kiadott pénzt visszatartsa. Amikor pedig abban a hiszemben, hogy a gép nem vont le összeget a kártyáról, az ügyfél elsétál, a tolvajok kiemelik a pénzt az ATM-ből.
A rendőrség azt ajánlja, hogy lehetőleg a bank belső tereiben - ezek általában éjjel-nappal nyitva állnak a bank ügyfelei számára - lévő automatákat használd, kerüld a nyilvános helyen elhelyezett ATM-eket.
Ha bármi gyanúsat észlelsz az automatákon vagy azok környékén, az általában az automatán is feltüntetett telefonszámokon értesítsd a bank ügyfélszolgálatát. Gyakori, hogy az ATM gombjai fölé, a világítótestre szerelt kamerával rögzítik a beütött PIN-kódot, illetve egy érzékelővel leolvassák a kártya adatait. Gyanús lehet, ha ezeken a helyeken rongálás jeleit látod.
Hétvégén ugyanakkor nincs biztonsági őr a fiókokban, ezért a csalók a bankok előterében felszerelt automatákat is megbabrálhatják.
Talán egyértelmű, de érdemes megjegyezni, hogy a bankkártyát a bolt pénztárosán kívül senkinek ne add át, ügyelj arra, hogy a PIN-kódodat más ne lássa, akár automatánál, akár boltban használod fizetésre. Érdemes ellenőrizni és eltenni a boltban kapott bizonylatot is, mellyel később összevethető a fizetendő összeg a számláról levonttal.
Interneten garázdálkodnak a csalók
Telefonon és e-mailben is tilos megadni a kártyaszámot, a PIN-kódot vagy bármilyen titkos azonosítót, mivel a bank sohasem keres téged ilyen kéréssel, ezért az ilyen hívás vagy levél feltehetőleg csalótól érkezik. Ekkor érdemes tájékoztatni a bankot arról, hogy valaki a nevében próbál információt gyűjteni, hogy a lehető legkevesebb ember essen csapdába.
Ma már egyre több helyen lehet érintőrendszerrel fizetni, amely során a terminál nem kér PIN-kódot, mindössze a kártyádat kell a gép felületéhez tartani. Ez a lehetőség csak 5000 forint értékű vásárlásig adott, de különböző helyeken így is könnyedén, kód nélkül üríthetik ki a számládat a tolvajok.
Az internetes vásárlások alkalmával mindössze a kártyára van szükség. Általában a kártyán található számokat kéri a rendszer, így az, akinél a bankkártya van, könnyedén vásárolhat szinte bármekkora összegben az interneten, a PIN-kód ismerete nélkül is.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Éppen a fenti két eset miatt fontos, hogy ha észreveszed, hogy eltűnt a bankkártyád, azonnal tiltsd le. Ezt legkönnyebben, bárhol is vagy, telefonon teheted meg a bankod ügyfélszolgálatán, de a bank internetes felületén is van erre lehetőség.
Hogyan váltak milliárdossá a leggazdagabb magyarok? Képes cikkünkből kiderül.
- pénz
- bank
- csalás
- belföld
- lopás
- bűncselekmény
- bankfiók
- bankautomata
- pénzfelvétel
- pénz és munka
- Terasz
OLVASD EL EZT IS!
- budapest
- térkép
Melyik városban laksz? Ennyire biztonságos a környéked
- egyetem
- bill gates