Olyasmi történt a Balatonnal, amire 58 éve nem volt példa: a vihar okozta a furcsaságot

A Ciara vihar a Balatonra is hatással volt.

A vihar hatása a Balatonra
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Utoljára 1962-ben billent meg ennyire a Balaton víztükre, hétfőn 82 centiméter volt a kilengés a hazai tó nyugati és keleti partja között. A Ciara vihar Nyugat-Európa felől érte el Magyarországot, a medencehatás miatt ereje és iránya mérséklődött.

A ciklon a nyugati országrészekben pusztított leginkább, a legnagyobb széllökést óránkénti 111 kilométeres sebességgel azonban a Kékestetőn mérték - közölte Juhász Árpád geológus az M1 aktuális csatornán.

Hozzátette, a Balatonnál a jellemző szélirány a nyugati és a Bakony felől érkező északnyugati, ilyenkor hirtelen veszélyes vihar jön létre, és megjelennek a déli parton az ingatlanokat veszélyeztető nagy hullámok. Délnyugati szélirány sokkal ritkábban fordul elő, ilyen esetben tapasztalható a Balaton két széle közötti kilengés a víztükrön, aminek hatására Balatonkenese térségében magasabb a vízállás, mint Keszthelynél.

A szakértő hangsúlyozta, a szélenergia felhasználására hazánkban kevés helyen van kellően erős szél, ide tartozik a Kisalföld térsége, mivel a Dévényi-kapun át érkező erős légmozgások miatt ez a régió Magyarország legszelesebb vidéke.

Fotók: Getty Images

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Állandó a villámlás a különös folyó torkolatánál

A különös - és kicsit hátborzongató - catatumbói jelenség minden évben legalább 160 napon át tart, az egész év alatt pedig nagyjából 1,2 milliószor villámlik ott, ahol a folyó a Maracaibo-tóba torkollik.

Állandó a villámlás a különös folyó torkolatánál: elképesztő látvány a napi 10 órás fényparádé

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük