A világ édesvízkészletének ötöde ebben az egyetlen tóban van: 25 millió évével a legrégibb a Földön a Bajkál-tó

A hatalmas Bajkál-tó a világ egyik legkülönlegesebb tava.

Bajkál-tó
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Szibéria déli részén, a mongóliai határnál terül el a hatalmas méretű Bajkál-tó, mely a Föld édesvízkészletének egyötödét foglalja magába.

Kora rendkívüli: mintegy 25 millió évével ez a bolygó legöregebb tava. Története hajnalán a tó területe a Nagy Tavakéhoz hasonló lehetett, a kisebb vizek a pliocén korban, 5,3-2,58 millió évvel ezelőtt, süllyedő talaj, sziklaomlások, erózió, illetve földrengések következtében egyesülhettek. A vízszint emelkedéséhez az olvadó gleccserek is hozzájárulhattak. A Bajkál-tó, köszönhetően az évi akár 2 ezer kisebb földrengésnek, a mai napig gyarapszik, mind területében, mind mélységében. Partjai évente 2 centiméterrel távolodnak egymástól. A Baikal Center geológusai úgy tartják, hogy a tó valójában egy születőben lévő óceán.

A legek tava, a Bajkál-tó

Érdemes képeken is megnézni a gyönyörű Bajkál-tavat. A felvételek kíséretében további érdekességeket mesélünk róla: kötődik hozzá egy különleges legenda Jézusról, telente pedig látványos jelenség tapasztalható a vizében.

A Bajkál-tó valóban hatalmas: 23 013 köbkilométer vizet foglal magában, felülete 31 722 négyzetkilométeres, mélysége 1632 méter, hossza pedig 640 kilométer.
A tavat a helyiek Szent tónak is nevezik. Helyi hagyomány szerint Jézus járt a Bajkál-tó földjén. Felment egy hegytetőre, és letekintett. Előbb északra, majd dél felé nézett, és megáldotta a területet, majd azt mondta: ezentúl itt nem lesz semmi. A történet valószínűleg a Dauria kopár pusztaságára utal.
Fotó: oksy001 / Getty Images Hungary
Bár a tó környéke alapvetően melegebb, mint Szibéria többi része, de a tél még mindig rendkívül hideg: az évszak átlaghőmérséklete mínusz 21 Celsius-fok. Nyáron az átlaghőmérséklet 11, a víz hőmérséklete pedig 10 Celsius-fok. Érdekes, hogy a tó feneke meleg - a tudósok sem tudják, miért.
Nagy területe dacára a tó telente befagy, és csak május-júniusban olvad fel. Jege elérheti a 6 méteres vastagságot.
Fotó: Viktoriya Telminova / Getty Images Hungary
A befagyott víz különleges látványossága a milliónyi jégbe dermedt buborék: a téli jelenség a feltörő metángáz miatt alakul ki.
Fotó: Viktoriya Telminova / Getty Images Hungary
A Bajkál-tó a világ egyik legtisztább vizű tava. Vize nyaranta körülbelül 39-40 méter mélységig áttetsző. Ez az egyetlen a világ legmélyebb tavai közül, melynek a fenekén is van oxigén, akárcsak az óceánok esetében.
A Bajkál-tó élővilága gazdag: mintegy 1700-1800 különböző állat- és növényfaj él a területén. 236 madárfajából 29 vízi. Jellegzetes élőlénye a bajkáli fóka, mely a világ három édesvízi fókafajának egyike. Vizében 65 féle halat tartanak számon.
Fotó: oksy001 / Getty Images Hungary
A tó 1996 óta az UNESCO világörökség része.
Fotó: avdeev007 / Getty Images Hungary

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük