Egyszerre gyönyörű és ijesztő látvány ez a felhő az égen: kevesebb mint 10 éve fedezték fel, hogy létezik
Néhány éve még nem tudott arról szinte senki, hogy ilyen is létezhet az égbolton.
2017 óta a felhőrajongók egy új, különleges formációval bővíthetik ismereteiket: az Asperitas felhővel, melyet a hullámzó, vízfelszínhez hasonló kinézete miatt sokan inkább tenger alatti látványnak, semmint égbolti jelenségnek gondolnának. A különös felhőtípust először „undulatus asperatus” néven kezdték emlegetni, miután Gavin Pretor-Pinney, a Cloud Appreciation Society alapítója többször találkozott ilyen formájú felhőkről készült fotókkal. Pretor-Pinney szerint a formációk különlegessége a felhőréteg hullámzó, fodrozódó felszíne, amely sokszor mintha hegycsúcsokként törne elő a gomolyfelhők közül.
Az Asperitas felhő
Az emberek által beküldött felvételek alapján sikerült felismerni, hogy ezek a különös felhők formálódásukban eltérnek a korábban ismert típusoktól. Az Asperitas végül 2017-ben, Pretor-Pinney több éven át tartó erőfeszítése során került be hivatalosan is a Nemzetközi Felhőatlaszba, így vált a világ legújabb felhőtípusává. Furcsa felhők jelentek meg az égen Debrecen felett is – katt ide a továbbiakért!
Az Asperitas felhők sajátos látványt nyújtanak: mintha az égbolton hullámzó, kavargó tengerfelszínt szemlélnénk. Nem csoda, hogy egyesek a végítélet felhőinek hívják. Ezt a jelenséget különösen jól mutatják be Alex Schueth YouTuber videói, aki 2014 júliusában Nebraskában rögzítette a felhőtípus látványos formálódását. A felvétel gyorsan elterjedt az interneten, és sokan csak „félelmetes égi szörnyetegként” emlegették azt, amely az égbolt eddig ismeretlen, sötét arcát mutatta meg.
Az Asperitas felhők olyan hatást keltenek, mintha egy vihar előhírnökei lennének, de valójában önmagukban nem hoznak esőt. A különböző vastagságú és fényességű rétegek változó megvilágítást eredményeznek, ami fokozza a felhők drámai hatását – ezzel még inkább kihangsúlyozva különös formájukat és fenyegető, mégis gyönyörű megjelenésüket. Ritka és gyönyörű szép a szivárványfelhő is – katt ide a továbbiakért.
Az Asperitas hivatalos elismerése egy fontos mérföldkövet jelent az égbolton megfigyelt jelenségek dokumentálásában. Pretor-Pinney és a Cloud Appreciation Society tagjai által beküldött felvételek alapján vált lehetővé az Asperitas felfedezése és kategorizálása.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Pretor-Pinney szerint ez a felfedezés rámutat arra, hogy a modern tudomány mennyire függ a közösségi részvételtől és a mindennapi megfigyelések nyújtotta adatgyűjtéstől. Az Asperitas ugyanis egy olyan jelenség, amely korábban ritkán került a figyelem középpontjába, így az emberek aktív érdeklődése és megfigyelése volt szükséges ahhoz, hogy hivatalosan is elismerhessék.
Mindig ugyanott, egy helyben lebeg ez a felhő: már a NASA kutatói is felfigyeltek rá
Egy különös, mozdulatlanul lebegő felhő keltette fel a NASA figyelmét Új-Zéland déli partjainál.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!