Egy egész kisvárost törölt el a vulkán - Hiába figyelmeztettek a tudósok

A kolumbiai Armero egyik pillanatról a másikra vált semmissé a történelem negyedik legpusztítóbb vulkánkitörése után.

Armero tragédia

A vulkánkitörések igazán pusztítóak tudnak lenni, elég csak Pompeji pusztulására vagy a Krakatau-vulkán által okozott óriási szökőárra gondolni. 

Ma már szerencsére a tudósok előre jelezni tudják a katasztrófát, és fel tudják hívni a hatóságok figyelmét a veszélyre. De néha még ez sem elég, amit a szerencsétlenül járt Armero példája is bizonyít. 

A figyelmeztetések ellenére egy egész kisvárost eltörölt a vulkán 

A 29 ezer fős kolumbiai város, Armero a Nevado del Ruiz vulkántól 48 km-re helyezkedett el, a dél-amerikai ország Tolima megyéjében, 169 kilométerre a fővárostól, Bogotától. A lakosok kihasználták a termékeny vulkanikus föld adta előnyöket, gyapotot, cirokot és kávét termeltek. Valamint ez a terület adta az ország rizstermesztésének az egyötödét. 

Nevado del Ruiz.
Nevado del Ruiz.
Fotó: Anadolu Agency / Getty Images Hungary

Tették mindezt annak a vulkánnak az árnyékában, ami már többször is kitört az évszázadok alatt. A város elődjeit kétszer is sárfolyam pusztította el a kitörések után, először 1595-ben, majd 1845-ben. Közel kétezren vesztették életüket ezekben a kitörésekben, de mindez semmi volt az 1985. november 13-án bekövetkezett katasztrófa következményeihez képest. 

A tudósok már egy évvel a vulkán kitörése előtt, 1984-től megnövekedett szeizmikus aktvitásról, valamint gőzkitörésekről számoltak be. A kormány számára 1985 októberében készített riport különös veszélyre figyelmeztetett, és a lehetséges kitörésre való felkészülést sürgette. Egy veszélyes zónákat ábrázoló térkép is készült, de ez csak nagyon kevesekhez jutott el. Ráadásul a térkép nem volt érthető mindenki számára, hiszen például Armero térségét zöld színnel ábrázolta, amit biztonságos zónaként értelmeztek. 

A végzetes nap

A vulkánkitörés napján délután 3-kor fekete füstoszlopok jelentek meg a vulkán fölött, amiről azonnal értesítették a helyi polgárőrség vezetőjét, aki a Kolumbiai Bányászati és Geológiai Intézethez fordult. A szervezet elrendelte az evakuálást, de estére abbamaradt a hamueső, így a helyi hivatalos szervek a nyugalom megőrzésére és otthonmaradásra kérték a lakosokat. Később a vészhelyzeti bizottság több tagja a helyi Vöröskereszthez fordult, akik szintén elrendelték az evakuálást. A rendelkezés végrehajtását azonban a vihar teljesen megakadályozta. 

Armero cikk 1
Fotó: Langevin Jacques / Getty Images Hungary

Ráadásul a város lakossága szinte semmit nem hallott a vulkánkitörés zajából a dörgések miatt. Este 21 óra 9 perckor a vulkán 30 méter magasságba lövellt hamut, majd fél 12-kor az első sárfolyam elérte a várost. Ez és az elsőt követő többi sárlavina gyakorlatilag elmosta Armerót a föld színéről. A város háromnegyede, 23 ezer ember vesztette életét. A szomszédos Chinchina településen további 1800 ember halt meg. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Utóhatás

A katasztrófa másnapján a segélyszervezetek dolgozói próbálták kimenteni a túlélőket, de a mentést szinte lehetetlenné tette a mindent elborító sártenger. Pár nap múlva a gyászt és a döbbenetet harag váltotta fel az országban, miután kiderült a kormány hanyagsága. Nyilvánosságra került, hogy Armero polgármestere, Ramon Rodriguez már hónapokkal a katasztrófa előtt figyelmeztette a helyi hatóságokat egy lehetséges kitörésre, de figyelmeztetésével senki nem törődött. 

Azóta a Nevado del Ruiz az egyik legjobban megfigyelt vulkán a világon, különleges kutatócsoportok figyelik nap mint nap a működését. 1985 és 1994 között többször is kitört, és a veszély egy újabb hasonló katasztrófára nem múlt el ma sem. Azóta az előrejelzési rendszer szerencsére sokat fejlődött, így remélhetőleg elkerülhető egy hasonló szörnyű esemény bekövetkezése. 

Olvass tovább - A Tűzgyűrűben alakult ki a Föld legtöbb ma is aktív vulkánja: 4 kitörés, ami beírta magát a történelembe

A Tűzgyűrű a világ legaktívabb vulkanikus területe, számos szunnyadó és működő tűzhányó alakult ki ezen a részen.

Hétszer kerülte meg a lökéshullám a Földet a vulkán kitörésekor: óriási pusztítást végzett a Krakatau

36 ezer embert ölt meg a Krakatau a 19. században.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük