Cukinak tűnik, de valójában igazi ragadozó - Még egymást is megeszik, ha nincs más
Az apró déli prériegérrel még a skorpió mérge sem végez.
A délnyugat-amerikai államokban és Mexikó északnyugati részén élő rágcsáló az élővilág egyik legkülönlegesebb tagja. Valódi túlélő, ugyanakkor húsevő ragadozó, és még egymástól sincsenek biztonságban.
Cukinak tűnik, de valójában igazi ragadozó a déli prériegér
Első látásra a déli prériegér nem tűnik veszedelmesnek, de valójában az egyik legagresszívabb állat, ami bármire rátámad, ami mozog, ha nem jelentősen nagyobb méretű nála. Nem rest előbb megfigyelni az áldozatát, majd egy fejharapással végez vele. Egyik kedvenc zsákmánya az arizóniai kéregskorpió, aminek hiába van halálos mérge, a prériegérre nincsen hatással.
Mindezt úgy éri el egy tanulmány szerint, hogy lezárja azokat a csatornákat a szervezetében, ami a fájdalomérzetet az agyába szállítaná. Így gyakorlatilag nem érzékeli a skorpió csípése okozta fájdalmat. Bár arra még a tudósok sem jöttek rá, hogyan lehetséges, hogy a skorpió mérge nem halálos az egérre. Több kutatás is folyik ezzel kapcsolatban, amiktől a tudósok új, még hatékonyabb fájdalomcsillapító gyógyszerek kifejlesztését remélik. Emellett a prériegér arra is képes, hogy leharapja a skorpió farkát, így annak esélye sincs megszúrnia.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Farkasnak képzeli magát
Egy másik jellegzetes és valóban egyedi tulajdonsága ennek az egérfajtának a hold megvonítása. Ilyenkor két lábra áll, az orrát a levegőbe emeli, és különösen magas hangot ad ki, amit 100 méter távolból is lehet hallani. Egy 2017-es tanulmány szerint a hangokat ugyanúgy képzik mint az emberek beszéd vagy a farkasok vonítás közben. Azaz a kiáramló levegő áthalad a légcsövön, és megrezegteti a hangszalagokat.
Szintén felfedezték, hogy az egerek harang alakú toldalékcsővel rendelkeznek, ami segíti a hangképzésüket. A vonítást gyakran az áldozat megölése előtt, éjjeli vadászat során adják ki. Ez a furcsa viselkedés egyben segít behatárolni a területüket, amit a prériegerek különösen védenek a többi egértől is. Sőt, nem restek megenni egymást sem, még a hím-nőstény pár is gyakran egymásnak esik.
A szurikáták nem olyan ártatlanok, mint ahogy kinéznek - Néhány nőstény még a saját rokonát is megeszi
Különleges gén tehet néhány nőstény szurikátát domináns egyeddé.
Elolvasom(Borítókép forrása: Getty Images Hungary)