Az orosz nagyhercegnő túlélhette a mészárlást? Anasztázia Romanov legendája

Sokan találgatják: vajon tényleg megmenekült a Romanov-család fiatal hercegnője? A jelek sokáig ezt mutatták.

Anasztázia legendája

Az egyik legérdekesebb rejtély az I. világháború idejéről az orosz nagyhercegnőhöz, Anasztázia Romanovhoz köthető.

Anasztáziának ugyanis az állítások szerint sikerült megmenekülnie a kivégzéstől, és évekig külföldön, álnéven bujkált a bolsevikok elől.

Anasztázia hercegnő boldog gyerekkora

Anasztázia Romanov 1901-ben született II. Miklós orosz cár és Alekszandra Fjodorovna negyedik lányaként. A nép csalódott volt, mert akkoriban a törvények kimondták, hogy csak férfi örökölheti a trónt. A negyedik lánygyermek születése után az oroszok féltek, hogy trónörökös nélkül marad a cár.

anasztázia2
Fotó: Universal History Archive / Getty Images Hungary

A kezdeti nehézségek ellenére Anasztáziának boldog gyermekkora volt, hároméves volt, mikor megszületett öccse, Alekszej. Ezzel a trónöröklési aggályok is csillapodtak. A kis Anasztázia volt az öt testvér közül a legvidámabb, legpajkosabb. Sokszor törte valami csínyen a fejét, és a kézügyessége is kiváló volt, imádott rajzolni és festeni.

Olga és Tatyána, a két idősebbik testvér természete szigorúbb volt, így Anasztázia főleg Marijával és az öccsükkel volt szoros kapcsolatban. Ennek ellenére mind az öten szerették egymást, és rengeteg időt töltöttek együtt.

A végzetes éjszaka

A világháború és az azt megelőző évek nem alakultak szerencsésen az orosz cári család számára. A nagyhercegnőkkel szemben sokszor éreztette a nép a haragját a nyomor és az éhezés miatt. 1918 februárjában polgári forradalom tört ki, melynek során a Romanov-családot házi őrizetbe kényszerítették. Ezután az Urál hegységben található Jekatyerinburgba száműzték őket.

anasztázia3
Fotó: Photo 12 / Getty Images Hunagry

Egy júliusi éjszakán mindenkit a pincébe parancsoltak azzal az ürüggyel, hogy fényképet készítenek róluk, ez azonban soha nem történt meg. Lemészárolták az egész családot: mellkason lőtték őket.  A felszálló puskapor miatt ki kellett nyitni az ablakot, ám ekkor három hercegnő is sikoltozva felült. A családi ékszerek a fűzőikbe voltak varrva, így kivédték a lövedékeket. Az őrök nem akarták, hogy a nyitott ablakon keresztül mindenki meghallja a sikolyokat és az újabb lövéseket, ezért puskatussal és bajonettel végeztek a lányokkal.

A holttesteket később elégették és elásták, az utolsó cári család maradványaira csak a 90-es években bukkantak rá.

Anasztázia túlélte?

A vérengzés után sok olyan pletyka szárnyra kapott, hogy a legfiatalabb Romanov-lány, Anasztázia megmenekült. Egy részeges kivégző helyette a lövöldöző őrt szúrta le, így a 17 éves lány meg tudott szökni. Állítólag külföldön bujkált álnéven. A lapok különféle teóriákat gyártottak ezzel kapcsolatban, így nem csoda, hogy kis idő múlva az ál-Anasztáziák is felbukkantak. Sokukról azonban gyorsan kiderült, hogy szerencsevadászok, mint valódi cári leszármazottak.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Anna Anderson esete azonban tényleg sokakban keltett gyanakvást. A nő egy berlini kórházba került azután, hogy egy hídról leugorva próbált meg öngyilkosságot megkísérelni. Nem voltak iratai, és a személyazonosságát sem volt hajlandó felfedni, arra azonban felfigyeltek, hogy orosz akcentussal beszél. De nem csak a testén talált hegek és a beszéde indította el a találgatásokat. A teóriára az is nagyban rásegített, hogy olyan dolgokat tudott mesélni az uralkodócsaládról, amiket nagy titok övezett.

Anna Anderson
Anna Anderson
Fotó: Hulton Archive / Getty Images Hungary

Később kiderült, hogy Anderson igazából egy lengyel parasztlány, Franziska Schanzkowska. 1984-es halálakor a sejtmintáit is megvizsgálták, és semmilyen egyezést nem mutattak ki a Romanovok DNS-ével.

A rejtély végül megoldódott

A mészárlás helyszínén, Jekatyerinburgban öt csontvázat találtak a 90-es években. Kettő azonban még mindig hiányzott ahhoz, hogy pont kerüljön a közel százéves rejtély végére. 2007-ben a másik két holttest maradványai is előkerültek, amiket az azonosítás után egyértelműen az egykori cári család tagjainak tulajdonítottak. Így vége lett a találgatásoknak is: Anasztázia nem menekült meg, nem kezdett új életet, ő is családtagjaival együtt lelte halálát a pincében.

Ilyen egy igazi luxusvonat Oroszországban - 5 millió forintba kerül a legolcsóbb jegy

A Golden Eagle - Aranysas - nevű orosz luxusvonat két hét alatt teszi meg a transzszibériai vasútvonalon a Moszkva-Vlagyivosztok közötti távot.

Ilyen egy igazi luxusvonat Oroszországban - 5 millió forintba kerül a legolcsóbb jegy

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük