Nagy pofont kapott a kormány
Alkotmányellenes a bírák nyugdíjazásának szabályozása. Az EU-val is szembementünk miatta.
Döntött az Alkotmánybíróság - Ab - a bírák nyugdíjazásáról, a taláros testület szerint alkotmányellenes a bírák nyugdíjazásának szabályozása, ezért azt a hatálybalépésének napjára visszaható hatállyal megsemmisítette. Megállapította, hogy az új szabályozás formai és tartalmi szempontból is sérti a bírói függetlenségből fakadó alkotmányos követelményeket.
Az Ab formai szempontból azt kifogásolta, hogy a bírói hivatás felső korhatárát a vizsgált szabályozásban nem sarkalatos törvény határozza meg, tartalmi szempontból pedig azt, hogy az érintett bírákat rövid időn belül elmozdítják hivatalukból. Az Ab szerint a bírák felső korhatárát a jogalkotó viszonylag szabadon állapíthatja meg, azonban a felső korhatár csökkentésével járó új korhatárt csak fokozatosan, kellő átmeneti idő alatt, a bírák elmozdíthatatlansága elvének sérelme nélkül lehet bevezetni.
A bírói nyugdíjazásra vonatkozó szabályokat az Orbán-kormány változtatta meg, az indoklás szerint azért, hogy egységes nyugdíjkorhatár legyen, amelytől senki nem térhet el. A kormány hirtelen 70 évről 62 évre vitte le a bírák nyugdíjkorhatárát, amely után nem dolgozhattak. Emiatt többen közülük nem működhettek tovább bíróként.
Pozitív diszkrimináció alatt voltak a bírák a kormány szerint
A kormány álláspontja szerint a bírók pozitív diszkrimináció alatt voltak a többi köztisztviselővel és még az ügyészekkel szemben is, utóbbiak ugyanis 65 éves korukban vonulhattak nyugdíjba. A bírók emellett maguk döntöttek arról, hogy akarnak-e maradni. Az általános öregségi nyugdíjkorhatár kiterjesztésével az ilyen típusú pozitív diszkrimináció szűnik meg - magyarázták a változtatást.
A magyar bírák felső korhatára hosszú-hosszú ideje 70 év volt, aki elérte, kérhette továbbfoglalkoztatását. Az új szabályok szerint ez nekik már nem járt, nyugdíjba kellett vonulniuk a 62. életévük betöltése után, munkájukat nem végezhették. A kötelező nyugdíjba vonulás számos más hivatás gyakorlóit nem érintette, ilyenek az alkotmánybírák, a közjegyzők vagy az egyetemi tanárok.
Százoldalas levelet kapott az Európai Bizottság, hiába
A szabályozást hazai és külföldi intézmények is bírálták, ennek ellenére nem volt hajlandó változtatni rajtuk a kormány, épp ellenkezőleg: első körben egy százoldalas levélben magyarázták az Európai Bizottságnak a bizonyítványt. A választ az Európai Bizottság nem fogadta el, álláspontjuk szerint ugyanis életkoron alapuló diszkriminációt valósított meg a kormány, ráadásul nem is kaptak semmilyen objektív magyarázatot arra, hogy miért csak erre a két szakmára vonatkozik a kötelező nyugdíjba vonulás.
- A kormány ragaszkodik ahhoz, hogy a nyugdíjkorhatár mindenkire egységesen vonatkozzon. Ők azt hitték, hogy az, de én bebizonyítottam (...), és ha kell, a bíróságon is be fogjuk bizonyítani, hogy nem tehetünk kivételt egyetlen foglalkozási csoporttal sem - jelentette ki a miniszterelnök. Az Európai Bizottság ezután bírósághoz fordult, majd pedig gyorsított eljárásra kérte a testületet.
- A kifogásolt ügyekben az Európai Bíróság hoz majd döntést, de ez nem szokatlan, hiszen az EU egy olyan nemzetközi együttműködés, ahol folyamatos a vita, és a konfliktusokat békésen és intézményesítve oldják meg - magyarázta Navracsics Tibor igazságügy-miniszter, miért is nem probléma az, ha Magyarországot egy ilyen ügyben bíróság elé citálják. Hogy az alkotmánybírósági döntés mennyiben befolyásolja az EU-s eljárást, egyelőre nem lehet tudni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Schmitt gond nélkül aláírta
Júniusig közel 230 bíró veszítette el státusát, és további 40 bíróé szűnik meg az év végéig. Az alkotmányt és a vonatkozó törvényeket Schmitt Pál lemondott köztársasági elnök - kifogások emelése nélkül - írta alá.
OLVASD EL EZT IS!
- kormány
- belföld
Pofont kapott a kormány az Alkotmánybíróságtól
- európai unió
- munka törvénykönyve