Azt hitték, csak meghempergett a porban, de egészen mástól lett furcsa a zebra külseje
A fotós eredetileg az állatok vonulását akarta megörökíteni, aztán észrevett egyikükön valami felettébb szokatlan dolgot.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
Az élet sok furcsaságot produkálhat, és ez nemcsak az emberekre, az állatvilágra is igaz. Sergio Pitamitz, a National Geographic fotósa a napokban testközelből is megtapasztalhatta ezt. Különös felfedezéséről pedig az IFLScience-en is beszámolt.
A fotós éppen egy tanzániai körutazáson volt, hogy megörökítse a zebrák vándorlását. Az afrikai szavannák legnépszerűbb növényevőjét senkinek sem kell bemutatni, hiszen jellegzetes, csíkos mintázata kilométerekről is jól látszik.
Albínó zebra a csordában
Miközben a patásokat fényképezte, Pitamitz-nak feltűnt, hogy egyikük szőre meglehetősen fakó társaiéhoz képest. Mivel a zebrák éppen egy közeli tóhoz igyekeztek, a fotós először azt gondolta, biztosan csak meghempergett a porban, de a fürdéstől majd megtisztul. Nos, ez nem történt meg, így egy pillanattal később világossá vált számára: nem egy hétköznapi zebrával, hanem egy részleges albínóval hozta össze a sors.
A small number of zebras with the condition live in captivity, but this sighting confirms that at least one "golden" zebra also lives in the wild. https://t.co/57pcy7wIcL
— National Geographic Magazine (@NatGeoMag) 2019. április 1.
Az albinizmus genetikai rendellenesség, melynek során a melanin - a sötét pigmentek előállításáért felelős anyag - sem a bőrben, sem a szőrzetben nem termelődik. Az albinizmussal élő zebrák messziről leginkább fehér lovakra hasonlítanak, hiszen fekete-fehér csíkos mintázatuk nagyon halvány. Sőt, mi több, a szőke zebrák lágyabb bundát is viselnek, ami számukra még inkább megkönnyíti a rejtőzködést.
Ritkán érik meg a felnőttkort
Albínó zebrákat többnyire fogságban tartanak, vadon élő példányaik ugyanis csak ritkán érik meg az ivarérett kort. A legújabb felfedezettnek minden bizonnyal szerencséje volt, mivel a csorda nem közösítette ki, és ezzel esélyt kapott a túlélésre.
Szakértők szerint a kiközösítés oka nem kegyetlenség, inkább ösztönös reakció: a zebrák csíkjai ugyanis nemcsak a rejtőzködésben és a párválasztásban segítik őket, hanem egymás beazonosításában is. A csíkok funkciója hasonló az emberi ujjlenyomatéhoz, a növényevők pedig kilométerekről is képesek beazonosítani társaikat.
10 imádni való, állatos fotó, amiről csak úgy árad a boldogság
Julian Rad természetfotós a vadvilág legszerethetőbb oldalát mutatja meg képeivel. A mókusokat, rókákat, hörcsögöket és más kis termetű állatokat megörökítő felvételeken bepillantást nyerhetünk a bundás kis teremtmények mindennapjaiba, és annyira közelinek érezhetjük őket, mint még soha.
Nyitókép: Getty Images Hungary.
OLVASD EL EZT IS!