Alacsonyabb családi pótlék járhat a kisgyerekeseknek
A KDNP elkészítette törvénytervezetét, amely számos újítást tartalmaz. Íme, a legfontosabbak.
A KDNP elkészítette a családtámogatási rendszer átalakításáról szóló törvénytervezetet, amely számos újítást tartalmaz. Megváltozhat a család fogalma, átalakulhat a gyerekek utáni támogatási rendszer, és a nők foglalkoztatására, nyugdíjazására vonatkozó szabályok is módosulhatnak.
Változna a család fogalma
Ha elfogadják a KDNP által elfogadott koncepciót, a legfontosabb változás az lesz, hogy megváltozik a család fogalma. A jelenleg egyeztetés alatt álló tervezet szerint a család azon személyek gazdasági és érzelmi közössége, amelyben legalább két személy egymással egyenesági rokonságban áll. Vagyis a két szülő nem lesz előfeltétele a család meglétének.
Módosul a családi pótlék
Átalakulhat a juttatások rendszere is. A családi pótlékot a szülők a jövőben is a gyerek születésétől a tankötelezettség megszűnéséig igényelhetnék, a készülő törvény azonban lehetőséget teremtene például arra, hogy a gyermek életkora alapján különböző összegű családi pótlék járna.
- Egy kamasz gyerek nevelésének költségei köztudottan nagyobbak, mint egy csecsemőé, ezt a törvényben is el kell ismerni - mondta az Origo-nak Harrach Péter, aki szerint erre a megkülönböztetésre lehetőség lesz a törvényben, amely a tervek szerint nem lép hatályba rögtön 2012-től.
A családi pótlékkal kapcsolatban újítás lesz még, hogy Harrach Péter szavai szerint a törvény szigorúan előírja majd, hogy a szülőknek a gyerekre kell fordítaniuk a kapott támogatást. Ez arra is utalhat, hogy még könnyebben lehet majd megvonni a juttatást, mint most. Jelenleg csak akkor lehet megvonni a családi pótlékot, ha a gyerek több mint 50 óra igazolatlan hiányzás gyűjt össze az iskolában.
Kismamák kötelező foglalkoztatása
Bekerül a törvénybe az is, hogy ha a szülésből visszatérő kismama kéri, kötelezően részmunkaidőben kell foglalkoztatni őt a gyerek hároméves koráig, vagyis ameddig a gyes igényelhető. A munkaadó ugyanakkor járulékkedvezményt kap, ha részmunkaidőben alkalmazza az anyát.
Más nyugdíjszabályok a gyerekeseknek
A KDNP tervei szerint a gyermeknevelés növelhetné a nyugdíjjogosultság megszerzésébe beszámítandó időt, tehát a gyermeknevelés is szolgálati időnek számítana.Vagy, egy másik terv szerint, a már nyugdíjas szülő részesülhetne a felnőtt dolgozó gyermeke személyi jövedelemadójából. Tehát akinek több gyereke van, nagyobb nyugdíjra számíthatna a gyerekei adója után. Az még nem dőlt el, hogy pontosan az szja hány százalékát lehetne a szülők nyugdíjához hozzátenni.
Az apákra is gondoltak
A jövőben a tervek szerint jobban kiemelnék az apa szerepének fontosságát a gyerek életében. Ennek érdekében várhatóan megnövelik, és az apák számára kötelezően felhasználandóvá teszik a gyerekek után járó pótszabadnapokat.
Újabb adókedvezmény
A személyi jövedelemadózás kapcsán figyelembe vett összevont adóalapot a gyermek nevelésével együtt járó költségekkel szeretnék csökkenteni, ez lenne a családi kedvezmény. A csökkentés változna az adott család gyerekszámától, a tervek szerint a három- vagy több gyermek nevelése esetében az adóalap csökkentésének gyermekenkénti mértéke magasabb lenne.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kiszámíthatóságot garantálná a javaslat szerint, hogy az adóalap csökkentésének gyermekenkénti mértéke nem lehet alacsonyabb az előző évre megállapítottnál. Hasonló rendelkezést terveznek a szülési juttatásokra és a GYED-re is, azaz a biztosítotti jogviszony alapján járó ellátásokra.