Késve adtad fel az adóbevallást? 200 ezer forint is lehet a büntetés

Közel félmillióan késtek, a bírságok összege 340 millió forintra rúgott. A büntetés korlátlanul enyhíthető.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Akár 200 ezer forintos mulasztási bírságot is kiszabhat a NAV azokra, akik késve, tehát május 21-e után adták fel bevallásukat, de egyáltalán nem az a jellemző, hogy ilyen magas bünetést rójanak ki - tudtuk meg a Linczmayer Szilviától, a hatóság adószakmai szóvivőjétől.

A szakember hozzátette, nem ugyanazzal a mércével szabja ki az adóhatóság a bírságot, ha valaki csak egy napot késik, vagy ha valaki egyáltalán nem küldi el a bevallását.

Nekik az első körben egy felszólítást küld a NAV a bírság összegével, ám ha valaki a felszólítás után a megadott határidőn belül sem adja be a bevallását, akkor az első körben kiszabott bírság kétszeresét és egy újabb határidőt fog tartalmazni a NAV által küldött következő levél.

- Ha a magánszemély a megjelölt határidőn belül elküldi a dokumentumot, akkor büntetése korlátlan mértékben enyhíthetővé válik - tájékoztatott a szakember.

Mi van, ha hibás?

Mi a helyzet azokkal, akik nem késve, hanem hibásan adták fel a dokumentumot? Linczmayer Szilvia elmondta, a hibás bevallásért 20 ezer forintos bírságot szabhat ki a hatóság, ám ezzel a lehetőséggel a lehető legritkább esetben él a hivatal.

- Nem a bírságolás a cél - magyarázta a szakember.

Íme, a tipikus hibák

Mint megtudtuk, a legtöbben az aláírást felejtik el, ami hibának nem, inkább tipikus mulasztásnak tekinthető. Ebben az esetben a NAV megkéri az illetőt, hogy fáradjon be egy kirendeltségre, és pótolja a mulasztást, bírságot emiatt nem szab ki a hatóság.

Másik tipikus hiba, hogy az adózó elfelejti beikszelni, hogy a visszajáró adót kéri-e vagy sem, illetve, hogy a pénzt milyen formában kéri. Gyakran kimarad a bankszámlaszám, vagy a cím, ahová küldhetnék a pénzt.

Tipikus hiba még, hogy az adózó rossz sorba írja az adóelőleg-levonás összegét, ebben az esetben - ha a hivatala adatai alapján nem egyértelmű a sorösszecserélés - is behívják az illetőt, hogy tisztázzák a kérdést.

Linczmayer Szilvia elmondta, hibaként a mezőgazdasági őstermelők, illetve az adószámmal rendelkező magánszemélyek szokták még elfelejteni beírni az adószámot, pedig erre is szükség lenne. Új, mégis tipikus hibának mondható, hogy az adózók rosszul írják be a családi adókedvezmény mértékét. Ez sokszor amiatt van, mert már a munkáltató is rosszul számolja ki. A NAV ebben az esetben is értesíti az adózót. További hiba, hogy a szülő elfelejti kitölteni a gyermekre vonatkozó adatokat, holott ez lenne a jogalap a kedvezmény érvényesítéséhez.

Ezért kell többet fizetned 2012-től

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ha a NAV-nak megvannak az információk, akkor ezzel sincs a továbbiakban dolga az adózónak.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

Tavaly egyébként 460 ezer magánszemély késett, a kiszabott bírság összege pedig 340 millió forint volt.

Ezt is szeretjük