A világon egyedülállót alkothat ma az Orbán-kormány

Döntés a chipsadóról

A nyári szünet előtt utoljára ülésezik a parlament.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A két hónapos nyári szünet előtt ma ülésezik utoljára a parlament, és hoz döntést számos kérdésben. Ma szavaznak a képviselők például a népegészségügyi termékdíjról, ismertebb nevén hamburgeradóról vagy chipsadóról. Mivel Romániában elvetették, és máshol sincs ilyen adó, így Magyarország lehet az első a világon, amely extra sarccal bünteti az egészségtelennek tartott élelmiszereket.

A  magyar chipsadó története 2010-re nyúlik vissza, ekkor kereste meg az egészségügyi államtitkárságot a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület, amely kiszerelési egységenként tízforintos hozzájárulást javasolt hamburgeradóként.

Az ötlet megtetszett a kormánynak, aminek az egyesület is örült, ám azt már kifogásolták, hogy a dohányáru és az alkohol kimaradt a körből, holott javaslatukban ezen termékkörök megadóztatása is szerepelt. Csiba Gábor, a szervezet vezetője úgy fogalmazott: érthetetlen a döntés, mivel ezek a leginkább egészségkárosító termékek.

A kormány egyébként is "egyedi" megközelítésben vizsgálja a dohányáruk árának emelését, néhány napja például megfúrta a már szinte eldöntött áremelést, holott az 22 milliárd forintot hozott volna a költségvetésnek.

Két hónapig dolgoztak rajta

A szövetség javaslatát végül élelmezéstudományi és egészségügyi szakemberek, pénzügyi és jogi szakértők gondolták tovább, javaslatuk két hónapos munka után került a kormány elé. A munka során olyan élelmiszerekről készítettek listát, amelyek só- és cukortartalma az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet vizsgálatai szerint meghaladja az egészségügyi határértéket.

A lista elkészült, a törvényjavaslat szerint szeptembertől a cukros üdítőitalok adója öt forint lesz literenként, az energiaitalé 250 forint, az előrecsomagolt, cukrozott készítményeké 100 forint kilogrammonként, a sós snackeké 200 forint, az ételízesítőké az eredeti 500 forint helyett 200 forint.

Így kerüld ki a chipsadót!
Mivel az új adó drágulást hozhat magával, érdemes végiggondolnod, mivel pótolhatod a kedvelt termékeket. Kattints a megoldásért!

Az adóból befolyó 20-30 milliárd forintot népegészségügyi célú programok finanszírozására lehet költeni, de az is felmerült, hogy az orvosok bérét rendezik ebből a pénzből. Már ha a parlament rábólint az új adóra. Ez a mai nap folyamán kiderül.

Káros, vagy sem?

Bár az adó mértéke már megvan, valamint az is, mely termékekre vetik ki, az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége arra figyelmeztet: a nyilatkozatokkal ellentétben Magyarországon nincs forgalomban káros, az egészségre ártalmas élelmiszer, és kritikával kell kezelni a népegészségügyi termékadóval sújtott élelmiszereket egyértelműen károsnak minősítő állításokat.

A szövetség MTI-hez eljuttatott közleményében leszögezi: a só és a cukor az életfenntartáshoz nélkülözhetetlen alapélelmiszerek, amelyekből egyetlen termék sem tartalmaz önmagában túlzott, a napi szükségletet meghaladó mennyiséget. Károsnak megalapozottan tehát csak egyes élelmiszerek túlzott fogyasztását lehet minősíteni, és csak abban az esetben, ha a jelentős energiabevitel mozgásszegény életmóddal párosul.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az adóval érintett termékkörök meghatározása ugyanakkor nem kezelhető az egészségre káros élelmiszerek szakszerű meghatározásaként; már csak azért sem, mert a termékek körének kijelölése még a só- és cukortartalom szempontjából is következetlen és tudományosan nem megalapozott.

Ezt is szeretjük