A történelem 3 leghíresebb szemfényvesztője

Trükkjeikkel és mutatványaikkal a fél világot lenyűgözték. Ismerd meg a szemfényvesztők titkaikat!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

David Copperfieldnek sikerült már áthatolnia a Kínai Nagy Falon, Uri Geller anélkül képes meghajlítani egy kanalat, hogy hozzáérne, Harry Houdini pedig olyan helyekről is kiszabadult, ahonnan lehetetlenség.

Harry Houdini

Mentalisták, bűvészek, szemfényvesztők, varázslók, médiumok és guruk - mind különböző képességekkel és csodákkal kápráztatják el a közönséget, egy dolog mégis közös bennük: ismerik a tökéletes trükk titkát.

A történelemben számos személyről derült ki, hogy csupán trükköket használt, ám az sok esetben máig rejtély, hogy hogyan csinálta.

Eusapia Palladino, aki életre keltette a bútorokat

A kis termetű, tüzes temperamentumú, olasz Eusapia Palladino 1854-ben született. Különös képességei már fiatalkorában megmutatkoztak, hamarosan pedig hivatásos médiumként tevékenykedett. A nagy hírnevű pszichológus, Cesare Lombroso professzort is kellőképpen lenyűgözték Palladino mutatványai. Képes volt rá például, hogy egy tál gittben otthagyja az ujjnyomait, miközben az kellő távolságra volt tőle.

Az angliai Cambridge-ben, ahová 1895-ben a Pszichikai Kutatások Társasága meghívására érkezett, Palladinót szándékosan hagyták csalni - ezt a lehetőséget látványosan ki is használta. A társaság erre úgy döntött, hogy a nő szélhámos, de több kutató is kitartott amellett, hogy az alkalmankénti trükkök csak tréfás természetének vagy a vizsgálat teremtette feszült légkörnek voltak tulajdoníthatók. A médiumok többségétől eltérően Palladino ritkán rejtette el magát a szeánszokon, és gyakran a világítás is megfelelő volt ahhoz, hogy jól lehessen látni.

Ráhatására a bútorok célirányosan a résztvevők felé lódultak, és hátborzongatóan valószerűnek tűnt az is, amikor testetlen kezeket idézett elő a semmiből. Halálakor, 1918-ban sokan a kor legnagyobb médiumának tartották.

Tudtad?
Harry Houdini, a szabadulóművész abban reménykedett, hogy a spiritizmus segítségével kapcsolatot tud létesíteni imádott anyjának szellemével. A hivatásos médiumok körében végzett vizsgálódásai azonban oda vezettek, hogy leleplezte a trükkjeiket, a halottakkal való társalgásról pedig kijelentette, hogy önbecsapás vagy tudatos félrevezetés.

Charles Bailey, a régiségkereskedő

Az ausztrál Charles Bailey arról volt híres, hogy úgynevezett apportokat, azaz olyan tárgyakat jelentetett meg, melyek a szeánsz helyszínén öltöttek testet. 1903-ban Sydney-ben egy sor szeánszon vett részt, melyeket Charles MacCarthy orvos rendezett. A sötét szobában harminc ember volt jelen. Baileyt minden alkalommal megmotozták, majd bedugták egy vászonzsákba, melyet a nyakánál és a csuklójánál lepecsételtek. Bailey azt kérte, hagyják szabadon a kezét, hogy meg tudja fogni a törékeny tárgyakat. A szobába csupán MacCarthy és két megbízható kollégája léphetett be, amikor nem folytak szeánszok. A szeánszok alatt 54 tárgy jelent meg, többek között receptre kapható gyógyszerek, kisebb madarak, pénzérmék.

Bár MacCarthy 1904-ben megjelent, Az okkult szigorú próbája című könyvében kizárta a csalás lehetőségét, sokan gyanúsnak tartották Bailey látványos szereplését. Múzeumi szakértők pedig kijelentették, hogy a bemutatott régiségek hamisítványok. Ennek ellenére Charles Bailey élete csúcspontján nagy hírnévnek örvendett Melbourne-ben és Sydney-ben, miközben számtalanszor rajtakapták, hogy csal. Például közvetlenül egy franciaországi szeánsz előtt két apportmadarat vásárolt, 1914-ben pedig, amikor egy sydney-i szeánszon négy személy jelent meg, az egyik résztvevő megragadta valamelyiket, de csupán egy könnyű moszkitóhálót tartott a kezében.

Sai Baba, a csodák embere

Az India déli részén, Bangalor közelében, Puttaparthiban élő Sri Satja Sai Babának már pici gyermekkorától kezdve megvolt az a bámulatos képessége, hogy üres zsákból édességet húzott elő. A gurut, akit ma Sai Baba néven ismernek, többen látták már nagy mennyiségű szent hamut gyártani az ujjhegyével, tojás alakú tárgyakat kiszedni a szájából, benzinné vagy más folyadékká változtatni a vizet. Sai Baba nem meditál, nem olvas könyvet, de idéz a Bibliából, a Koránból, Szókratésztól, Kanttól és Marxtól, valamint az ősi hindu írott emlékekből.

Dale Beyerstein, a kanadai Vancouverben székelő Simon Frazer Egyetem biofizikusa Sai Baba csodái: áttekintés címmel cikksorozatot jelentetett meg az Indian Skeptic című magazinban 1992-ben és 1993-ban, melyben kétségbe vonta a guru állításait.

Bebizonyította, hogy tárgyi tudása, mely állítólag mély, és minden területre kiterjed, valójában gyakorta kiáltóan hiányos, ráadásul egyesek szerint olyan trükköket alkalmaz, melyeket bármelyik cirkuszi bűvész be tud mutatni.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

B. Premanand, korábban Sai Baba követője, a Paranormális Eseteket Kutató Tudományos Bizottság megalapítója éveket töltött indiai szent emberek vizsgálatával, és több mint 1200 olyan mutatványt tud reprodukálni, melyet Sai Baba különleges képességeinek tulajdonítanak. A többi csodatevését azonban máig nem sikerült megfejteni.

Cikkünk megírásában a Misztikus történetek gyűjteménye című könyv segített.

Ezt is szeretjük