6 apró, de biztos jel, hogy valaki figyeli a számítógéped

Ha kémnyomokat észlelsz a gépeden, akkor szinte biztos, hogy valaki az adataidra vadászik.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Adathalászok, előrelátó főnökök és gyanakvó partnerek jól működő felderítőeszközei a kémprogramok, amelyek óvatosan bekúszva a számítógépedre nemcsak megfigyelik, de rögzítik is a számukra fontos tevékenységeket.

Egyes spyware-ek rögzítik a billentyűleütéseket, a webhelyeken vagy más programokban megadott adatokat, és aztán ezeket továbbküldik az adatgyűjtőnek, aki személyre szabott hirdetésekhez, leleplezésben bízó magánnyomozáshoz vagy a legkevésbé sem tiszta szándékkal személyazonosság eltulajdonítására használja fel.

Az ilyen programok sokféleképpen települhetnek a számítógépre, de a leggyakrabban szoftverekben - például ingyenes játékokban, képernyővédőkben vagy animált kurzorokban - bújnak meg. Ha az alábbiak közül több spyware-re utaló jelet is megtapasztalsz, a gyanúd valószínűleg nem lehet alaptalan.

Gyanús jelek

Új eszköztár

Több mint gyanús, ha ismeretlen elemeket fedezel fel az eszköztáradban, esetleg új eszköztár jelenik meg, de ugyanez érvényes a hivatkozásokra vagy a kedvencekre is: ha ezeket nem szándékosan adtad a böngészőhöz, kezdj el nyomozni első lépésben a programok között, majd indítsd el a kémkeresőt.

Előfordulhat, hogy többféle anti-spyware-rel is kell próbálkoznod, mert sok lopakodó nem adja meg magát elsőre.

Megváltozik a kezdőlap

Ha azt tapasztalod, hogy az általad beállított, megszokott kezdőoldal helyett a böngésződ egy ismeretlen weblappal startol, annak is lehet nemkívánatos kémprogram az eredője. Ebben az esetben kutasd az idegent a meglévő programok között, és használd a beépített eltávolítót.

Megváltozik a kereső

A kezdőlap mellett az is előfordulhat, hogy a megszokott keresőprogramod váratlanul felszívódik, és helyette egy ismeretlen, új kereső lesz az alapértelmezett a korábbi helyett.

Végzetes üstökös tart a Föld felé?

Nézegess képeket!

Elolvasom

Akkor is gyanakodj erősen, ha bepötyögsz egy konkrét webcímet a címsorba, majd egy teljesen más webhelyre irányít a böngésződ. Ne késlekedj a kémvadász programmal, azonnal indítsd el ilyen esetekben. Sokat segíthet az is, ha a gyanús keresőprogram nevét felkutatod a neten, mert meglehet, hogy csak célzottan tudod majd eltávolítani, amihez speciális anti-spyware kell.

Lelassul a gép

A lassulást ugyan számos más probléma is okozhatja, de ne zárd ki a kémszoftver lehetőségét sem, ugyanis az egyik legjellemzőbb tényező lehet ebben az esetben. Különösen sok galibát okozhat a gépeden, blokkolhat más programokat vagy zűrt kavarhat az internettel is, ha véletlenül hibásan működik a lopakodó. Elvileg ugyanis legtöbbjük már annyira profi, hogy képes észrevétlenül működni és adatot vadászni a háttérben, ezért, ha a fenti jelek mindegyike felmerül, azonnal futtass le egy anti-spyware-t.

Hirdetés net nélkül

Ha akkor is látsz előreugró ablakos hirdetéseket, amikor a számítógép már nem csatlakozik az internethez, nagy valószínűséggel kém lehet a háttérben. Ne pánikolj, irtsd ki, amint lehet.

Évente 11 millió ember személyiségét lopják el: 8 dolog, amit meg kell semmisítened

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ismeretlen ikonok

Általában a kezdő kémek telepítik kevésbé profi módszerrel a spyware programot, így, ha a munkahelyi monitor furcsa, korábban nem látott ikont mutat, elképzelhető, hogy a munkáltatód kíváncsiskodik a böngészőrutinodról, csupán nem volt túl alapos, és otthagyta az árulkodó nyomokat. Csekkold le a feladatkezelőt, ahol így rábukkanhatsz az éppen futó nyomkövető programra, majd távolítsd el.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Kerüld el a kémet!

Először is válogasd meg, mit töltesz le a gépedre, előtte győződj meg róla, hogy tényleg szükséged van az adott programra. Ha ismeretlen a szoftver, a szokottnál is nagyobb figyelemmel böngészd át a webhelyet, ahonnan letöltöd.

A spyware-ek gyakran ingyenes játékprogramok, képernyővédők mögött kúsznak be a gépre, ezeknél különösen légy óvatos! Figyeld az ActiveX-et, mivel ezen keresztül könnyebben tudnak települni a beleegyezésed nélkül is programok. Eredetileg arra szolgál, hogy segítsen a telepítésben, de pontosan ezért egy olyan kiskapu, amit a hackerek gyakran kihasználnak - a böngésző Eszközök, Beállítás menüjében tudod ezt ki- és bekapcsolni.

Ezt is szeretjük