4 ok, miért a Kicsi gesztenyét dúdolod folyton
Miért dúdolod mindig ugyanazt a dalt, és mit tehetsz, hogy megszabadulj a bosszantó jelenségtől?
- Csak pár apró mozdulat, és nem villan ki a melltartó a ruha alól: szuper trükkök, ha meggyűlik a bajod a kivágott fazonokkal »
- 5 ruhakombináció, ami a 2000-es évek elején menő volt, de ma már kicsit sem sikkes: még jó, hogy nem mindent melegít fel a retró divat »
- Nincs 160 centi, de zseniálisan variálja a divatos fazonokat: ha így öltözöl, a bő ruhák sem nyomják össze az alakod »

- Mi Kanada fővárosa? 10 kérdéses kvíz a világ országairól, amit illik tudni
- Hajdú Pétert kirakták a Szigeten az RTL VIP-ból: Sebestyén Balázs kotyogta ki
- Ha erről a telefonszámról hívnak, tilos felvenni! Így dolgoznak a csalók az OTP nevében
- 5 kérdés, ami megmutatja, mennyire intelligens valaki - Hány igen válaszod lett?
- Ő Kapócs Zsóka párja: először szerepelnek közös fotón
Biztos ismered az érzést, amikor meghallasz egy dalt a rádióban, vagy kávéfőzés közben a kollégád dúdol egy ütemet, esetleg csak valamiről eszedbe jut egy ezeréves sláger egyetlen sora - és a nap hátralévő részében már azt a dalt dúdolod. És éjszaka. És még másnap is.
Ráadásul ezek a dalok nem is feltétlenül a kedvenceink, sokszor már a saját idegeinkre megy, amikor fejben huszadszor kell végighallgatni a Kicsi gesztenyét vagy a Coco Jumbót.
Úgy tűnik, néhány dalszerző pontosan tudja, mi kell ahhoz, hogy egy sláger megragadjon a fülben, mostanra azonban a tudósok is megtalálták a választ.
Az agy különös játéka
Az angol nyelvben nagyon találóan earwormnak, vagyis fülféregnek nevezik ezeket a dalokat, amelyek újra és újra, végtelenített lemezként duruzsolnak a fejünkben. A Psychology of Music című lapban nemrég megjelent tanulmányban egy csapat brit tudós azt igyekezett megfejteni, mi az oka a bosszantó jelenségnek.
A kutatók 604 embertől gyűjtöttek adatokat, és arra jutottak, hogy az emberek 90%-a szenved a "beragadt" dallamoktól hetente legalább egy alkalommal. Miután elemezték a begyűjtött információkat, arra jutottak, hogy a bosszantó jelenséget alapvetően négy dolog okozhatja.
A legáltalánosabb ok, ami miatt megragadhat egy dal a füledben, ha sokszor hallod: a számok, amiket reggeltől estig játszik a rádió, menthetetlenül folytatódnak a fülünkben is. A második ok, ha a dalhoz egy emléket kapcsol az agyad: ez lehet egy személy, egy zaj, egy érzés, egy illat, vagy akár csak egyetlen szó vagy kifejezés, amit az agyad összekötött a zenével. Ha ezek bármelyike eszedbe jut, azonnal felidéződik a dal is.
A harmadik ok hátterében az érzelmek állnak: ha egy dal örömöt, bánatot, nyugalmat vagy éppen stresszt váltott ki belőled, akkor is megjegyzi az agyad, és újra és újra lejátssza neked. A negyedik ok az lehet, ha félig tudattalanul hallasz egy számot: éjszaka, alvás közben, vagy napközben, amikor éppen elkalandozol, esetleg nemes egyszerűséggel csak bambulsz a monitor előtt, és közben egy dal szól a rádióból, szinte biztos, hogy még napokig nem fogsz szabadulni tőle.
Hogyan szabadulhatsz meg tőle?
Victoria Williamson, a Londoni Egyetem pszichológusa és a tanulmány szerzője szerint, bár a dalok "beragadásának" folyamata nagyjából mindenkinél azonos, az, hogy milyen slágereket rögzít az agyunk, éppen olyan különböző lehet, mint azt, hogy milyen a zenei ízlésünk.
És hogy hogyan szabadulhatsz meg a bosszantó dallamoktól? Williamson ígéri, hogy a következő kutatása már erre a kérdésre fog irányulni, addig pedig a saját módszerét javasolja: próbáld meg lekötni valami mással az agyadat, így nem lesz ideje a beragadt dallamot ismételgetni. Olvass egy könyvet, beszélgess egy baráttal, vagy rakj ki egy puzzle-t.