4 film, amit látnod kell, mielőtt meghalsz

Filmtörténeti klasszikusok, melyek meghatározóak voltak a mozgófilm világában. Íme, négy remekmű, amit mindenkinek látni kell!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mióta megszületett a mozgófilm, majd a hangosfilm, szinte ömlenek a jobbnál jobb alkotások a mozikba. A rendezők nem ismernek lehetetlent, legyen szó szívfacsaró vagy éppen ravaszul csavaros történetről, egyszerűsége miatt gyönyörű vagy éppen pompája miatt lenyűgöző látványról.

15 film, amit látnod kell, mielőtt meghalsz

Nézegess képeket!

Elolvasom

A temérdek kitűnő film között időről időre pedig olyan maradandó alkotások is születnek, melyek nemcsak tökéletesek a nézők szórakoztatására, de meghatározóak a film történetében. A következő négy film ilyen: mérföldkövek, melyeket legalább egyszer mindenkinek látnia kell.

Magánbeszélgetés

Francis Ford Coppola 1974-ben készült, cannes-i nagydíjas filmje, a Magánbeszélgetés a 44 éves, magányosan élő Harry Caul drámáját kíséri végig. Harry a lehallgatás királya, ám egy jól fizető, rendkívül profi módon elvégzett munka során mégis leginkább saját kiszolgáltatottságára döbben rá. A film különlegessége, hogy még a Watergate-botrány kirobbanása előtt készült, emiatt egyfajta hátborzongató jóslatnak tartották - Coppolának fogalma sem lehetett az ügyről és az utána ismeretessé vált dokumentumokról.

Coppola célja eredetileg egy lélektani horror készítése volt, a film végül mégis a magány és a felelősség kérdése körül forog: mit tegyen, és mit tehet egy hivatalból pártatlan lehallgató, ha a feleségét még a parkban is figyeltető cégigazgató bűntényre készül? És mi vár rá, ha esetleg úgy dönt, lép az ügyben? Coppola remekműve kötelező néznivaló - mindenkinek.

Száll a kakukk fészkére

Milos Forman filmje, a Száll a kakukk fészkére Ken Kesey azonos című regényének 1975-ben készült adaptációja. Főszereplője Patrick McMurphy, akit eddig büntető-rabgazdaságban tartottak fogva, most azonban elmegyógyintézetbe szállítanak. Patrick rövid időn belül az ápoltak hangadójává válik az intézetben. Az osztályt Ratched nővér vezeti, aki McMurphy legfőbb célpontja: a férfi folyamatosan provokálja, az ápoltak között szított kisebb lázadásai is a nővér hatalmának és tekintélyének megdöntésére irányulnak.

Patrick nemsokára hatalmas tekintélyre tesz szert az ápoltak között, amikor egy, a zuhanyzóban lévő több száz kilogrammos csaptelepet próbál kidobni a rácsozott ablakon. Bár a művelet nem sikerül, a súlyos szerkezet a szökés fontos szimbólumává válik, Patrick pedig a legfőbb vezetővé. Hamarosan arra is rájön, hogy az ápoltak - akiknek élete mind egy-egy dráma - semmivel sem bolondabbak, mint ő, aki azonban eredetileg csupán megjátszotta a bolondságot. Ám hiába látja, hogy az orvostudomány álcája mögé bújtatott érzéketlenség és álszentség csak ront az állapotukon, utóbbiak ellen harcolni igen, de győzni már nem tud.

Kundun

Martin Scorsese 1997-ben készült filmje, a Kundun Tibet vallási vezetője, a Dalai Láma előtti tiszteletadás, valamint a nyugati civilizációnak a keleti kultúra iránt való elragadtatásának gyümölcse. Egyben kitűnő eszköz a buddhizmus bemutatására egy katolikus rendező szemszögéből.

A Kundun a 14. Dalai Láma életét mutatja be 1937 és 1959 között. Tenzin Gyatsot mindössze kétévesen ismerik el Buddha reinkarnációjának - így kezdődik a film, melynek további részében figyelemmel kísérheted a láma felnövését, oktatását, fiatal éveit, és szépen-lassan felnőtté válásának történetét is. A Kundun készítéséhez a ma is élő Tenzin Gyatso önéletrajzi írásait is felhasználták, így nézőként hiteles képet kaphatsz nem csupán a gyerekkorról, hanem arról az időszakról is, amikor a maoista Kínából kénytelen volt máig tartó száműzetésébe vonulni.

Martin Scorsese pompás kiállítású, lenyűgözően látványos eposzának köszönhetően a közelmúlt és a jelen történelmének egyik legnagyobb személyiségéhez kerülhetsz közelebb - úgy, ahogy sosem gondoltad volna.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Párizs, szeretlek!

A Párizs, szeretlek! című alkotás Wes Craven értő kezei alatt született 2005-ben. A színes francia film különlegessége - melyet 2006-ban mutattak be a Cannes-i Fesztiválon -, hogy nem egyetlen film, hanem 18 rövid alkotás egésze, melyek 18 párizsi kerületben mutatják be a mulandó szerelmet. A rövidfilmek mindegyikét más és más rendező készítette, és minden esetben más színész játssza a főszerepet.

Összesen 22 rendező 18 rövid története alkotja tehát az egész estés szerelmi vallomást a fények és a szerelem városáról, Párizsról. Valamennyi történet a francia fővárosban játszódik, melyben neves sztárok mesélnek a szeretetről és a szerelemről, hol elvarázsolva, hol ámulatba ejtve a nézőt. Az epizódok megindító, felkavaró, különös és eleven város képét rajzolják meg, ahol minden pillanatban születnek és múlnak el kapcsolatok, ahol kéz a kézben jár a szenvedés a boldogsággal.

OLVASD EL EZT IS!

  • kultúra
  • szórakozás

A 3 legjobb hétvégi DVD

Ezt is szeretjük