Tényleg a tanár a hülye?

Ha pikkel a gyerekedre

A te gyereked is utál iskolába járni? Bármennyit is tanul, folyton csak rossz jegyet kap? Jó gyerek, mégis pikkel rá a tanár? Eláruljuk, hol lehet a hiba!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szélsőségek világát éljük, és ez az oktatás területén is érződik: egyik oldalon állnak a tanárverő kamaszok, másikon pedig a zseniképző elit iskolák, ahonnan két felsőfokú nyelvvizsgával távozik a gyerek - általában valamilyen neves egyetemre.

A mai magyar tanári társadalomról hosszan lehetne értekezni, de tény: a rengeteg szakmailag magasan kvalifikált, a gyerekekért élő pedagógusról eltereli a figyelmet a pályatévesztő dilettáns, aki a kicsiken vezeti le minden feszültségét.

Az is tény, hogy a nebulóknak és a szüleiknek is egyaránt egyre nagyobbak az elvárásai a tanárokkal szemben, emellett pedig egyre több a viselkedészavaros gyerek.

A kérdés az, hogy hogyan lehet pontot tenni a viták végére úgy, hogy a gyerek szeressen tanulni és iskolába járni. A következőkben ebben segítünk!

Amikor a teljesítménnyel van gond

Természetes, ha a szülő számára a saját gyermeke a legtökéletesebb, ám emellett fontos, hogy lássa a hibáit is. A legtöbb tanár arra panaszkodik, hogy a gyerekkel nem foglalkoznak eleget otthon, a nevelést inkább az iskolára hagyják. Pedig éppen az lenne a legfontosabb, hogy a nevelés családi keretek között induljon, az iskola pedig csak finomítson rajta - az otthoni példa ráadásul jóval erősebben hat a gyermek személyiségére.
Éppen ezért nagyon fontos, hogy eleget beszélgess a gyermekeddel! Ha az iskolában rosszul teljesít, akkor ne a tanárt hibáztasd - főleg ne a gyerek előtt! -, hanem igyekezz megtudni, hogy mi lehet ennek az oka.
Segíts neki jobban a házi feladatoknál, és az órákra való felkészülésben, és csak akkor merüljön fel benned, hogy a tanárával lehet valami, ha a gyerek minden igyekezete ellenére sem kap jobb jegyet. Ilyen esetben érdemes felkeresned az adott szaktanárt, és tanácsot kérned, mit is tehetnétek, hogy jobban menjen a dolog. Ha pedig kiderül, a csemetéd egész egyszerűen nem egy matekzseni, akkor fogadd el, hiszen nem lehet mindenki kitűnő minden tárgyból.

Fontos tudnod!
Mindig bizalommal közeledj a tanárok felé, hiszen bár akad ellenpélda, a pedagógusok többsége valóban képzett, felelősségtudó személy. Nagyon is tudják, hogy melyik gyerek mire képes, és hogy milyen eszközökkel élhetnek a gyerekek értékelése, oktatása és motiválása terén. Támadások helyett szükség esetén inkább segítséget kérj, és csak a legvégső esetben jusson eszedbe az iskolaváltás!

Amikor nem a te gyereked a kedvenc

Ha a segítség, a motiváció, a különórák és a tanárral történt konzultáció ellenére a gyerek mégsem kap jobb jegyet az adott tantárgyból, akkor elképzelhető, hogy a gond valóban a tanárában keresendő. Az egyik lehetséges ok, hogy a tanár is ember: ahogy te sem kedvelhetsz mindenkit, úgy nem lehet a te gyereked sem mindenkinek a kedvence. Ezt nemcsak neked, de a gyerekednek is el kell fogadnia. Tanítsd meg rá, hogy nem szeretheti mindenki, és sajnos az életben is sok olyan helyzet vár még rá, amelyben igazságtalanul bánhatnak majd vele. Az örökös megfelelési kényszer helyett jobb, ha arra neveled, hogy legyen tisztában a saját értékeivel, és ne azzal törődjön, hogy ki szereti, és ki nem. Az, hogy sikerül-e továbbtanulnia, vagy hogy mennyire állja meg majd a
helyét az életben, úgysem azon az egyetlen rosszabb jegyen múlik majd.

Számtalan példát látni arra is, amikor valóban kizárólag a tanár személye a gond, hiszen nem mindenki termett a pedagógusi pályára, mégis sokan helyezkednek el tanárként. Ilyen esetben is jobb, ha túllépsz a dolgon: a gyerek motiválása természetesen továbbra is fontos, hajtani azonban nem érdemes, ha látod, hogy nincs sok foganatja. Ha a többi jegye jó, egy négyes vagy hármas osztályzat nem oszt, nem szoroz.

Végső megoldás, avagy, amikor váltani kell

Ha a többszöri beszélgetés, és minden más igyekezet ellenére is úgy érzed, a gyerekedre rossz hatással van az adott iskola, akkor lehet, hogy érdemes elgondolkoznod az iskolaváltáson. Erre azonban csak legvégső esetben kerüljön sor, ha például az iskola által feltett mércét a gyereked egyáltalán nem képes megugrani, vagy a követelmények más téren is olyan szigorúak, hogy attól csak rosszul érzi magát.
Tudnod kell azonban, hogy nem ártasz-e éppen azzal a gyereknek, ha kiszakítod a megszokott környezetéből, és azt is, hogy a másik iskola pontosan miben különbözik az eddigitől - és egyáltalán milyenre is van szükség. Ha kiszemeltél már néhányat, akkor a beíratás előtt térképezd fel a sulikat: ülj be az órákra nyílt napokon, és beszélgess a szülőkkel is. Az átíratást pedig lehetőleg ne év közben tedd meg.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció


Ne felejtsd el emellett, hogy minden gyerek más. Van, aki kifejezetten élvezi, ha magasra teszik a mércét, míg más nem képes nagy léptékben haladni. Ne erőltess túl szigorú iskolát, ha a gyerekednek az nem megfelelő, hiszen nemcsak a helyét lesz képtelen megállni, hanem a lelkére is rossz hatással lesz az állandó nyomás.
Jó, ha tudod!
Előfordulhat, hogy a gyerekkel komolyabb gondok vannak, mint gondoltad volna. Ez leginkább akkor derül ki, ha az iskolaváltást követően is visszatérnek a korábbi problémák. Ilyenkor ne késlekedj, és ne is szégyellj segítséget kérni hozzáértőtől, például egy gyermekpszichológustól.
Ezt is szeretjük