3 furcsa társadalom, ahol csak a nőknek van szavuk
Léteznek még olyan ősi közösségek, ahol máig a nők hordják a nadrágot.
Az anyajog elméletét egy 19. századi svájci antropológus, Johann Jakob Bachofen fogalmazta meg először: az emberi társadalmat az archaikus anyajog forrására vezette vissza, vagyis nem kevesebbet állított, mint azt, hogy az emberiség kulturális evolúciójának egy szakaszában kizárólag női gazdasági, társadalmi vezetésen alapuló ősközösség létezett.
Az elmélet háttere a kezdeti szexuális promiszkuitásban keresendő Bachofen szerint, amikor lehetetlenség volt megállapítani a gyerek apjának kilétét, így az öröklési jogok az anyához kötődtek. Tézisével akkoriban óriási felháborodást keltett, pedig a női dominancián alapuló társadalomszerkezetnek léteznek ma is működő formái.
Ahol a nő adja a kenyeret: Nagovisi
Pápua Új-Guinea önálló tartománya, Bougainville ad otthont a különös hagyományok szerint élő Nagovisi törzsnek, melyet egy antropológus házaspár vizsgált terepmunkája során és fedezett föl, mint a ma is létező matriarchátusok egyikét. Melanéziában az összvagyon alapja a megtermelt élelmiszer: amellett, hogy a létfenntartáshoz elengedhetetlen, egy-egy család megélhetésének biztosításán túl meghatározó politikai súlya is van a növénytermesztésnek.
Aki a földet kezeli és birtokolja, azé a hatalom. Ebben az esetben pedig a nők azok, akik a termesztést felügyelik és irányítják - ugyan a férfiak is részt vesznek a munkában, de csak segítőként. A kerten belül nemek szerint történik a feladatok kiosztása, így bizonyos értelemben differenciáltak a nemi szerepek, de itt nem mesterségesen generált társadalmi egyenlőtlenségről van szó.
A férfi szerintük fizikai felépítésénél fogva alkalmasabb a fizikai munkára, míg a nők feladata hasonló elv mentén a gazdaság irányítása. A közös kert szimbolikus összekötője a kapcsolatoknak is: nem dolgozhatnak közös földön azok, akik között nincs szexuális kapcsolat. A nő dominanciája a veszekedésekkor nyilvánul meg legélesebben, ugyanis ilyenkor joga van a kertjében termett élelmet megtagadni férjétől.
A szelíd férfiak társadalma: Machiguenga
Az Amazonas-medence dzsungelében, Peru délkeleti részén él egy apró törzs, elzárva a külvilágtól, ahol matriarchális szabályok szerint alakulnak a szokások és a mindennapok. A fiatal férfiak megérve a házasságra feleséghez kerülnek, ahol előbb saját házat, majd saját gazdaságot építenek ki, a feladatuk pedig, hogy segítsék a feleség munkáját. A nők általában összefognak, és kisebb csapatokban teszik a dolgukat, a férfiakra azonban ez kevésbé jellemző, nincsenek férfi érdekkapcsolatok.
Ritka ünnepek alkalmával találkoznak a törzs férfitagjai, de a hagyományos duhajkodás helyett jóval csöndesebb és visszafogottabb az összejövetel. A fiúkat eleve szelídségre és hűségre szocializálják, tisztelik a nőket, így a közösségben szinte ismeretlen az agresszió, és ritkaságszámba mennek a házastársi megcsalások is.
Lányági örökösök: Khasi
Északkelet-Indiában, Meghalaya tartomány területén élnek az anyajogot gyakorló Khasi törzs tagjai. A fiatalok szabadon választhatnak szerelmet, sőt, a házasság előtti szex sem tilos, de a kötött normák szerinti életmódot csakis a törzs eredeti tagjai gyakorolják, ha egy nő idegen férjet választ magának, el kell hagyniuk a falut.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A gyerek születésekor az anya vezetéknevét kapja, és az öröklés is lányágon keresztül történik, mindig a legfiatalabb lány kapja a vagyont. Az apára a háztartásban hárul fontos szerep, a nők pedig a gazdasági, társadalmi döntések és a közösségi normák kialakításában vesznek részt, emellett övék az ingatlanok és a földek tulajdonjoga.
A kapcsolatok általában monogámok, a válás azonban nem ritka. Ilyenkor, a házasságkötéshez hasonlóan, a frigy felbontása is szimbolikus ceremónia keretében történik. A Khasi férfiak általában olyan lányt keresnek feleségnek, aki nem örökös, hogy elkerüljék a lány családjától való túlzott függést. Sajnos olyan társadalmak is léteznek azonban, ahol a nőknek sokszor élni sincs joguk. Kattints ide, és ismerd meg az ellenük elkövetett egyik legszörnyűbb tettet!
Képek: www.wiasi.net; oara-vrae.blogspot.com; hannahraephotography.wordpress.com; www.worldglobetrotters.com.
OLVASD EL EZT IS!
- botrány
- reklám
Képek! 8 felháborító, szexista reklám, amit ma betiltanának
- nők
- hagyomány