Több ezer halott az elemi erejű földrengésben

2011 természeti katasztrófái

Egy vastag könyv lapjait meg lehetne tölteni az év természeti csapásaival. Ítéletidő, árvíz, földrengések.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Szinte évről évre megfigyelhető, hogy egyre gyakoribb és pusztítóbb természeti csapásokkal kell megküzdenie az emberiségnek. Hazánkat 2010-ben rekordmennyiségű katasztrófa sújtotta, hiszen a heves esőzéseknek és a szokatlanul haragos viharoknak köszönhetően számos települést tett romhalmazzá a megfékezhetetlen árvíz és belvíz. A sötét, küzdelmes időszak után a 2011-es év nálunk csendesebben zajlott, bár az időjárás továbbra is kergén váltakozott. Ám mi még a szerencsésebb országok közé tartozunk, hiszen a világ több pontján egyenesen elszabadult a pokol.

Hatalmas árvíz Ausztráliában

2010 novemberétől településről településre haladt az áradás Ausztráliában, mely 2011 januárjára olyan méreteket öltött, hogy a víz alá került terület magába foglalhatta volna Franciaországot és Németországot együttvéve.

A megállíthatatlanul hömpölygő folyam elöntötte Brisbane városát, melynek több kerületében apokaliptikus állapotok uralkodtak. Néhol csak a felhőkarcolók emelkedtek ki a zavaros vízből, míg máshol a törmelékek közül felbukkanó háztetők utaltak arra, hogy ott valaha lakóövezet volt a kísérteties romok helyén.

A BBC tudósítása szerint nagyjából 25 ezer otthont öntött el részben, illetve sodort el teljesen az ár. Január elején 15 halálos áldozatról számoltak be a hírek.

Gigantikus erejű földrengés Japánban

A 2011-es év a világ számos részén földrengésekkel kezdődött: Argentínát, Chilét, Iránt, Pakisztánt, Új-Zélandot és Kínát sem kerülték el a természeti csapások. Japánban már februárban megrázkódott a föld, ám március 11-én a Richter-skála szerinti 9-es erősségű rengés sújtotta a keleti partvidékét, Szendai várostól nem messze.

A földmozgást szökőár követte, mely emeletes háznyi hullámaival mindent letarolt, ami az útjába került. A tragédia során több mint 12 ezren meghaltak, megszámlálhatatlan ember megsebesült, és egyes becslések szerint 15 ezernél is többen eltűntek.

Ám a katasztrófa tovább fokozódott, mikor másnap hidrogénrobbanás történt a Fukusima atomerőmű egyik reaktorcsarnokában, majd két nappal később egy másikban. Japán területén eddig ez volt a legnagyobb erejű földrengés, a világszerte történt mérések alapján pedig a negyedik legpusztítóbb.

Törökországi földrengés

Október 23-án, vasárnap délután megmozdult a föld Törökországban. A földrengés ereje Ercis és Van városokat viselte meg leginkább, ahol összesen száz épület omlott össze, a környező falvakban pedig ennél is több. A Richter-skála 5,6-os erősségű rengést mért, az utórengések azonban a 6-os erősséget is elérték. Két nappal a tragédia után már majdnem 400 halottra bukkantak a mentésben résztvevők. Tovább fokozta a katasztrófát, hogy novemberben újabb, 5,7-es erősségű rengés rázta meg Van környékét. Több épület, köztük két szálloda is megsemmisült a városban.

Európa sem volt biztonságos övezet

Spanyolországban víz alatti vulkánkitörés miatt kellett kitelepíteni egy falut a Kanári-szigetekhez tartozó Hierro szigetén. A vulkán ébredezését földrengés kísérte, ám jelentős károkat és sérüléseket nem okozott. Az ijedtség azonban annál nagyobb volt, hiszen ebben a térségben 40 éve nem tapasztaltak vulkáni aktivitást.

Olaszországban ítéletidő tombolt októberben és novemberben, aminek következtében több folyó is kilépett medréből.

Liguria és Toscana régióban városok kerültek víz alá a rendkívüli esőzésekkel járó szuperviharok során. Genovában hat ember vesztette életét az utcákig beömlő áradásban, míg Veneto tartományban földcsuszamlás veszélye tartotta rettegésben a hegyek közelében élő lakosságot. Mindeközben Dublinra egy hónapnyi csapadékmennyiség zúdult alig egy nap alatt. Ősszel zivatarokkal és áradásokkal küzdött az ír főváros.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

Felsorolni is lehetetlen az egymást érő csapásokat

Homokvihar Arizona államban, nem szűnő trópusi eső Guatemalában, Nicaraguában Salvadorban, árvíz és földcsuszamlás Costa Ricában, 5,6-os erősségű földrengés Oklahomában, áradásokat okozó szupervihar Alaszkánál, és több államon végigsöprő tornádó - Amerikát a legbrutálisabb csapásokkal bombázta az anyatermészet októberben és novemberben. Thaiföldnek és Vietnamnak szintén nagymértékű összefogásra volt szüksége a monszunesőzések miatt kialakult árvízhelyzetben.

November végére Thaiföld 77 tartományának több mint kétharmada került víz alá, a halálos áldozatok száma pedig meghaladta a hatszázat.

Képek: wikimedia.org; angelotrapani.wordpress.com; blog.philparker.us; www.cinqueterreblogspot.com; flamingodancer.net.

Ezt is szeretjük