Több száz zenész gyűlt össze a temetésen: amire utána vállalkoztak, világhírűvé tette őket
Azóta minden magyar cigányzenész hozzájuk akar csatlakozni.
A magyar cigányzenészek képesek a világ bármely slágerét, a Beatles-től Madonnáig eljátszani, de valójában mindegyikük arról álmodik, hogy a 100 Tagú Cigányzenekar tagja legyen, és klasszikus műveket játszhasson.
Az együttes a világon egyedülálló zenei formáció, mely hagyományápoló művészeti tevékenységével felbecsülhetetlen értéket teremtett. Megalakulásukat azonban egy igen szomorú esemény előzte meg.
Megihlette őket a temetés
A zenekar létrejöttét 1985 áprilisában szomorú esemény ihlette. Id. Jároka Sándor, akkori prímáskirály temetésén a hagyományok szerint több száz zenész gyűlt össze az ország több városából, és muzsikával kísérték végső útjára a felejthetetlen zenészt. A jelenlévők közül sokan úgy gondolták, hogy nemcsak egy ilyen fájdalmas történésnek kellene összehoznia a kiváló muzsikusokat.
Több hónap előkészület után Berki László, Mészáros Tivadar és Boross Lajos megalakították az egyesületet, mely csak később vette fel a muzsikusok által megálmodott 100 Tagú Cigányzenekar nevet. A 32 éve született világhírű társulat egy évtized elteltével most először lép újra színpadra az Arénában. A kétrészes, közel kétórás koncerten tőlük megszokottan komolyzenei művek mellett tradicionális magyar cigánymuzsikát, magyar nótát és népdalt is játszanak majd.
Világhírűek lettek
A zenekar a megalakulása óta több mint ezer koncertet adott az ország legkisebb településének kultúrházától a világ számos híres koncertterméig. Nem véletlenül tüntették ki 2014-ben Hungarikum címmel a művészi és hagyományőrző gyakorlatért őket: a különleges és egyedi hangszerelésben megszólaltatott repertoárjukkal megpróbálják minél egyszerűbbé és érthetőbbé tenni az általuk tolmácsolt műveket.
A zenekar ma 138 taggal büszkélkedhet, minden fellépésükön ugyanaz a lelkesedés árad belőlük. A siker számukra üzenet, mely minden muzsikusnak újabb inspirációt ad. Kiemelkedő feladatként tekintenek az utánpótlás oktatására, a magyar cigányzene, a magyar nóta és a népzene ápolására, népszerűsítésére is.
A 100 Tagú Cigányzenekar fennállása óta 21 CD-t, 5 DVD-lemezt jelentetett meg, ebből nyolc platina, 14 aranylemez lett.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- építészet
- cigányság
Képeken a világ leghíresebb cigánypalotái! Nem csak a méretük feltűnő
- magyarország
- érdekesség