Audrey Hepburn is szerette, neked is karakteressé teheti az arcodat

A szemüveg ma már nem nyűg, hiszen a lencsék és keretek széles választékának köszönhetően senkinek nem kell aggódnia a megjelenése miatt, ha romlik a látása.

Audrey Hepburn is szerette, neked is karakteressé teheti az arcodat
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A cikket a Vision Express támogatta.

Bár már a Római Birodalomból is vannak feljegyzések látásjavító eszközökről, a szemüveg ősének feltalálását a 13. században élő Salvino D'Armate-nek tulajdonítják. Ez a korai, olvasókő néven ismert „szemüveg” egy kis üveglencséből állt.

A sztereotípia, hogy a szemüveges emberek okosnak tűnnek, szintén a középkorig nyúlik vissza, hiszen a szerzetesek – a társadalomban gyakorlatilag egyedülálló módon – írástudók voltak, egy idő után szükségük volt a látásjavításra. A 18. század közepén a híres amerikai feltaláló (és nem utolsó sorban az USA egyik alapító atyja) Benjamin Franklin kifejlesztette a bifokális szemüveget, amely forradalmi megoldást jelentett a rövid- és távollátók számára egyaránt.

Az első színezett lencsék már jóval előbb, a 12. században megjelentek Kínában. Ám ebben az időben a lencséket nem a szem Naptól való védelmére használták, hanem inkább arra, hogy az emberek ne lássák a kínai bírák szemét, sokatmondó tekintetét a bírósági tárgyalások során.

Szemüveg és stílus

A 19. század végére a gyártás egyszerűsítésével együtt a stílusra is egyre nagyobb hangsúlyt fektettek. A 20. század folyamán a szemüvegek tovább fejlődtek, a lencsetechnológia és a keretek kialakítása is javult. A műanyag és könnyű fémkeretek bevezetése kényelmesebb és divatosabb viseletet tett lehetővé. A 20. század közepére a szemüveg nemcsak funkcionális szükséglet volt, hanem a személyes stílus kifejezőjévé is vált, sőt, ma már a legnagyobb divatházak is terveznek kereteket.

shutterstock 2451186201

Cat-eye és Lennon-szemüveg

Az 1950-es években a merész és drámai szemüvegtípusok terjedtek el.

A cat-eye szemüvegkeret felhajtott, cicaszemre emlékeztető széleivel a nőiesség és elegancia szinonimájává vált,

ezek lett többek között Audrey Hepburn védjegye is. Az 1960-as és 70-es évek a formabontó irányokról szóltak: a szemüvegek kreatívabbak lettek, és kialakításukra hatással voltak az egyéniséget és az önkifejezést ünneplő szélesebb körű kulturális mozgalmak. A túlméretezett keretek, a kerek Lennon-szemüveg és a pilóta-szemüvegek mind a stílusosság megtestesítői lettek. Az 1980-as évek szemüvegeit a merész színek és a túlméretezett keretek jellemezték. A 90-es évek az előző évtized szemüvegdivatjával szemben egy minimalistább megközelítést képviselt. A vékony drótkeretek és az ikonikus kis ovális szemüvegek, amelyeket korábban John Lennon, később pedig a Mátrix tett népszerűvé, a divat alapdarabjaivá váltak.

shutterstock 1641898144

Nemcsak a keret, a lencse is fejlődött az igényekkel

A 40-es éveikben járók előbb-utóbb szinte biztos, hogy megtapasztalják, hogy egyre hosszabb karra lenne szükség a betűk olvasásához, mert már nem tudják elég távol tartani a szövegeket, legyen az telefonon vagy könyvben. Az olvasószemüvegtől sokan azért ódzkodnak, mert fel-le kell venni, ami nem túl praktikus vagy kényelmes, de

a „könyvtáros” megjelenés sem előnyös

(mikor az orrunk hegyére tolt szemüveg felett nézünk távolabbra). És természetesen sokan aggódnak, hogyan építenek be egy ennyire látványos, kiegészítőnek is beillő elemet a ruhatárba.

A kiterjesztett látótávolságú olvasószemüveg, amellyel az éles látás akár 4 méterig is lehetővé válik, sok szempontból felülmúlja a sima olvasószemüveget. Tökéletes látást biztosít közel- és közép távolságra, ezért nem kell folyton fel-le tologatni az olvasószemüveget, vagy felette nézegetni, ha a laptopon dolgozva vagy olvasgatva mondjuk a kollégáddal vagy a barátnőkkel beszélgetnél.

Sok szemüveget viselőnek jelent problémát a sminkelés vagy az, hogy a vastag lencse kicsinyíti a szemet. Jó hír, hogy a kiterjesztett látótávolságú olvasószemüveg a legtöbb esetben (megfelelő keretbe) kérhető vékonyított lencsével, így maga a lencse nem változtatja meg a szem arányait.

shutterstock 2291435037

A keretválasztásnál esztétikai szempontból az arcforma a meghatározó, illetve az, hogy mennyire szeretne valaki feltűnő darabot. Kerek archoz a vékonyabb, szögletes szemüvegek illenek, a nagy, kör alakú változatokat viszont inkább kerülni érdemes, mert ezek szélesíthetik az arcot. Ovális arcforma esetén szintén a szögletes, ám inkább a nagyobb, szinte négyzet alakú keretek között nézelődj, a túl pici, kerek verziókat jobb elfelejteni. Szögletes, négyzet alakú arc esetén egy jó megválasztott szemüveg lágyítja a vonásokat, így a lekerekített változatok a legjobbak.

Szeretnél szintet lépni, és kipróbálni, milyen a kiterjesztett látótávolságú olvasólencse adta extra látótérrel élni? A Vision Express üzleteiben szakértők segítenek kiválasztani hozzá a legjobb keretet. Kerüld el a sorban állást, foglalj időpontot online!
Ezt is szeretjük