Szépítő, nyugtató gyógynövények
Manapság nagyon divatos gyógynövényből készített kozmetikumot használni. De vajon mire jók ezek a növényi kivonatok?
Az emberek ősidők óta használják a környezetükben található növényeket gyógyításra és testápolásra. Ma ennek az ókori tudásnak újra megnőtt a jelentősége, a gyógynövénytartalmú kozmetikumok egyre kedveltebbek.
A külsőleg alkalmazható növényi hatóanyagok skálája széles, de még több belsőleg használatos növényi kivonatot ismerünk. Igaz, a legtöbb növény egyszerre több hatóanyagot tartalmaz.
Ezeket különválasztva koncentrátumként vagy oldatba vagy krémbe keverve hasznosítják. Évtizedek óta használják a növényeket színezékként is.
Hajszépítő gyógynövények
-
A hennalevéllel vörösre festhető a hajat. Amióta a henna újra divatos lett, rájöttek, hogy ápoló hatásának köszönhetően sokkal kímélőbb, mint a vegyi hajfestékek.
-
A búzavirág-kivonatokat samponokban használják fel, és ősz hajhoz ajánlott lemosóvízbe teszik.
-
A római kamilla kivonata a szőke hajat világosítja és fényesíti.
-
A medvehagyma leveleiből készült kozmetikumok a bőrt képesek világosítani. Megköti ugyanis a bőr festékanyagát, a melanint, és így nem alakulnak ki pigmentfoltok.
A flavonoidok a bőrkárosító anyagok ellen
A legtöbb gyógynövény flavonoidoknak nevezett hatóanyagokat is tartalmaz. Magas flavonoidtartalmú például a hársfavirág, az árnika, a körömvirág, az árvácska vagy a nyírfalevél.
Hogyan hatnak?
- A flavonoidok növelik a vörösvérsejtek számát, és megakadályozzák a kötőszövet felé az erekből történő folyadékátszivárgást, tehát az ödémaképződést.
- Serkentik a vérkeringést, és gyógyítják az égési sérüléseket.
- Megkötik a káros anyagokat, például a szabadgyököket. Így védik a bőrt, és gyorsítják regenerálódását.
- A kamilla ezenkívül ráadásul gyulladáscsökkentő hatású is. Ezért is alkalmazzák érzékeny vagy bababőrre szánt készítményekben olyan gyakran.
Hidratáló növényi komponensek
A felsoroltakon kívül rengeteg növényi hatóanyag van, ami azért kerül a kozmetikumokba, hogy a bőrirritációt megelőzze. Sokuk véd a kiszáradástól, a szarusodástól. A növényi nyálkának magas a vízmegkötő képessége - összetett szénhidrátokból és vízből áll -, a bőrbe jutva lassan leadja e két alkotóelemét a kötőszövetnek, és így megnyugtatja a bőrt. Ennek köszönhetően remek viszketéscsillapító, kipirulásgátló hatású. Leginkább az algák, az aloé, a nyárfaágak és a birsalmamag alkalmas nyálkatartalmú készítmények előállítására. Arcápoló krémként sérült, érzékeny bőrre ajánlják a magas nyálkatartalmú kozmetikumokat, de segítenek a bőr öregedési folyamatainak lassításában is, és természetes fényvédőként napozás utáni szerekben is megállják a helyüket.
Egyéb hatóanyagok
Alkaloidok, amelyek erős hatású, gyakran mérgező, magas nitrogéntartalmú vegyületek. Mivel sokuknak komoly gyógyító hatása is van, ezért leginkább a gyógyszerkutatás középpontjában állnak.
Hozzájuk hasonlítanak a drogok és a glikozidok, amelyek enzimek hatására cukrokra és más alkotórészekre bomló vegyületek.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A keserűanyagok összehúzó hatásúak, a cserzőanyagok a sebgyógyulást azzal segítik, hogy a véralvadást gyorsítják. Ezenkívül azzal is védik a bőrt, hogy át nem eresztő fóliaréteget képeznek a hámfelszínen. Ellenállóvá teszik a bőrt és a nyálkahártyát, így az kevésbé lesz érzékeny és sérülékeny. Kis mennyiségben a cserzőanyagok vérzéscsillapítók. Megtalálhatók a citromfűben, a rebarbarában, a zsályában, a dióban és a rozmaringban. Ezek mindegyike csökkenti a kipirosodást, fertőtlenít, és enyhíti a fájdalmat. E tulajdonságok miatt napozószerekben, borotválkozás utáni ápolószerekben is jól használhatók. A lábápoló termékekben pedig azért, mert ki tudják használni a bőrt erősítő és izzadásgátló hatását.
A kozmetikában felhasználják az illóolajokat is, ezeket többnyire desztillációval nyerik. Az illékony, aromás illatú, változatos összetételű szerves folyadékokat nedvességmegkötésre és szagosításra használják.
A gyógynövények vitaminokban is gazdagok. A változatos összetételű, a sejtanyagcserében nélkülözhetetlen vegyületek minden fajtája megtalálható bennük; bőrünk és hajunk számára az E-, a D- és az A-vitamin a legfontosabb.
A növények tehát valóban jót tesznek a kozmetikumoknak: javítják azok ápoló-, védő-, regeneráló- és táplálóerejét. Ráadásul a legtöbb kevésbé vált ki mellékhatásokat, irritációt.
OLVASD EL EZT IS!
- táplálkozás
- öregedés
Így lassítsd le a biológiai öregedést
- táplálkozás
- smink