Lehet, hogy eddig te is rosszul használtad: tények és tévhitek a micellás vízről

Rengeteg a tévhit arról, hogy mégis mire való pontosan a micellás víz. Most az összes félreértést tisztázzuk.

Micellás víz tévhitek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A micellás víz a legtöbb nő fürdőszobapolcán megtalálható. Könnyű vizes állaga miatt használata egyszerű, ezért gyakori és közkedvelt kozmetikai termék. A micellás víz alkalmazása és hatóanyaga körül azonban rengeteg félreértés és tévhit kering.  

A termék neve és az azt árusító márkák megtévesztő reklámjai miatt sokan nem értik, hogyan és mikor használandó a micellás víz. Most tisztázzuk a káoszt, és eláruljuk, mire is jó ez a bőrápolási termék.

Tévhitek a micellás vízről

A micellás víz micellákból, azaz olyan vegyi anyagokból áll, amik hatékonyan távolítják el a bőr által termelt szennyeződéseket és zsírokat. A micellák olyan kémiai szerkezetek, amelyek az emulzió elvén működnek. Ez azt jelenti, hogy oldhatatlan vegyületeket tudnak feloldani. A micellás vizet az 1900-as évek Franciaországában találták ki, amikor a hagyományos vízvezeték-szerelés bevezetése előtt a víz rendkívül kemény volt, ráadásul rengeteg otthonban nem is volt privát fürdőszoba. A francia gyógyszertárak a nők számára kifejlesztették a micellás vizet, mint alternatív arctisztítási módszert.

GettyImages-1247571187
Fotó: picture alliance / Getty Images Hungary

Pár évtizeddel később a film- és divatipar is előszeretettel alkalmazta ezt a terméket, hiszen segítségével gyorsan le lehetett mosni a sminket, és újat kenni a színészekre, modellekre. Bár a népszerű arclemosót több mint száz éve használják, az utóbbi pár évben népszerűsége egyre csak nőtt. Megfelelő használatával gyönyörűen tudjuk tisztítani és hidratálni arcbőrünket - ha viszont nem kellő körültekintéssel alkalmazzuk, többet ártunk vele.

A vízálló sminket nem szedi le

Te is próbáltad már micellás vízzel lemosni a vízálló sminkedet? Ha a válaszod igen, bizonyára te is tapasztaltad, hogy egy komolyabb sminknél kudarcot vall a lemosó. A helyzet az, hogy a micellás vizet túl sokan használják sminklemosásra - pedig elsősorban nem arra való. Önmagában a micellás víz ugyanis ehhez nem elég. Ha mindenképp a használatával szeretnéd eltávolítani a sminked, válassz kétbázisú olajos lemosót. Sok smink esetén este az a legjobb, ha dupla arctisztítást alkalmazol, és az olajos bázisú tisztító után egy vízbázisút használsz. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Nem egyenlő a tonikkal 

A micellás víz és a tonik sem összetételükben, sem működési mechanizmusukban nem hasonlítanak egymásra - sokan mégis hasonlóképp alkalmazzák a két terméket. A micellás víz nem alkalmas tonizálásra, a tonik pedig nem rendelkezik arctisztító tulajdonsággal. A tonik alkoholt tartalmaz, ezért erős szárító hatása miatt inkább csak akkor használd, ha zsíros bőrrel rendelkezel. A micellás víz bármilyen bőrtípusra ideális. 

Ne helyettesítsd tehát egymással a kettőt! Míg micellás vizet az esti rutin első lépéseként, a tonikot - nyugtató, pórusösszehúzó hatásánál fogva - az utolsóként használd. 

Le kell mosni 

Ha micellás vizet teszel az újrahasznosítható arcmosó korongra vagy sminkvattára és elkezded fújni, láthatod, hogy habzani kezd. Ez nem véletlen, a micellás víz ugyanis - nevével ellentétben - nem víz. A kozmetikai cégek reklámjai hajlamosak „öblítés nélküli” lemosóként hivatkozni termékeikre, mivel a vásárlókat vonzzák az egylépéses tisztítók. A micellás víz alapvetően szappanos vegyszer, ezért felvitel után mindig moss arcot, ha nem szeretnél pattanásokat és mitesszereket látni másnap a tükörben. 

GettyImages-1393536560
Fotó: gpointstudio / Getty Images Hungary

Ne dörzsöld 

Sminklemosáskor sokan hajlamosak erőszakosan sikálni az arcunkat a vattakoronggal. A micellás víz akkor is kifejti hatását, ha csupán finoman átsimítod vele az arcodat, így az nem lesz irritált. Bár a micellás víz valóban hatékony és egyszerű megoldás arctisztításra, igazából nem elengedhetetlen kelléke a tudatos bőrápolásnak. Egy olajos sminklemosóval és egy arctisztító géllel tökéletesen tudod helyettesíteni ezt a terméket.

Ezért fontos a sminklemosás - Olvass tovább!

A festék eltávolítása azért fontos, mert hosszú távon maradandó károsodásokat okozhat az arcbőrön és a szemkörnyéken a dekorkozmetikumok állandó jelenléte. A problémát a következők miatt nem szabad elbagatellizálni.

Ez történik valójában az arcoddal, ha sminkben alszol - Ilyen súlyos károkat okoz

Ezért csak addig hagyd fent a festéket, ameddig tényleg szükséges.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük