Bőrmérgezés 3 lépésben

Szemfesték, rúzs, alapozó

A szépségnek ára van. De nem mindegy, hogy a pénzed, vagy az egészséged megy rá. Óvd bőröd, és figyeld az összetevőket!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

Az ember hajlamos azt gondolni, ha van is némi testidegen anyag a sminkekben, az olyan kis mennyiség, és olyan kis felülettel érintkezik, hogy nem okozhat gondot. Különben is, rég megtanultuk már, hogy a szépségért szenvedni kell.

A nők a történelem során valóban mindenféle szörnyűséget hajlandóak voltak kipróbálni, hogy megfeleljenek az adott kor ideáljának.

Ettek krétát, hogy sápadtak legyenek, vagy épp higannyal fehérítették a bőrüket, illetve nadragulyát fogyasztottak, hogy szemükben megjelenjen az a lázas, űzött pillantás, ami olyan kívánatosnak számított.

Sokáig lehetne sorolni az őrült ötleteket, de sajnos ezek nélkül is előfordul, hogy a szépség nevében olyan anyag jut a szervezetedbe, amely káros folyamatokat indíthat el.

Nem csak a benzin ólmozott

Egy kutatás kimutatta, hogy – bár ez már évekkel korábban is slágertéma volt – a rúzsoknak még mindig gyakori összetevője az ólom.

A száj bőre igen vékony és érzékeny, a káros anyagoknak egyáltalán nem okoz nehézséget a felszívódás ezen a területen, főleg, ha azt is hozzáveszed, hogy a rúzst gyakran egyszerűen lenyalogatod a szádról, vagy beleáztatod az italodba, ételedbe. A kutatás arra is rámutatott, hogy az ólomtartalom nincs összefüggésben az árral: lehet, hogy a pár száz forintos márkájú smink nem tartalmazza ezt a mérgező összetevőt, a többezres világmárka pedig igen.

A divatszínek sötét oldala

A sminkek színét meghatározó anyagok gyakran távolról sem bőrbarátok. A cink-oxid és a titán-oxid például gyakori pigment- és UV-szűrő, ám könnyen okoznak allergiát. A színezékek egész sora lehet ártalmas, például az acid blue, a blue #1 és a lila.

Kevés a természetből vett, eredeti pigment a tucattermékekben, bár mostanában az új sláger az ásványi smink, ezek összetétele valamivel barátságosabb. Ám igazi biztonságot a natúr vagy biosminkek jelenthetnek, csakhogy ezek sokszor „nem tudnak annyit”, mint állagjavított, festett, tartósított és sűrített konkurenciájuk. Nincs belőlük akkora színválaszték, kicsit rosszabb a fedőképességük, és kevésbé ragaszkodnak a bőrhöz. Ezért ezekkel gyakrabban kell újrasminkelni az arcot.

Alapozó, és ami benne van

Ez az a terület, ahol a natúr és a bio a legrosszabbul teljesít, márpedig a nők nagyon ragaszkodnak a tökéletes fedéshez. Ehhez azonban mindenféle sűrítőanyagra, alumíniumszármazékra, fényvisszaverő adalékra van szükség. Sok összetevő úgy eltömíti a pórusokat, hogy – minden reklám ellenére – akadályozza a bőrlégzést, amitől az arcbőr állapota gyorsan romlik. Az eredmény fáradt, tisztátalan bőr, amire persze egyre több és jobban fedő alapozót kell kenni. Emellett „fehérített” kőolajszármazékok is dúsítják ezeket a készítményeket, de ezeket már annyiszor átkeresztelték, hogy néha nehéz rájönni, mi rejtőzik a fantázianév mögött. Ami biztos: a petrolatum és a mineral oil elnevezések a kémiailag módosított pakura - gépzsírként sem használható ipari hulladék - szalonképes elnevezései.

Amúgy pedig nem szabad elfeledkezni arról, hogy az alapozók és általában a sminkek befolyással vannak a bőr savköpenyére és így védelmi rendszerére is. Vagyis fontos, hogy arcbőröd néha megpihenhessen – még a krémezéssel is óvatosabban kéne bánni, nemhogy a sminkeléssel.

Sok kicsi sokra megy

Elég, ha a szemkontúr-ceruzából vagy a szempillaspirálból, a csillámos szemhéjpúderből néhány porszemnyinél is kisebb részecske bejut a szemedbe, onnan ugyanis gyorsan haladhat tovább. Mindez persze nem jelenti azt, hogy egy szexi parti-smink halálos veszéllyel fenyegetne, de azt a hatást mindenképp erősíti, hogy nap mint nap, minden irányból támadásokat intézel a szervezeted ellen, parfümökkel, dezodorokkal, krémekkel, szmogos városi levegővel, vegykezelt élelmiszerekkel, stresszel, és még sorolhatnánk. A hatások pedig összeadódnak, és akár egy szájfényből is lehet utolsó csepp a pohárban.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció



Bőröd jelzőszerv, hibái nem tekinthetők önmagukban, rámutatnak, milyen folyamatok zajlanak a testedben. A hibáit nem elfedni kell, fontosabb megkeresni az okokat! Vannak alkalmak, mikor szükség lehet az alapozóra, korrektorra, tusra, hogy szépségedet még jobban kiemeld. De a smink nem megoldás, legfeljebb csak eszköz! Elég csak ritkán használni, és érdemes jó minőségűt választani belőle, ez pedig nem feltétlenül árkérdés.

A nagyon magasra pozícionált világmárkák csak a csomagolásról és a marketingről szólnak. A hozzájuk felhasznált alapanyagok többnyire ugyanonnan érkeznek, és ugyanazokon a gyártósorokon futnak keresztül, mint mezei társaik.

Ha szívesen olvasnál életmódról, egészségről, fogyókúrákról, és érdekel a wellness világa, itt az ideje, hogy megvásárold az Ideál Magazin júniusi számát.
Ízelítő a tartalomból:

Iszmakógia
Biztonságos szex
Nyaraljunk kellemesen!
A visszértágulat kezelése
Hormonokkal vagy anélkül?
Kezdj új életet családállítással!

Olvass bele a júniusi szám tartalmába:
Ideál Magazin 2008. június »
Ezt is szeretjük