Sok magyar használja a bőrére ezt a házi keveréket, pedig nem szabadna - 4 arc- és hajápolási tévhit

A kutatásból kiderült, milyen szépségápolási tévhiteknek dőlnek be Magyarországon a legtöbben.

Magyar arcápolási és hajápolási tévhitek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

Bár egyre több szó esik a bőrápolásról, és egyre több hasonló trend terjed a közösségi médiában is, mégis kevesen fordítanak rá időt a mindennapokban. Egy új, országos kutatás arra kereste a választ, hogy mennyit költenek a magyarok az arcápolási termékekere, és hányan dőlnek be az olyan, időnként káros, veszélyes tévhiteknek, mint amilyen például az, hogy a férfiaknak nincs szükségük bőrápolásra, vagy mindenre megoldást jelentenek az otthoni készítmények, illetve hogy csak nyáron kell fényvédőt használni.

A hiedelmeket egy szakértő segítségével vizsgálta meg a Revox, aki segít eligazodni abban is, mikor mit és hogyan érdemes használni.

Mennyit és mire költenek a magyarok?

A REVOX országos, reprezentatív kutatásából kiderült, hogy a válaszadók csupán egyharmada foglalkozik tudatosan és rendszeresen arcápolással, és ugyanennyi azoknak az aránya, akik csak néha szakítanak rá időt. A férfiak több mint fele, a nők közel egyötöde egyáltalán nem törődik ezzel naponta, ahogy a húsz év alattiak hozzávetőlegesen egynegyede, a 40-49 éves korosztály közel fele sem.

krem
Fotó: Westend61 / Getty Images Hungary

Míg a férfiak egyharmada napi tíz percet tölt arcápolással, addig a nők ugyanilyen arányban töltenek el húsz percet a szérumok és krémek felhelyezésével. A húszas éveiket taposók majdnem fele és a harmincasok egyharmada kevesebb mint tíz percet szán erre a tevékenységre.

A felmérés kitért arra is, hogy mennyi pénzt hajlandóak a magyarok szépségápolási termékekre fordítani egy hónapban. A válaszadók nagy többsége havonta 5000 forint alatti összegben vásárol arcápolási termékeket, míg egyötödük 5000-15 000 forint közötti összeget ad a különböző hámlasztókra, tonikokra és egyéb termékekre. A húszas éveikben járók körülbelül egynegyede, míg a negyven felettiek közel egyötöde hajlandó 5000-15 000 forint közötti értékben szépségápolási termékeket vásárolni.

A megkérdezettek nagy része az egészséges bőrért és a bőröregedés lassításáért tesz a mindennapokban, ugyanis a felsorolt hatóanyagok közül leggyakrabban a C-vitamint, a fényvédőt, a kollagént, a hialuront, az argánolajat és a koffeint tartalmazó termékeket használják nők és férfiak egyaránt. A húsz év alattiak majdnem fele használ C-vitamint, a többi korosztály csak egyharmada preferálja az antioxidáns külső alkalmazását. Míg az argánolajat a harmincasok közel egyötöde, addig csupán minden tizedik negyvenéves korosztályba tartozó használja rendszeresen.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A leggyakoribb tévhitek

A kérdéssor rávilágított arra is, mit gondol a lakosság a hajnövekedésről. A megkérdezettek közel fele gondolja úgy, hogy gyorsabban nő a haj, ha gyakrabban vágatjuk. Míg a nők körülbelül fele dől be ennek a tévhitnek, addig ennél kicsit kevesebben vannak azok a férfiak, akik úgy hiszik, hogy a hajvágás sűrűsége nem befolyásolja a növekedést. A kutatás alapján a leggyakoribb arc- és hajápolással kapcsolatos tévhiteket a szakértő teszi rendbe.

„Gyorsan összekeverek egy kis citromlevet tengeri sóval, és mehet is az arcomra.”

A kutatásból kiderült, hogy a magyarok kicsit több mint egyharmadánál előfordul, hogy a konyhában található alapanyagokból - mint a citrom és a só vagy méz és joghurt - keveri ki magának a bőrradírt vagy arcpakolást.

- Ezek az összetevők alapvetően ételként való fogyasztásra, nem pedig a bőrünk ápolására valók. Továbbá az átlagember nem rendelkezik egy kozmetikum helyes formulázásához szükséges tudással, nincs tisztában például a pH-értékek fontosságával - ha valami túl savas, akkor marhatja a bőrt -, valamint azzal sem, hogy mit meddig lehet használni, mielőtt megromlana. Ezek a házi szerek tehát inkább károsak, mint hasznosak a bőr számára.

Ha az elhalt hámsejtektől szeretnénk megszabadulni, akkor házi bőrradír helyett válasszunk inkább egy kémiai vagy enzimes hámlasztót, ami nem okoz mikrosérüléseket a bőrfelületen. A száraz bőrre való arcpakolás helyett pedig érdemes hialuronsavas szérumokat, illetve megfelelő hidratálókrémeket és növényi olajokat alkalmazni - mondta Takács Petra okleveles kozmetikus.

„Elég nyáron felkenni a naptejet, minek fényvédőzni télen is, nem is süt a nap?!”

A felmérés válaszadói közül tízből négy már jól tudja, hogy a napsütés mértékétől függetlenül az UV-A és UV-B sugarak is ártanak a bőrünknek, közel egyharmada pedig azzal is tisztában van, hogy a fényvédőt, naptejet 2-3 óránként újra kell kenni azért, hogy ne veszítsen hatékonyságából. Mivel a bőröregedés folyamatait gyorsítják az UV-sugarak, szintén fontos, hogy télen-nyáron, még otthon, csukott ablakoknál is javasolt használni a fényvédőt, hiszen odabent is ér minket a fény, ha közvetetten is.

- A mindennapi fényvédőhasználat nemcsak hidratálja a bőrünket, de segít megelőzni a nagyon mély ráncokat, pigmentfoltokat, és a bőröd sem hagyja túlságosan megereszkedni - tette hozzá a szakértő.

„Minél gyakrabban járok fodrászhoz, annál gyorsabban nő a hajam.”

A válaszadók nagyjából fele dől be annak a tévhitnek, miszerint minél gyakrabban vágatjuk a hajunkat, annál gyorsabban nő.

- A hajunk ugyanis a tőtől, vagyis fejbőrünkből nő, nem pedig a hajvégeknél, így a fejbőr megfelelő ápolásával serkenthetjük a növekedést. A szárazabb fejbőrt javasolt hialuronszérummal, a zsírosabbat pedig szalicilsavat tartalmazó készítménnyel kezelni és a haj típusának megfelelő sampont, balzsamot, pakolást, illetve kiöblítést nem igénylő krémet használni. A hajvégek ápolásakor érdemes hajolajat használni, ami segít a hajszálak és a hajvégek szerkezetének megerősítésében - mondta a kozmetikus. 

„A férfiaknak elég szappannal arcot mosni.”

A megkérdezettek majdnem egynegyede szerint semennyire nem fontos a férfiak arcápolása, míg egyharmad szerint valamennyire lényeges. Kicsit több mint egytizedük gondolja úgy, hogy a közepesnél kardinálisabb ez a kérdés, több mint harmaduk szerint pedig kulcsfontosságú a férfiak arcápolása. A férfiak hatoda szerint egyáltalán nem fontos az arcápolás, míg több mint tizedük gondolja úgy, hogy igenis lényeges.

A nők több mint negyede ért egyet azzal, hogy mindenki számára egyformán kardinális kérdés az arcbőr ápolása. A harminc éven aluliak közel egynegyede szintén azt a tábort erősíti, aki szerint elengedhetetlen mindenki számára az arcápolás, a negyvenes éveikben járók csupán egyhatoda ért egyet velük.

- A férfiak arcbőrét is érik és károsítják az UV-sugarak, kiszáradhat vagy zsírosodhat a bőrük, és a szemkörnyéken is megjelenhetnek a ráncok. Alapvetően ugyanúgy előfordul mindenféle bőrtípus, valamint bőrprobléma és kísérő tünet a férfiaknál is, mint a nőknél. A különböző krémek és szérumok készítői általában nemtől függetlenül alkotják meg a krémeket és szérumokat, így bárki használhatja őket attól függően, hogy éppen milyen célt szeretne elérni - jegyezte meg Takács Petra.

Olvasd el, miért használják a legtöbben rosszul a dezodort!

Ha úgy érzed, dezodor használata mellett is ugyanúgy izzadsz, akkor valószínűleg te is elköveted ezeket a hibákat.

A legtöbben rosszul használják a dezodort a szakértő szerint - Ezért nem hat

Ha úgy érzed, dezodor használata mellett is ugyanúgy izzadsz, akkor valószínűleg te is elköveted ezeket a hibákat.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük