Ma már félelmetes lenne: ilyen volt a nők szemöldöke a középkorban

A nők a középkorban extrém módon kiszedték a szemöldöküket.

Középkori szemöldökök
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A középkorban a női szépség egyik legfőbb mutatójának számított a porcelánszerű bőr mellett a magas, domború homlok, aminek érdekében mindent elkövettek a korabeli nők.

Ennek a hátterében valójában az a felfogás állt, hogy a női haj, szőr látványa fenyegetést jelent a férfiak ítélőképességére nézve. Éppen ezért nemritkán kiszedték az egészet, vagy csak pár szálat hagytak meg, és a hajukat is ritkították a homlokuknál.

Női szemöldök a középkorban

Változatos módszerekkel fazonírozták a szemöldöküket a nők, akár erős vegyszereket is használhattak ahhoz, hogy megszabaduljanak a nemkívánatos szőrszálaktól, amik égési sérüléseket, hólyagokat is okozhattak. 

GettyImages-1151174297

Érdekesség, hogy az ókorban épp az összenőtt szemöldök számított vonzónak, ez a görögöknél és a rómaiaknál egyaránt megjelent. Ez idővel Nyugat- és Kelet-Európában is megváltozott. Nyugaton a magas homlok a kitépett vagy alig látható szemöldök, a kicsi fogak, a hibátlan, fehér arcbőr, a hosszú nyak, a keskeny mellkas és vállak, a vékony derék és bizonyos esetekben a domborodó pocak számított izgatónak. 

A középkori Japánban teljesen kiszedték a szemöldöküket a nők, majd fehérre alapozott arcukra fekete tussal rajzoltak újakat nagyjából egyujjnyi távolságra a szemöldökvonal fölé. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Nagyon fontos volt ekkoriban a "tisztességes" kinézet, hiszen ez foglalta magába a szépséget is. A személyes higiénia is számított, a gyógynövényes bőrápolás és a fürdés, sminkek terén pedig halvány alapozót, szemceruzát, szemhéjpúdert, ajakbalzsamot használtak. Jellemzően befonták a hajukat, és hajdíszeket, pántokat, fátylakat hordtak, de akár teljesen kopaszra is borotválhatták a fejüket, és parókát használtak.

Ám nem csak a szemöldöknélküliség terjedt el a középkorban, egy másik divatirányzat is szárnyra kapott. Az Erzsébet-korszakban - 1558 és 1603 között - sok nő festette vörösesszőke színűre a szemöldökét I. Erzsébet királynő tiszteletére. Sminkelés terén is másolták a mélyen tisztelt uralkodó szokásait, aki például a mérgező ólommal és ecettel varázsolta hófehérré a bőrét. 

GettyImages-164086133

A történelem ezen kis szeletének a bemutatásából is látszik, hogy milyen veszélyes trendek uralkodtak egykor. Ma már inkább a természetesség dominál, ami a megjelenésben és a kozmetikai szerek választásában egyaránt megmutatkozik.

Jelenleg a natúr, kicsit vastagabb, mégis formás szemöldökök a divatosak, amit népszerű szemöldökceruzával kihangsúlyozni, de a szemöldök-tetoválások is egyre elterjedtebbek.

Ilyen sokat számít egy jól szedett szemöldök

Sokszor bele sem gondolunk, egy jól megválasztott szemöldök mennyire meg tudja változtatni az egész megjelenést.

Ilyen sokat számít egy jól szedett szemöldök: 8 híresség, akinek jót tett a változás

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük