4 kellemetlen betegség, amit körömrágás okozhat: nem csak esztétikailag ronda látvány

A folyamatos körömrágás rengeteg káros baktériumnak szabad utat ad a szervezetbe.

Körömrágás veszélyei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

Megannyi gyermekkori emlék között sokaknak talán az is felsejlik, amikor szüleik rájuk szóltak a körömrágás miatt. Persze kicsiként az ember még nem tudhatta, hogy ez nem csupán illetlen, de meglehetősen egészségkárosító szokás is.

Ehhez képest emberek milliói rágják rendszeresen a körmüket, mert ebben látják a stresszkezelés leghatásosabb módját. Bőrgyógyászok szerint azonban okosabb lenne felhagyni vele, mert rengeteg fertőzést okozhat a szervezet különféle pontjain.

Paronychia azaz körömméreg

A körömméreg az ujjperc szöveteinek heveny gyulladása, ami többek között karcolásoktól és a körömágy piszkálásától is kialakulhat. Piros duzzanattal kezdődik, amit pár nap múlva lüktető fájdalom és gennyesedés követ. 

Richard Scher, a Weill Cornell Medical College körömspecialista orvosa szerint a körömágyban jelentkező gennyesedés mellett a köröm elhalhat és leeshet. Gyógyításához a duzzanatot a szakembernek mihamarabb fel kell hasítania, majd antibiotikummal és jeges borogatással kell kezelni. 

Herpesz

felnőtt lakosság mintegy 40%-a küzd ajakherpesszel, ami körömrágás során a körömágybőrt is megfertőzheti, ettől az kipirosodhat, égő érzetet kelthet, sőt a láz sem kizárt következmény. Még rosszabb, hogy az ember ezáltal elindít egy ördögi kört, így a folyamatos újrafertőződéssel ellehetetleníti a gyógyulást.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Fogproblémák 

A rendszeres körömrágók gyakrabban érintettek fogászati problémákban, például fogágybetegségben. Kutatások szerint ugyanis a rágás nagy mértékben roncsolja a fogak felszínét, valamint az íny területét. 

Pattanás, szemölcs

Adam Friedman, a George Washington Egyetem bőrgyógyásza ugyancsak mindenkit óva int a körömrágástól, már amennyiben nem szeretne pattanásokkal és vírusos szemölcsökkel gyarapodni. A kézen felbukkanó vírusos szemölcsök fertőzőképessége alapjáraton is elég nagy, ha pedig valaki rágja a körmét, akkor hamarosan az arcon és a nyakon is megjelenhetnek, ami nemcsak esztétikailag ronda látvány, de nagyon fájdalmas is.

Miért rágják mégis ennyien a körmüket?

Elsőként Sigmund Freud foglalkozott a témával, és arra jutott, hogy elsősorban a túlféltett  csecsemőkből lesznek körömrágó felnőttek, mivel ők tovább viszik a szokást későbbi életükre is. Később kanadai kutatók az unalommal és a perfekcionizmussal hozták összefüggésbe a körömrágást: Kieron O'Connor professzor, a University of Montreal szakértője a Daily Mail munkatársának arról nyilatkozott, hogy szerinte az ilyen emberek sokkal könnyebben elunják magukat, vagy érdektelenné válik számukra egy adott feladat.

Míg egy ausztrál pszichológus, dr. Richard O'Kearney úgy vélte, hogy egész egyszerűen léteznek olyan emberek is, akik az átlaghoz képest máshogy érzékelik az érintést, így számukra különösen jólesik körmöt rágni. Mindemellett egyetért azzal, hogy a szokás kozmetikailag, egészségügyileg és pszichológiailag egyaránt káros. Az alábbi praktikákkal azonban bárki búcsút mondhat neki.

Figyelemelterelés: nem kell hatalmas dolgokra gondolni, a körömrágás utáni inger bármilyen aprósággal megszakítható. Például hármasával visszaszámolni 99-től, egy percig fél lábon állni, vagy papírt hajtogatni. Kearney szerint a fenti tevékenységek megváltoztathatják a stresszre adott reakciót.

A piros körömlakk mindent visz: apró pszichológiai trükk, de a szakértő szerint hatásos, mivel a piros szín azt jelzi az agynak, hogy hagyjon fel azzal, amit éppen csinál. Arról nem beszélve, hogy egy gondosan ápolt körmöt a legtöbben nem szívesen kezdenek el rágcsálni.

A legcsúnyább műkörmök a netezők szerint

Sokan nem spórolnak a kreatívnak tűnő ötletekkel, és olyan borzalmas műkörmöket csináltattak, hogy az alkotások még a netre is felkerültek - elrettentő példának. A felhasználók a That’s It, I’m Nail Shaming nevű Facebook-csoportban posztolják a csúnyábbnál csúnyább manikűrökről készült fotókat.

A legborzalmasabb műkörmökről posztolnak fotókat az emberek: ezek viszik a pálmát szerintünk

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek forrása: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük