Hormonzavar vagy más probléma okozza a pattanásokat? Így állapíthatod meg a bőrgyógyászok szerint
A szakértők elmondták, mi a különbség az egyszerű pattanás és a hormonproblémák okozta pöttyök között.
A pattanások kialakulásának számos különböző oka lehet, így gyakran igen nehéz megállapítani, miért is bukkannak fel valójában. Sokszor a helytelen táplálkozás, a túlzott cukor- vagy tejtermékbevitel, ételallergia vagy a nem megfelelő bőrápolás miatt jönnek létre. Nem ritka azonban az sem, hogy hormonális zavarok állnak a hátterükben.
De hogyan lehet megkülönböztetni, hogy melyikről is van szó? Bőrgyógyászok adtak egy kis segítséget, és elárulták, mi jellemző a hormonproblémák okozta pattanásokra. Ha ezt tapasztalod, érdemes orvoshoz fordulnod, hogy kideríthesse a kiváltó tényezőket.
A hormonzavar okozta pattanások jellemzői
Az ösztrogén-, a progeszteron- és a tesztoszteronszint ingadozása jól látható tüneteket okoz a bőrön, de a stresszhormon, a kortizol megnövekedése is hasonló következményekkel jár. Ezek gyakran változnak kismértékben például az alvásmennyiségtől, a menstruációs ciklustól, a terhességtől vagy a menopauzától függően, így alkalmanként normális, hogy bőrgondokat okoznak. Ha azonban nagyobb az eltérés, és nehezen múlnak a pattanások, vagy mindig visszatérnek, az hormonzavarra enged következtetni.
Sonia Validan bőrgyógyász szerint már az erre utal, ha a pöttyök nem csupán akkor jelentkeznek, amikor alapvetően is szoktak - például nem csak a ciklus bizonyos napjain vagy a stresszesebb időszakokban. Michele Green bőrgyógyász azt is hozzátette, a hormonális akne általában mindig az arc ugyanazon területén jelenik meg újra és újra. A legjellemzőbb, hogy az állon vagy a homlok szemöldökök közötti részén bukkannak fel ilyenkor a dudorok. Gyakori még, hogy a bőr itt zsírossá, fényessé válik, ugyanis fokozódik az olajtermelés, ami miatt a pórusok nem tudnak megfelelően tisztulni, így gyakran kitágulnak, eltömődnek.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hol és hogyan bukkannak fel?
Ebben az esetben ráadásul a legtöbbször nem egyszerű pattanások, hanem nagyobb, keményebb, fájdalmasabb és gyakran gyulladt puklik jelentkeznek. Szintén sokszor előfordul, hogy nincs meg a megszokott fehér közepük, így kinyomni is igen nehéz őket, de van, hogy egyáltalán nem lehet. Egyébként nem is ajánlott, mert gyakran ettől rosszabbá válik a helyzet, illetve gyógyulás után heget hagynak majd maguk mögött. A hormonális pattanások egyébként gyakran nemcsak az arcon, hanem a vállon, illetve a háton vagy a dekoltázson is jelentkeznek, és sokszor társul hozzájuk zsíros bőr, fokozott szőrnövekedés, hajhullás, túlsúly vagy menstruációs zavar is.
A legnagyobb különbség tehát az, hogy míg az egyszerű pattanások kisebbek, könnyen kinyomhatók és csak időközönként jelennek meg az arc különböző területein, a hormonális akne nagyobb, pirosabb dudorok formájában bukkan fel szinte mindig ugyanazon a helyen, és nehezebben múlik, mindig újra és újra visszatér, esetleg egyszerre több jön belőle létre.
Ha tehát csak egyszer-egyszer jelenik meg nagyobb pattanásod, akkor valószínűleg nem kell hormonproblémától tartanod. Amennyiben azonban mégis gyanakodsz, érdemes orvoshoz fordulnod, mert akár PCOS vagy a pajzsmirigy túl-, illetve alulműködése is okozhatja a tüneteket.
Pattanások, amiket tilos nyomkodni
Rengeteg olyan elváltozás van, ami rendkívül hasonlít a sima pattanáshoz, mégis komolyabb odafigyelést, orvosi segítséget igényel az eltávolítása. Ha ugyanis otthon kezded nyomkodni, az tovább rontja a helyzetet, és akár begyulladhat, elfertőződhet, aminek az lesz a vége, hogy már csak a sebészkés segíthet a problémán. Képeken mutatjuk meg azokat a bőrproblémákat, amiket tilos nyomkodni, ha nem akarod, hogy súlyos következménye legyen.
Úgy néz ki, mint a pattanás, de nem az! Sebészkés lehet a vége, ha piszkálod
Nézegess képeket!
Elolvasom- hormonális zavar
- hormonális változások
- hormonzavar okozta pattanások
- pattanás
- akné
- gyulladt pattanás
- bőrprobléma
- Szépség és divat
OLVASD EL EZT IS!
- pattanás
- bőrelváltozások
Pattanásnak tűnhet, de tilos nyomkodni - Agyi trombózis is lehet a vége
- pattanás
- házi praktikák