A 4 leggyakoribb bőrallergén
A bőr igen érzékenyen reagál az őt ért hatásokra. Lehet, hogy kedvenc krémed is olyasmit rejt, amire piros pötty és pattanás a válasz.
Allergia akkor alakul ki, amikor a szervezet - az immunrendszer - védekező funkciói túlzott hevességgel reagálnak egy normális körülmények között ártalmatlan anyagra, például egy kozmetikum összetevőjére. A bőr olyan anyagokkal is találkozhat, melyeket korábban nem ismert, ezekre is reagálhat rosszul.
Többségünk élete folyamán valamikor megtapasztalja a bőrallergiát. Ez lehet enyhe, múló reakció bizonyos vegyszerre vagy kozmetikumra, de kialakulhat hosszantartó probléma is, például ekcéma. Minden ilyen jelenség a hisztamin hatására fellépő allergiás válaszreakció.
Gyakori bőrallergének
Ha hirtelen kiszárad a bőröd egy új kozmetikum használatakor, piros pörsenések jelennek meg rajta, esetleg vízzel telt hólyagocskák tarkítják, akkor nagy valószínűséggel allergiáról van szó.
A problémát az allergén kizárásával oldhatod meg. Azonban érdemes utánajárnod, hogy mi is váltotta ki. Sok olyan anyag van, mely a legtöbb kozmetikumban megtalálható, és igencsak sok embernek okoz problémát.
Lanolin
Szinte minden tusfürdőben, szappanban megtalálható a gyapjúzsír. Ez az anyag teszi vízhatlanná a gyapjút, és nagyon hasonlít az emberi bőrben található zsiradékhoz.
Mivel nagyon pici molekulákból áll, a bőrbe könnyen beszívódik, és a magával vitt vizet a bőr mélyebb rétegeibe is képes elszállítani. A rossz minőségű lanolin azonban igencsak allergén. A testen mindenhol megjelenhetnek apró, piros, viszkető foltocskák, melyek a lanolinallergia tünetei.
Szalicilsav
A szalicilsav a zsíros bőr elleni lemosók és tonikok egyik alapvető összetevője. A szalicilsav egy fitohormon, mely meggyorsítja a hámosodást, így a pórusok nem tömődnek el, és a bőr is gyorsabban lecserélődik.
Ez jót is tehetne a zsíros bőrnek, de a szalicilsav igencsak agresszív anyag, és ez a fajta bőrtípus a legtöbbször nagyon érzékeny, így viszkető, túlszáradt területek alakulhatnak ki a hatására.
Illóolajok
Nem csak a kozmetikai ipar legújabb remekei okozhatnak gondot, hanem bizony a természet ajándékai is. Az ugyanis, hogy valami természetes, még nem jelenti azt, hogy hipoallergén lenne. Az illóolajok sok esetben válthatnak ki allergiát, mert aromás anyagaik nem éppen kíméletesek a bőrhöz, ráadásul nagyon koncentráltak. Ezért ezeket bőrre csak nagyarányú hígításban szabad használni.
Kőolajszármazékok
A krémek és lotionök alapvető összetevői. Bár szépen hangzik az ásványi olaj kifejezés, nem mást neveznek így, mint a benzin előállításának egyik melléktermékét. A benne található zsírokat a bőr nem tudja hasznosítani, sőt, ezek az olajok vékony filmréteget képeznek a bőrön, és lehetetlenné teszik a bőrlégzést.
Mivel tönkreteszik a bőr lipidrétegét, az egy idő után nem termel zsírt, így a bőr nagyon kiszárad, és hiába kened, nem javul a helyzet.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mit tehetsz?
- A legegyszerűbb, ha nem használod azt a kozmetikumot, ami problémát okoz. Ezt sokszor nem is olyan egyszerű kizárni, hiszen a mosópor, az öblítő maradványai is érintkeznek a bőrrel, ezért először mindig a legújabbra érdemes gyanakodnod.
- Mindig olvasd el a címkét, hogy mit tartalmaz az adott termék. Ez nemcsak az ételeknél lehet fontos.
- A kíméletes kozmetikumok használatával hosszabb távon sokkal jobbat teszel a bőröddel, mintha azonnali megoldást kínáló, de agresszív anyagokat tartalmazó kenceficét veszel.
- Ha az allergiás tünetek nem csökkennek, akkor mindenképpen menj el bőrgyógyászhoz, hogy egy allergiateszt segítségével kiderítsétek, pontosan mi okozza a problémát.
- Tévedés, hogy a biokozmetikumok nem váltanak ki allergiát. A fent említett illóolajok például sok biokrém alapanyagai közt megtalálhatóak.
- Használd a lehető legkevesebb terméket. Minél kevesebb anyaggal találkozik a bőröd, annál kisebb az esélye, hogy allergiát vált ki valamelyik.
OLVASD EL EZT IS!
- arcápolás
- pakolás
Egy éjszaka, mínusz 5 év
- arcápolás
- bőrtípus
Hogyan határozd meg a bőrtípusodat?
- arcápolás
- pattanás