13 súlyos konyhai baki
Mielőtt főzni kezdesz, alaposan készülj fel, mert az étel bánhatja a figyelmetlenséget.
Dia
Nincs otthon szakácskönyv
Bár sokan főznek fejből, nem árt, ha szakácskönyv is akad a konyhaszekrényben. A recepteket figyelmesen olvasd át, különös tekintettel az összetevőkre. Ne az összeállításnál derüljön ki, hogy valami hiányzik.
Dia
Pontatlanul kimért hozzávalók
Egy konyhai mérleg minden háztartásba kell. Bár sok étel van, amit érzésre is össze lehet dobni, akad bőven, amelynél nem mindegy, hogy hány deka liszt kerül bele.
Dia
Nem figyelni az órára
Néhány macerás ételnél, például szufléknál nagyon fontos, hogy pontosan mennyi időt töltenek a sütőben, de a steakeknél sem árt figyelni a mutatókat.
Dia
Túl puha tészta
A jó tészta kívül puha, belül viszont kemény marad. Ezt hívják al dentének, vagyis fogra valónak. A legjobb, ha tojásmentes változatot vásárolsz. Bőven elég, ha 10 percig főzöd.
Dia
Ízetlen, kemény, száraz rizs
A legfinomabb húst is elrontja, ha száraz, kemény rizs érkezik mellé. A rizsszemeket pörköld át egy kevés olajon, eközben fűszerezd, majd öntsd fel annyi vízzel, hogy ellepje a szemeket. Ha elfőne alóla, akkor pótold. Nagyon finom lesz, ha egy kevés vajat keversz bele a végén.
Dia
Kiszáradt hús
Nagyon könnyű kiszárítani a húst sütés közben. Figyelj rá, hogy ne süsd túl. Ha pedig alacsony zsírtartalmú fajtából készítesz valamit, például csirkemellből, akkor pácold be, hogy sütés után is puha legyen.
Dia
Íztelen zöldségek
Ahogyan a tésztát, úgy a zöldségeket sem szabad túlfőzni, mert vízízűek lesznek. A brokkolinak például elég 5 perc a forró vízben, a spárga fejét pedig nem is kell vízbe tenni, a gőz megpárolja.
Dia
Kemény máj
A májat nem szabad az előkészítés és a főzés során sózni, mert könnyen cipőtalpszerűvé válik. Elég a legvégén, ha már lekapcsoltad a tűzhelyet.
Dia
Balesetveszély
Az olajos, forró serpenyőbe cseppenő víz fröcsögni kezd, a kicsapó tűzforró olaj pedig megégetheti a figyelmetlen szakácsot. Ez előfordulhat olyankor is, ha magas víztartalmú ételt sütsz. Mindig légy óvatos!
Dia
Nem elég erős a láng
Vagy éppen túl erős. Míg a hirtelen sült ételeknél a serpenyőnek tűzforrónak kell lennie, addig például a szalonnát érdemes alacsony lángon pirítani, ahogyan a zsemlemorzsát is. Mindig figyelj, hogy mit írnak a receptben, különösen a tepsiben készült ételeknél.
Dia
Ha odakozmált
Ha azonban az étel odaégett, nem kell az egészet kidobni, viszont amilyen gyorsan lehet, szedd ki egy edénybe az ép részeket, és folytasd a főzést. Az eredeti lábost vagy serpenyőt pedig azonnal áztasd be, ha nem akarod órákig sikálni később.
Dia
Csomós liszt
A sütemények akkor lesznek tökéletesek, ha a lisztet átszitálod, mielőtt a tésztába kerül. A legjobb, ha közvetlenül akkor teszed ezt, amikor összeállítod, tehát például a tojásos cukorra adagolod így.
Dia
Összeesett sütemény
Jó néhány sütemény, például a piskóta és a felfújt, könnyen összeesik, ha nyitogatod a sütőt, miközben odabent készül a finomság. Ne légy türelmetlen, várd ki a receptben megadott időt, és csak a végén nyisd rá az ajtót, nehogy megfázzon.
Dia
Kóstoló
Az ételt a készítés közben és a végén is állandóan kóstolni kell, hogy elég fűszeres, elég édes-e, vagy megpuhult-e már. A fűszerezésnél előbb mindig keveset adagolj, hozzáadni mindig lehet.