Rákkeltő, meddőséget okoz: a te lakásodban is ott a veszélyes anyag?
A veszélyes ftalátok a te otthonodban is jelen lehetnek. Tudd meg, hol és miben!
Az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kaptak az úgynevezett ftalátok, sajnos azonban egészségkárosító hatásaik révén, a szerves vegyületek ezen csoportja ugyanis komoly befolyásoló hatással lehet a hormonháztartásra és a fogamzóképességre, emellett rákkeltő tulajdonságát is vizsgálják.
A ftalátok ráadásul szinte mindenütt megjelenhetnek: beférkőztek az otthonokba, ott vannak a falakon, a padlón, megbújhatnak a konyhai felszerelésekben, sőt, még a gyermekjátékokban is.
Mik azok a ftalátok, és hol vannak jelen a lakásban?
A ftalátok olyan szerves vegyületek, melyek a felhasználásukkal készült tárgyakból képesek lassan, de tartósan felszabadulni, párologni, ezáltal pedig közvetlenül érintkezni az emberi szervezettel, majd károsítani azt.
Ezeket a vegyületeket - melyek ma sajnos a legtöbb ember vérében is jelen vannak - elsősorban a PVC lágyítására, rugalmasabbá tételére használják, így előfordulása az emberi környezetben igen sokrétű.
Jelen lehet az élelmiszerek csomagolóanyagában, a műanyag tárgyakban, a mosóporban, a kozmetikai termékekben, azonban a lakásban is számos megjelenési formája van: ide tartoznak a PVC-padlók, a különféle tapéták, a műanyag burkolatok, lambériák, valamint a festékek és felületkezelő anyagok. Sőt, akár egy műanyag zuhanyzófüggöny is veszélyes lehet ilyen szempontból.
Miért veszélyesek?
A ftalátok különösen veszélyesek a gyermekekre nézve, nőknél pedig állítólag növelik a mellrák kialakulásának kockázatát. Bár rákkeltő hatásuk még csak korlátozottan bizonyított, számos kutatás igazolta - melyek miatt használatukat az Európai Unión belül korlátozzák is -, hogy az endokrin rendszert képesek károsan befolyásolni, hormonrendszeri zavarokat, sőt, meddőséget is okozhatnak.
Hogyan lehet elkerülni a ftalátokat?
Az Európai Bizottság betiltotta a ftalátok használatát a gyerekjátékokban, emellett 2014 után csak engedéllyel lesz forgalmazható többféle ftalátvegyület. Mindezek ellenére a ftalátok még mindig jelen vannak a különféle termékekben. A következő ftalátok különösen veszélyesek, így érdemes rájuk jobban odafigyelni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- DEHP, vagyis Di(2-etilhexil) ftalát.
- DBP, vagyis Dibutil ftalát.
- BBP, vagyis Benzilbutil ftalát.
- DIBP, vagyis Diizobutil ftalát.
- DOP, DNOP, vagyis Di-n-oktil ftalát.
Még több káros tárgy a lakásban
A lakásban más szempontból is lehetnek kártékony tárgyak. Nézd meg a videót, és tudd meg, mit tart annak a feng shui!
Egy termék megvásárlása előtt érdemes megkérdezni a gyártót, eladót a termék ftaláttartalmáról - kötelességük választ adni. Ha azonban biztosra akarsz menni, válassz olyan terméket, melyen szerepel a PVC Free, phthalate free vagy ftalátmentes megjelölés.
Tartasz a környezetedben megtalálható veszélyes vegyületektől?
OLVASD EL EZT IS!
- konyha
- lakás- és pénzügyek
Mérgező anyag a serpenyőben? Figyelj nagyon, ilyen tüneteket okozhat!
- büntetés
- lakás- és pénzügyek