3 meglepő, erős allergén a lakásban
A leghétköznapibb tárgyak is allergiát válthatnak ki azoknál, akik hajlamosak a betegségre. Eláruljuk, melyektől tartózkodj.
Az allergia a szervezet túlzott reakciója olyan hétköznapi dolgokra, melyek normális esetben nem okoznának panaszokat.
A tünetek - az allergia típusától függően tüsszögés, köhögés, orrviszketés, könnyező szem, asztmás fulladás - a betegségben szenvedők esetében akkor jelentkeznek, amikor az allergén a szervezetbe kerül, és ott gyulladást idéz elő.
A leggyakoribb allergén a lakásban kétségkívül a poratka és a penészgomba, de a tisztítószerek, a háziállatok és a párnák, valamint a paplanokban található madártoll is kiválthatja a tüneteket. Ahhoz, hogy a lakásod ne az ellenséged legyen, minimálisra kell csökkentened azoknak a dolgoknak a számát, melyek allergiát okozhatnak. Íme, három, melytől érdemes távol tartanod magad.
Allergén anyagok a festékekben
Bár a mesterséges, egészségkárosító anyagok használatát egyre több gyártó igyekszik kerülni, számos termék tartalmaz a mai napig olyan vegyületeket, melyek igencsak igénybe veszik a szervezetet. Ezek alól a beltéri burkolatok, valamint a festékek, favédő- és ragasztóanyagok sem képeznek kivételt. Utóbbiak nagy részében például olyan oldószerek, konzerváló anyagok és lágyítók találhatóak, melyek nemcsak a festés vagy a bútorok ápolása során jelentenek veszélyt, hanem akár hónapokkal később is. A káros anyagok kipárolgása a festékek esetében tart a legtovább. Bár a kezdeti erős kipárolgás a későbbiekben gyengül, az egészségre kedvezőtlen hatás így is hosszú ideig fennáll. A következmény pedig komoly allergiás megbetegedés, sőt, az asztma kialakulásának veszélye is jelentős.
Mivel a legtöbb, hazánkban kapható vízbázisú festék tartalmaz konzerváló, tartósító és lágyító anyagokat - még akkor is, ha a címkén nem tüntetik fel az összeset -, helyettük érdemesebb olyan burkolatot, festéket választanod, mely kevésbé káros. Szerencsére ma már egyre elterjedtebbek a veszélyes anyagokat nélkülöző falbevonatok, a festékboltokban és az interneten például könnyen találsz olyanokat, melyektől nem kell félned.
Vágott virágok, cserepes szépségek
Egy csokor frissen vágott virággal színt és életet vihetsz az otthonodba, ráadásul kellemes illattal töltheted meg a lakást. A szobanövények szintén otthonossá teszik a helyiségeket, és a levegőt is tisztítják. Ám mind a vágott virágok, mind a cserepes növények felelőssé tehetők a tüsszögésért, a köhögésért, sőt, akár komolyabb panaszokat is okozhatnak. Előbbieket elsősorban akkor kerüld, ha pollenérzékeny vagy, illetve allergiás a virágporra - hiába szépek, főként frissen könnyen kiválthatják a tüneteket. Ha teljes mértékben nem akarsz lemondani róluk, már az is segíthet, ha lecsippented a porzójukat, mielőtt a vázába teszed őket.
A szobanövények közül is lehetőleg olyan fajtákat költöztess be a lakásba, melyek nem rendelkeznek virágokkal, ám ezekkel is vigyázz. A penészgomba kedvel minden olyan helyet a lakásban, ahol elegendő pára van számára a megtelepedéshez. Így nem csak a fürdőszobában jelenhet meg, hanem a gyakran öntözött szobanövények talaján is. Ha érzékeny vagy a penészgombára, tanácsos kevesebb szobanövényt tartanod otthon. Emellett rendszeresen lazítsd fel a virágföld felső rétegét, és a kelleténél gyakrabban cseréld a talajt, ezzel megakadályozhatod a penészesedést.
Az olcsó, de veszélyes PVC és a műanyagok
Szerencsére ma már egyre kevesebben választják a PVC-t a padlóburkolatok közül, de még mindig számos olyan lakás akad, ahol jelen van ez a korántsem veszélytelen anyag. A PVC mellett a műanyagokkal is érdemes vigyázni, főként a gyermekjátékok esetében.
A PVC és a műanyag persze önmagában nem veszélyes anyag, a lágyításukhoz használt ftalátok azonban annál inkább. A vegyi anyagok e csoportjáról úgy tartják, hogy felelősek lehetnek a rák kialakulásáért, hormonzavarokat okozhatnak, azoknál a kisgyermekeknél pedig, akik rendszeresen érintkeznek ftalátokkal, megnő az asztma és az allergia kialakulásának kockázata.
Az Európai Unióban néhány évvel ezelőtt született rendelet tiltja a ftalátok használatát, a tiltás azonban csak háromféle anyagra vonatkozik. A másik három ftalát-típust a rendelet szerint csupán a három évnél fiatalabb gyermekeknek készült játékok gyártása során tilos használni.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ennek ellenére számos gyártó akad, aki figyelmen kívül hagyja a szabályokat, nem árt ezért körültekintőnek lenned a gyermekjátékok vásárlása vagy a burkolat kiválasztása során.
OLVASD EL EZT IS!
- víz
- rákkeltő
Rákkeltő anyagok a vezetékes vízben
- rákkeltő
- szobanövény