6 olcsó és természetes tisztítószer a nagyitól

Keverd ki magad!

Miért költenél drága tisztítószerekre, ha saját magad is előállíthatod őket? Megosztjuk veled a nagyi titkait!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Csábítóak a reklámokban hangoztatott tisztítószerek, hiszen - állítólag - néhány pillanat alatt megszabadulhatsz velük a makacs vízkőtől, a vízcseppek okozta foltoktól a fabútorokon, és szinte egyetlen öblítéssel csillogóvá varázsolhatod a vécécsészét.

Mindezzel azonban a környezetednek és magadnak is ártasz: a tisztítószerekben található mérgek az egészségednek sem tesznek jót, az állítólagos csodaszerek pedig a pénztárcádra nincsenek túl jó hatással.

Itt az ideje hát leszámolnod velük, és a reklámok helyett elődeink bevált, természetes, és nem utolsósorban igen költségkímélő praktikáit használni!

Praktikák a konyhába

A konyha a lakás egyik olyan területe, ahol a legnagyobb szükség van a hatékony tisztítószerekre. A kifröccsenő zsír, olaj, az odaégett edények és az összeégett sütő láttán nem meglepő, ha fáj a fejed, és legszívesebben az egésztől egyszerűen megszabadulnál. Ne tedd, és a vegyszereket is hagyd a boltban! Helyette próbáld ki az alábbiakat!

Súrolópor szappanpehellyel, krétával

  • 50 g szappanpehely
  • 150 g iszapolt kréta
  • 80 g szóda
  • 5 csepp citromolaj

A szappanpelyhet őröld finomra, és alaposan keverd össze az iszapolt krétával és a szódával, majd add hozzá az olajat. Töltsd csavaros kupakkal zárható üvegbe, majd alaposan rázd össze még egyszer. Ezzel a szerrel bármilyen érzékeny felületet súrolhatsz, ráadásul nyolc hónapig eláll.

Általános, bőrkímélő tisztítótej

  • 1 evőkanál kenőszappan
  • 5 g hamuzsír
  • 20 g iszapolt kréta
  • 5 csepp citromolaj

Gyenge tűznél, gőz fölött oldd fel a kenőszappant a vízzel és a hamuzsírral, de ügyelj arra, hogy folyamatosan kevergesd közben.

Az iszapolt krétát keverőgéppel vegyítsd össze a masszával, majd add hozzá az olajat, és a folyadékot egy jól zárható üvegbe töltsd. Így olyan, három hónapig eltartható általános tisztítószert kapsz, amely a konyhát is, és a bőrödet is kíméli.

Praktikák a fürdőszobába

A konyha mellett a lakás másik leginkább kényes területe a fürdőszoba. A makacs vízkő itt háborgatja a tulajdonosokat leginkább, amellyel a legtöbben erős vegyszerekkel igyekeznek leszámolni. Pedig lehet ezt természetesebb módon is!

Természetes szer vízkő ellen

  • 150 ml ecet
  • 150 ml víz
  • 1/4 teáskanál só

Az ecetet és a vizet forrald fel, majd oldd fel benne a sót. A folyadékot oszlasd el a vízköves foltokon, majd hagyd hatni egy órán át. Ezután tiszta vízzel alaposan öblítsd le, és végül töröld szárazra a felületet egy tiszta ruhával.

A csillogó csempe és mosdókagyló titka

  • 100 ml lenolaj
  • 35 ml terpentin

Az olajat és a terpentint keverd alaposan össze. Keress egy tiszta ruhát, csepegtess rá a keverékből, majd fényezd át vele a csempét. Így garantáltan ismét régi fényében ragyog majd az egyébként elhanyagolt csempe és mosdókagyló.

Praktikák a nappaliba, hálószobába

A nappali és a hálószoba már szerencsésebb helyiség, hiszen itt ritkán okoz gondot a vízkő. Ellenben a por annál inkább! A következő szerekkel könnyen leszámolhatsz vele, és a bútorokat is fényesen tarthatod.

Természetesen a por ellen

  • 1 liter víz
  • 1 teáskanál glicerin
  • 1 teáskanál 15%-os ecet

Keverd össze egy edényben a vizet az ecettel és a glicerinnel, majd egy puha rongyra csöpögtess a keverékből, és alaposan töröld át vele a bútorokat. Ezzel a készítménnyel megakadályozhatod, hogy a bútorok idő előtt ismét porosak legyenek.

Kárpitápoló szer kanapéhoz, fotelekhez

  • 25 g szappanpehely
  • 500 ml desztillált víz
  • 100 ml glicerin
  • 100 ml borszesz

A szappanpelyhet és a vizet állandó kevergetés mellett melegítsd addig, amíg a pehely fel nem oldódik. Ha kész, hűtsd le a keveréket, majd add hozzá a glicerint és a borszeszt. Ezután töltsd műanyag edénybe a masszát, és jól zárd le.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Amikor szükséges, vegyél ki belőle egy evőkanálnyit, és kevés vízzel verd fel egy habverővel. A habot szivacs segítségével viheted fel az anyagra, de ügyelj rá, hogy a kárpit ne legyen túl nedves.

Cikkünk a Nagymama házipraktikái című könyv segítségével készült.

Legyen szó mosásról, takarításról, szépségápolásról vagy betegségek gyógyításáról, nagymamáinknak mindig volt egy jó trükkje, amivel igazán sikeresen oldották meg a problémákat. Most te is megismerheted ezeket a fogásokat és praktikákat, így olcsón és hatékonyan, természetes anyagok segítségével rakhatod rendbe a házat, főzhetsz finomakat, vagy ápolhatod tested-lelked. Nélkülözhetetlen könyv minden háztartásban. Ha szükséged van valamire, üsd csak fel, és nézd meg, mit is csinálna a Nagyi.

Kiadja a Reader's Digest.
Ára 7990 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
Ezt is szeretjük