A Katasztrófavédelem honlapja szerint a lakóépületekben - különös tekintettel a panelházakra - manapság is az emberi gondatlanság tehető felelőssé a kialakult tűzesetek jelentős többségéért, melyek amellett, hogy életeket olthatnak ki, a tűzoltóság sikeres és időben való beavatkozása esetén is jelentős anyagi kárral járhatnak.
Nem beszélve arról, hogy, ha megszeged a tűzvédelmi előírásokat, és azokkal olyan tüzet idézel elő, melynek oltásához a tűzoltóságot is be kell vonni - legyen az ok egy égve hagyott gyertya vagy cigaretta -, azért már önmagában is több százezer forintos bírságot kaphatsz. Ha szeretnéd megóvni magadat, családodat és a lakóközösséget egy esetleges tragédiától, a következőkre nagyon figyelj!

Soha ne hagyj őrizetlenül semmit a tűzhelyen, különös tekintettel a zsiradékra, mely nagyon könnyen meggyulladhat. Ha már megtörtént a baj, és lángol az edény vagy a serpenyő, nagyon fontos, hogy semmiképp se próbáld meg vízzel oltani, az ugyanis még komolyabb károkat okozhat, mivel a kifröccsenő zsiradék komoly égési sérülésekhez vezethet, és a tűz továbbterjedését is elősegíti. A serpenyőre, amennyiben lehetséges, tegyél minél gyorsabban egy fedőt.

A lakásban felügyelet nélkül hagyott gyertyák nemcsak karácsony tájékán növelik meg a tűzesetek számát, elég, ha például a romantikus vagy épp megnyugtató hangulatról szeretnél gondoskodni, majd elalszol, vagy épp elfeledkezel az apró kis tűzforrásokról. Amellett, hogy nem hagyod őrizetlenül a gyertyákat, és lehetőleg nem gyújtasz meg egyszerre túl sokat, mindig tedd őket fémtálcára. Továbbá figyelj arra is, hogy ne kerüljenek éghető anyagok, például függöny, terítő közelébe.

A tűzesetek okai között előkelő helyen szerepel a dohányzás is, például, ha valaki égő cigarettával alszik el. Lehetőleg soha ne dohányozz az ágyban, a kanapén, fotelben, különösen, ha fennáll a veszélye, hogy elbóbiskolsz - az ágynemű, csakúgy, mint a bútorkárpit, nagyon könnyen lángra kaphat.

A Katasztrófavédelem fokozott elővigyázatosságra int a lakásfelújításokkal kapcsolatban is, például a csiszolás, illetve fémmegmunkálás közben keletkező szikrák órák múlva is okozhatnak bajt. A javaslat szerint érdemes nedves ronggyal, illetve takarással védekezni.

A meghibásodott elektronikus készülékek is könnyen tűzeset okozóivá válhatnak - legyen szó akár elektromos, akár mechanikai meghibásodásról -, ezért, ha rendellenességet tapasztalsz, semmiképp ne használd ezeket, és húzd ki azonnal a konnektorból - tedd ugyanezt, ha hosszabb időre mész el otthonról. Figyelj az elosztókra, hosszabbítókra is, semmiképp ne legyenek sérültek, emellett érdemes jó minőségű, megfelelő teljesítményű verziót használni - az egyes elosztókat ne dugd egymásba, és figyelj rá, hogy az adott teljesítményt a csatlakoztatott készülékekkel is tilos túllépni.

A panelházak, illetve társasházak kritikus pontjának számít tűzvédelmi szempontból a folyosó is, tilos például olyan tárgyakat tárolni itt, melyek leszűkítik a - megadott méretekkel rendelkező - menekülései útvonalat.
7 dolog, amire nagyon figyelj saját lakás esetén
Ha nyugodtan szeretnél élni, ezeket fontos szem előtt tartanod. Kattintsd végig a képeket!
Több tízezres bírságot kaphatsz!
Nézegess képeket!
Elolvasom