3 dolog, ami otthon mérgezhet meg
Te is azt hiszed, hogy a rendszeres takarítás elég ahhoz, hogy biztonságban legyél az otthonodban? Sajnos tévedsz.
Árt vagy használ? Legyen szó gyógynövényekből készült táplálékkiegészítőkről, rovarirtó szerekről vagy falfestékről, ezt a kérdést nem mindig könnyű megválaszolni.
Az egymásnak ellentmondó újságcikkek és riportok is gyakran növelik a zűrzavart, így nem csoda, ha gondban vagy, amikor megpróbálsz az egészségeddel kapcsolatban döntéseket hozni.
Segítünk tisztázni a dolgokat, legalábbis részben. Az alábbiakban ugyanis három olyan veszélyforrást ismerhetsz meg, ami, válaszolva az első kérdésre, inkább árt, mintsem használna.
A ragyogó bútorokért és evőeszközökért cserébe
A bútorfényezők és fémtisztítók megvédik, és szebbé teszik a fafelületeket és a fémtárgyakat. Ám ragyogó eredményeiket olyan illékony anyagoknak köszönhetik, melyek ártalmasak lehetnek az egészségre. A kereskedelemben kapható bútor- és padlófényező szerekben gyakran fenol van, mely a levegővel érintkezve kemény, csillogó bevonattá szilárdul - viszont használata után még napokig irritáló gázokat bocsáthat ki. A fenol egyes emberek bőrét izgatja, és a fenolérzékeny személyeknél a vegyszer hatására gyengeség, verejtékezés, fejfájás és depresszió is kialakulhat. A fémtisztító szerek pedig különösen mérgező összetevőket tartalmaznak: ammóniát, etil-alkoholt, kőolajpárlatokat és ként. Használatukkor főként a bőr és a szem van veszélyben.
Természetesen vagy folyékonyan
A káros hatások elkerülése érdekében a fafelületek szépítéséhez a fenolalapú termékek használatát csökkentsd a minimálisra, vagy váltsd ki természetes szerekkel, például olívaolajjal vagy méhviasszal.
Ha mégis szívesebben használsz készen kapható bútorfényezőt, vásárolj folyékony, palackban vagy pumpás flakonban árult készítményt, és azt puha ronggyal vidd fel a fafelületre. Ezek a termékek olcsóbbak és kevésbé ártalmasak, mint a spray-k.
Veszélyforrás a konyhában
Az alumínium a harmadik leggyakoribb elem a Földön. Bár nagy mennyiségben ez a fém is mérgező, a szervezetbe kerülő mennyiségnek csak elenyésző hányada szívódik fel, a többi kiürül.
Sokan mégis összefüggést találtak az alumínium és az Alzheimer-kór között, más kutatók azonban sikertelenül próbáltak bizonyítékot találni arra, hogy az alumínium valóban káros. A kérdésekre tehát még nem született egyértelmű válasz, ha azonban nyugtalanít az alumínium esetleges egészségkárosító hatása, elég néhány viszonylag egyszerű óvintézkedést megtenned.
Óvatosan az élelmiszerekkel és edényekkel!
Érdemes tudnod például, hogy jó néhány élelmiszer tartalmaz alumíniumot. Ilyenek a csokoládék, a teák, különösen a filteres kiszerelésűek, a gyógyteák közül a kamilla, illetve néhány élelmiszer-adalék - például a csomósodást gátlók, melyeket asztali sóhoz, ételízesítőkhöz, sütőporhoz keverhetnek, illetve a savanyúságot szabályozó adalékok.
Abban az esetben, ha kalcium-citrát táplálékkiegészítőt szedsz, jó, ha tudod, hogy a citrát fokozza a szervezetben az alumínium felszívódását.
Az izzadásgátlók egyik hatóanyaga szintén alumíniumvegyület. Ép bőrön keresztül nem szívódik fel, viszont ne használd felsértett bőrfelületen!
Savas élelmiszereket, például almát és paradicsomot, valamint magas sótartalmú élelmiszereket ne csomagolj alufóliába, a főtt ételt pedig ne tárold alumíniumedényben. Savak hatására alumínium juthat az ételbe.
A pihe-puha kényelem ára
A szőnyegek puha, meleg járófelületet biztosítanak, és elnyelik a zajt. Csakhogy ezek és a szőnyegtisztítók egészségügyi kockázatot jelenthetnek. A szőnyeg mágnesként vonzza a port, a poratkát, a polleneket és a penészgombák spóráit. Ahogy kopik, apró rostok hullanak ki belőle, növelve a szobák levegőjének szennyezettségét. A penészért és a kellemetlen szagokért is felelős lehet a szőnyeg. Ezek megelőzésére tartsd mindig szárazon, különösen a fürdőszobában. Az új, műszálas szőnyegek mérgező, illékony szerves vegyületeket bocsáthatnak ki, a kipárolgó anyagok pedig légzőszervi problémákat okozhatnak, továbbá égető érzést a szemben, szédülést, influenzaszerű tüneteket, idegességet.
Válts természetesre!
Mivel hosszútávon ez a vegyszerekkel szembeni érzékenységhez vezethet, próbáld meg csökkenteni a kockázatot.
Gondold végig, hogy valóban a szőnyeg-e az egyetlen lehetőség, és helyette inkább fa, kerámia vagy PVC-padlóburkolatot válassz, illetve pamutból, gyapjúból, szizálból készült szőnyeget. A szőnyegpadló alatti réteg pedig ne gumiból legyen, hanem jutából.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Legyen szó gyógynövényekből készült táplálékkiegészítőkről, tisztító- vagy rovarirtó szerekről, a címadó kérdést nem mindig könnyű megválaszolni. A könyv több mint száz szakértő bevonásával segít megválaszolni a leggyakrabban feltett kérdéseket egy sor olyan mindennapos tárgy alapos megvizsgálása után, mint például a körömlakk, a szőnyegtisztító, a dezodor, a gyógyszerek, az élelmiszerek. A könyvben gyakorlati tudásanyagot találsz: megtudhatod, hogyan csökkentheted a kockázati tényezőket, illetve számtalan tippet is kaphatsz az ábécérendben található szócikkekből.
Kiadja a Reader's Digest.
Ára 6990 forint.
A könyvet itt rendelheted meg. »
OLVASD EL EZT IS!
- víz
- rákkeltő
Rákkeltő anyagok a vezetékes vízben
- rákkeltő
- szobanövény