4 jel, hogy haldoklik a növényed

Locsolgattad, etetted, valami mégsincs rendben? Most eláruljuk, mit hogyan jeleznek a növények, és segítünk, hogy megmenthesd őket!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Vannak kényes, kevésbé kényes és kifejezetten strapabíró szobanövények, ám egyetlen dolog mindegyikükben közös: nem rejtik véka alá, ha valami nem tetszik nekik. Bár szerencsére mind a nyüszítés, mind a sikítozás és a jajgatás távol áll tőlük, ha valamelyik körülmény nem megfelelő számukra, azt azonnal jelzik.

Ki így, ki úgy, ám mindegyik jelzés ijesztő lehet, főként az olyan növénytulajdonosok számára, akik nem éppen arról híresek, hogy szobanövények generációit nevelték volna már fel életükben.

Ám nem kell lemondanod ezekről az élő, zöld díszekről csak azért, mert attól félsz, nem érted majd meg a jelzéseiket, hiszen most eláruljuk, hogyan fejtsd meg a növények nyelvét!

Sápadt hajtások, sárguló levelek

Egy-egy eltérő színű, aprócska levél miatt még nem kell kétségbeesni, ha azonban a növényed kezdődő hajtásai az eredeti színnél jóval sápadtabbak, ráadásul ez a színváltozás a növény más részein is észlelhető, akkor érdemes elgondolkoznod azon, hogy biztosan szüksége volt-e annyi vízre, amennyivel locsolgattad. A túlöntözés ugyanis gyakori gondozási hiba, amelyet szinte minden lelkes, ám még kevésbé gyakorlott növénynevelő elkövet, hasonlóan a szükségesnél ritkább öntözéshez, ez ugyanis hasonló tüneteket eredményezhet, mint a túlzásba vitt gondoskodás.
A sárguló levelek továbbá olyan anyagok túlzott mértékű jelenlétét is jelezhetik a növény talajában, mint például a mész vagy a vas, amelyekből a kemény víz következtében könnyen kerülhet a szükségesnél több a talajba.
A megoldás ez esetben az lehet, ha minél előbb átülteted a növényt, és megfelelő rendszerességgel, ám az átlagosnál jóval lágyabb vízzel locsolgatod. Ha úgy látod, hogy ez nem segít, akkor mindenképpen kérd szakember tanácsát!

Barnuló szár, fonnyadó és feketedő gyökér

Mint ahogy az embert számtalan baktérium és vírus támadja folyamatosan, a kártevők és a különböző betegségek a kis zöld lényeket sem kímélik. Na persze a növények nem tüsszögnek, ám könnyebben fel is adják a harcot a támadással szemben. Ilyen támadók lehetnek a gombák is, amelyek a növényt a leggyengébb pontján ostromolják: a talajból indulnak, és a gyökéren keresztül a szárat és a leveleket is legyőzik. A gombásodásra leggyakrabban a szár sötétedéséből, valamint a puhább részek rothadásából lehet következtetni, de érdemes komolyan venni az enyhébb fonnyadásokat, és a lassú, stagnáló fejlődést is.
Hogy ilyen esetben mi a teendő? Ha azt gyanítod, hogy a szobanövénykéd gombák támadásának esett áldozatul, akkor minél előbb ültesd át friss, egészséges talajba, amely az eredetinél lazább, hiszen abban a gombák jóval nehezebben tudnak elszaporodni. Érdemes lehet beszerezni valamilyen hatásosnak bizonyult gombaölő szert, és azzal kezelni a növényt, ez ugyanis sokat segíthet a felépülésében. Ha viszont mindez nem menti meg, akkor sajnos el kell búcsúznod tőle...

Rothadó szár, penészes foltok

Míg egyes növények képtelenek fény nélkül létezni, addig mások kifejezetten kedvelik az árnyékosabb, fényvédett helyeket, így annak sem kell lemondania róluk, akik otthonába nem süt be állandóan a nap. Arra azonban fontos figyelni, hogy melyik növényke mit szeret, nem megfelelő körülmények között ugyanis gyorsan elgyengülhetnek és megbetegedhetnek.

A páradús, ám fényszegény helyek például kifejezetten károsak lehetnek bizonyos növények számára, ilyenkor pedig nem ritka, hogy feladják a harcot, és leveleik, valamint a száruk rothadásnak indul. Ha pedig emellett még penészes foltokat is tapasztalsz a rothadó részek környékén, akkor sajnos nagy a baj.
Ám ahelyett, hogy kétségbeesnél, igyekezz minél körültekintőbben és minél gyorsabban eltávolítani a növényed azon részeit, ahol az említett tüneteket észlelted, és helyezd az otthonod azon részére, amelynek hőmérséklete és levegőjének páratartalma megfelelő a kis beteg számára. Hogy biztosan meggyógyuljon, ilyenkor érdemes növényvédő szerrel is kezelned egy ideig, és fokozottan ügyelned arra, hogy csak annyit öntözd, amennyire szüksége van.

Aprócska pókhálók, száradó levelek

Mint ahogy mi, úgy a növények is élvezik, ha jó időben a szabad levegőn lehetnek. Ám hazánk éghajlata nem teszi lehetővé, hogy mindig kint tartsuk a növényeket, de azt sem, hogy a lakásban folyamatosan biztosítsuk számukra a legmegfelelőbb életkörülményeket. Ez pedig legfőképpen télen okoz gondot, hiszen a fűtött szobáért és a fűtés miatti száraz levegőért egyik szobanövény sem rajong. Ezzel szemben az atkák annál inkább! Ezek a pókszerű, igen aprócska élőlények szinte minden otthonban jelen vannak, és nincs az a növény, amelynek ellen tudnának állni! Szaporodásuknak a meleg és száraz levegő kedvez, ezért a növények leginkább télen vannak kitéve a támadásuknak, pontosabban a szívójuknak, ezek az aprócska lények ugyanis megtelepednek a leveleken és a szárakon, és addig éldegélnek a növény nedvein, amíg az el nem szárad.

Ha apró pókhálószerűségeket fedezel fel a levelek hátulján, vagy lisztszerű anyagot, esetleg a növény minden ok nélkül barnulni kezd és lehullatja a leveleit, akkor valószínűleg atkatámadásnak esett áldozatul.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Kétségbeesni azonban ekkor sem érdemes: permetezd le a beteg részeket vízzel, az atkák ugyanis nem bírják a páradús környezetet, és azonnal elpusztulnak. Ha ez nem segít, akkor kezeld atkaölő szerrel, ám ezt lehetőleg ne a lakásban tedd, és csupán egy-két alkalommal végezd!

Ezt is szeretjük