Téli növényápolás

Nagyanyáink tanácsaival

Régen az üzletek polcai nem voltak tele csodatévő növényápoló szerekkel, nagyanyáink növényei ennek ellenére még télen is pompáztak.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Már-már úgy tűnik, nagyanyáink beszéltek a növények nyelvén, hiszen minden ház ablakában évről évre tucatnyi muskátli és más dísznövény pompázott. Jöhetett bármilyen kemény tél, növényeik mindig át tudták vészelni a telet, sőt, tavasszal még szebbek voltak, mint a tél elején.

Pedig a téli hónapok alatt a fűtési időszakban a lakások levegőjének alacsony páratartalma és az ablakokon éppen hogy csak beszűrődő kevés fény egyáltalán nem kedvez a szobanövényeknek.

Amit nagyanyáink tudtak

Bármilyen meglepő, de nagyanyáink sem tudtak csodát tenni, titkuk csupán abban rejlett, hogy ugyanúgy odafigyeltek a növényekre, mint a környezetükben élő emberekre, melynek köszönhetően mindig pontosan tudták, hogy az egyes növényeknek mikor mire van szükségük. Ha te is csodálatosan zöld otthonra vágysz, és azt szeretnéd, hogy kedvenc növényeid egészségben megérjék a következő tavaszt, gondoskodj róluk megfelelően tippjeinkkel!

Gátold meg a növekedésüket!

A növényápolásban a legfontosabb dolgok egyike, hogy pontosan ismerd az egyes növények igényeit, és azoknak megfelelően ápold őket. A másik pedig, hogy ne önös érdek vezéreljen az ápolásukkor: azt nézd, hogy mi jó nekik, és hogy mikor mire van szükségük. Télen például egyáltalán nem érdemes a növényeket arra ösztönözni, hogy újabb hajtásokat és virágokat hozzanak, hiszen ebben az időszakban igencsak kevés fényhez tudnak jutni, ami egyáltalán nem elegendő a fejlődésükhöz. Ha a növekedésnek megfelelő környezetet teremtesz, akkor elkezdik felélni a tartalékaikat, és bár újabb hajtásokkal gazdagíthatnak, ezek általában betegek és csúnyák, ráadásul a tél végére a növények is teljesen legyengülnek.
A termékeny környezet helyett tartsd őket alacsony hőmérsékletű helyen, és kevesebbet is locsold, mint egyébként, így megakadályozhatod a növekedésüket.

Jó, ha tudod!
Annál kevesebb vizet igényelnek a szobanövények, minél hűvösebb és fényszegényebb környezetben vannak. Ugyanakkor a nagyon hideg levegő és a szükségesnél kevesebb víz is ártalmas lehet, ezért ügyelj arra, hogy legalább 15°C legyen a hőmérséklet a helyiségben!

Ne öntözd túl őket!

Az öntözéssel is csínján kell bánni a téli hónapokban, ekkor ugyanis a növények - főként, ha tényleg hűvösebb helyen tartod őket - kevesebbet párologtatnak, és ugye a növekedésük ösztönzésére sincs szükség.
A nagyobb, erőteljes, húsos levelűeket a pozsgásokkal együtt nem kell túl sokat locsolni, csupán arra kell ügyelni, hogy ne száradjon ki a földjük. A kaktuszok például akár öntözés nélkül is átteleltethetők, más szobanövények azonban érzékenyebbek: míg a földjük teteje igen, az alsó rétegek sosem lehetnek szárazak, ellenkező esetben ugyanis megsérülhetnek a fő gyökereik.
Lehetőleg délelőtt öntözd a növényeket, így azok éjszakára már elpárologtatják a földjük felszínéről a vizet, ezért nem kell azon aggódni, hogy egy esetleges éjszakai lehűlés kárt tehet bennük. A növények könnyen megfázhatnak, ezért az öntözővíz hőmérséklete se legyen alacsonyabb a helyiség hőmérsékleténél!

Femina-tipp: ha csapvízzel öntözöd őket, akkor engedd ki a szükséges mennyiségű vizet, és várj néhány órát, ezalatt ugyanis átveszi a szoba hőmérsékletét, és a növények számára kedvezőtlen klór is elpárolog. Ha pedig igazán jót akarsz tenni a növénykékkel, akkor esővízzel vagy - már szobahőmérsékletű - hólével locsold őket!

Óvd a növényeket a hidegtől!

A szobanövények nagyon is érzékenyek a hirtelen hőmérséklet-változásra, és bár nem tüsszögnek, nagyon súlyosan megbetegedhetnek. Éppen ezért ne tartsd őket túlságosan hűvös helyen, és a szellőztetéssel is vigyázz! Lehetőleg a déli időszakban - az öntözés előtt - végezd, amikor kissé enyhébb az idő, és vigyázz arra is, hogy egyetlen növény se legyen a huzat útjában! Inkább egy másik szobán keresztül szellőztess, vagy arra az időre takard le a növényeket, esetleg vidd őket egy másik helyiségbe!

Azok a fránya bogarak...

A kártevők sajnos télen sincsenek tekintettel a növényekre, ráadásul nagyobb kárt is tudnak tenni bennük, hiszen a téli hónapok alatt a szobanövények jóval védtelenebbek. Amint észleled a jelenlétüket, vesd be szuperbiztos tippjeinket!

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

  • A levéltetvek és a pókok utálják a szappant! Ha támadásba lendültek, a megtámadott növényt állítsd a kádba, és alaposan mosd le langyos szappanos vízzel!
  • Függetlenül attól, hogy milyen kártevő támadta meg a növényt, dugj néhány fokhagymagerezdet a földjébe!
  • Zöld levéltetvek esetén egy liter vízben oldj fel két evőkanál szalmiákszeszt, és ezzel locsolgasd a növényt, míg fekete levéltetvek esetében négy liter vízben keverj el két evőkanál mosogatószert, és a megtámadott leveleket ezzel mosd le!
Ezt is szeretjük