Nem kell többé vízdíjat fizetned? Egy megoldás, amin érdemes elgondolkozni

Már a háztartásban is hasznosítható az esővízgyűjtő rendszer.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az alternatív megoldásokkal nemcsak a környezetet kíméled, de nem kis összegeket takaríthatsz meg a rezsi költségeiből. Nagyszüleink korában is nagy népszerűségnek örvendett az esővíz háztartási hasznosítása, pedig akkoriban még nem a spórolás volt az elsődleges motiváció: a talajvizekhez képest az esővíz jóval lágyabb, nincs benne mész, és szappannal keverve gyorsabban habzik.

Napjainkban egyre több családi házban építik ki az esővízgyűjtő rendszert, de elsősorban kerti locsolásra használják - pedig, ha nem ivóvízre van szükség, az összegyűjtött csapadékvíz a háztartásban is hasznosítható.

Csökkenő fogyasztás

Nálunk az átlagos vízfogyasztást körülbelül száz literben határozzák meg naponta, fejenként. A víz köbméterének árát tekintve pedig területenként, szolgáltatónként óriási különbségek lehetnek. Ha 700 forintos víz- és csatornadíjat veszünk alapul, egy négytagú család fogyasztása alapján akár évi 1000 ezer forintot is kifizethet. Gondolj csak bele, ha ezt megfelezhetnék!

A felmérések szerint ugyanis az ivóvízfogyasztásnak legalább a felét teszik ki a mosás, vécéöblítés, takarítás, vagyis azok a tevékenységek, melyekhez nem kellene feltétlenül az ivóvízminőség. Itt lép a képbe az esővíz: az összegyűjtött csapadékvizet ugyanis egyszerűen és főleg sok ezret megtakarítva lehetne hasznosítani szürkevízként. Ha pedig amúgy sem iszol csapvizet, csak boltban vásárolt ásványvizet, még tovább csökkentheted a vízdíjadat.

Hogyan gyűjtik a vizet?

Az esővízgyűjtés legegyszerűbb módjaként a tetőről összefolyó vizet elvezetik az eresz alatt elhelyezett esővízgyűjtőként használt, megfelelő nagyságú tartályokba.

10 dolog, amivel ezreket spórolhatsz meg a háztartásban

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az elvezetést pedig úgy lehet megoldani, ha egy műanyag csapon vagy tömlőn keresztül leeresztik a tartályból a vizet, de szivattyút is lehet használni, ha magasabb helyre szeretnék vezetni a vizet. A legszerencsésebb, ha acéltartályokat használnak, vagy a helyszínen kialakított vasbeton tartályt, a hordós gyűjtést már nem annyira ajánlják, ugyanis abban könnyebben koszolódik, hamar bealgásodik az összegyűlt csapadék.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Így lehet megtisztítani

A víz szűrésére is fontos figyelni, így hosszabb ideig is tárolható anélkül, hogy bekoszolódna: a tetőről lefolyó esővíz ilyenkor már eleve úgy kerül a gyűjtőtartályba, hogy a szűrőn fennakad a szennyeződés, ami automatikusan a csatornahálózatba kerül.

Az ereszeket emellett érdemes védeni, például egy hajlékony dróthálóval, hogy a falevelek ne kerüljenek bele a tárolótartályba. Ezek a szervesanyag-tartalmú szennyeződések ugyanis elősegítik az algásodást. A szűrőbetétek vagy egy egyszerűbb szűrőbe helyezett geotextíliák alkalmazása pedig megakadályozza a homokbeszivárgást is.

Mire használod a legtöbb vizet?

Ezt is szeretjük