Így nem lehet ráfázni, ha kiadod a lakást - Nem elég a szerződés
Óvatosan kell eljárnia a tulajdonosnak, mert ha hibázik, még ő jár pórul.
Egy albérleti szerződés megszűnésének leggyakoribb oka az, ha a bérlő nem fizeti a lakbért. Mi a teendő ilyenkor, és mikor érdemes még várni picit?
Hamarosan indul az egyetemi tanév, az albérletekért kapkodnak. Általában a lakást keresők vannak nehezebb helyzetben, de a lakását kiadónak sem mindig egyszerű.
Mindent a szerződés szab meg
Bármilyen követelés vagy lakbérrel kapcsolatos panasz - akár a tulajdonos, akár a bérlő részéről érkezik -, kizárólag érvényes albérleti szerződés alapján intézhető és behajtható. Ha nincs szerződés, gyakorlatilag semmilyen jogalapja nincs a tulajnak a lakbérelmaradás miatt reklamálni. A szóbeli egyezség ebben az esetben nem mérvadó.
A notórius nem fizető bérlőt a szerződésben meghatározott türelmi idő - általában egy-két hónap - után hivatalosan fel kell szólítani a fizetésre, majd annak elmaradása után a szerződést fel lehet mondani, illetve utasítani az albérlőt a kiköltözésre.
A felmondás minden fázisa írásban történjen, ezt írja elő a lakástörvény is, hogy nyoma legyen a későbbi eljárásoknál. Szóbeli figyelmeztetés, sms-ben vagy e-mailben történő felszólítás a fizetésre nem érvényes, az ajánlott tértivevényes levél a megfelelő forma.
A luxuskörülmények között élőknek valószínűleg nem kell foglalkozniuk a lakbérrel. Így élnek a leggazdagabbak.
A felszólítás és a felmondás folyamata
Az írásbeli felszólítás kézhezvétele után nyolc napon belül fizetnie kell a bérlőnek a hatályos jogszabályok szerint. Ha ez nem történik meg, akkor a főbérlő további nyolc napon belül írásban felmondhatja a szerződést. Ha nem így jár el, a bíróság nem ítéli szabályosnak a folyamatot, és újból kell kezdeni a procedúrát. A felmondás általában a következő hónap utolsó napjával lép érvénybe.
Egyéb legális módszerek is léteznek
Még mielőtt az írásbeli felmondás megtörténne, a tulajdonosnak vannak más, jogilag elfogadható eszközök is a kezében. Kilátásba helyezheti, hogy kikapcsoltatja a közműveket, mert az kevesen kockáztatják meg, hogy áram, víz vagy fűtés nélkül éljenek egy lakásban.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha már hivatalosan felmondták a szerződést nem fizetés miatt, és az albérlő ennek ellenére nem rendezi a tartozását, a tulaj a lakásban lévő ingóságokat el is szállíttathatja, hivatalos eljárás keretein belül és jegyzőkönyvezve. Ugyanis a lakástörvény kimondja, hogy a tulajdonosnak vagy bérbeadónak a hátralék összegéig zálogjoga van a bérlő lakásban lévő vagyontárgyain.
A megelőzés a közjegyzői okirat
Ha a bérleti szerződést a legelején okiratba foglalják, a jogos felmondás után a bérlőnek azonnal el kell hagynia a lakást. Ha ezt nem teszi meg, automatikusan bírósági végrehajtás útján lehet kérni a kiköltöztetést. Ezzel el lehet kerülni a bonyolult, költséges és hosszadalmas lakáskiürítési pert, melynek során a nem fizető bérlőt birtokvédelem illeti meg.
OLVASD EL EZT IS!
- ingatlan
- lakás- és pénzügyek
Ki lakott régen a lakásodban? Így derítsd ki, ha kíváncsi vagy
- tartozás
- társasház