Mégis lesz új adó az ingatlanokra? A lakosságot is érintheti a napelemadó
Elvileg az átlagfogyasztókat nem érinti majd, van azonban olyan is, aki mást mond.

- Jótékonysági főzés Dobó Ágival (x)
- „Szeretek vezető lenni, de még jobban szeretem, hogy nőként lehetek az” (x)
- Tökéletes mosásra vágysz? Ezeket tartsd szem előtt! (x)
- A természet ihletet ad (x)
- Így okosítsd fel az irodát! (x)
- Így biztosíthatod a higiéniát az otthonodban! (x)
- Thomas Anders Budapesten! (x)
- 6 gyönyörű híresség, aki rövid frizurára cserélte hosszú haját: melyik állt nekik jobban? »
- Az 55 éves Sophie Marceau gyönyörűbb, mint valaha, nem fog rajta az idő: szépségtitkai egyszerűbbek, mint gondolnád »
- Extra dús, rugalmas, göndör fürtök hajsütő vas nélkül: így hasznosítsd újra a megmaradt műanyag szívószálakat »

- Melyik magyar városban van a képen szereplő székesegyház? Tippelj a kvízben!
- 10 kérdéses villámkvíz a magyar gasztronómiáról: milyen töltelék van a Gundel-palacsintában?
- Melyik oldalon található a máj? 8 kérdéses kvíz az emberi szervezet felépítéséről
- A 4 legrosszabb reggeli, amit mégis sokan fogyasztanak: pillanatok alatt megemelik a vércukorszintet
- Ennyi perc az ideális szex, mondják a kutatók - A többségnél a fele sincs meg
Újfajta adót vezet be a kormány, ami a napelemeket tulajdonosait terhelné. Az eddigi tájékoztatás szerint azokat a napelemmel felszerelt háztartásokat nem érinti az adó, amelyek átlagos fogyasztást generálnak.
A legújabb adatok alapján azonban az országban található privát napelemek fogyasztása olyan mértékű, amely akár duplán meg is haladhatja azt a limitet, amely alatt nem kell adót fizetni. Mivel a napelemek száma az elmúlt években megemelkedett, és folyamatosan nő, sokakat érinthet ez a probléma.
Mi az a napelemadó?
Az alternatív energiaforrás egyre népszerűbb hazánkban is. A napelemes rendszerrel kapcsolatban voltak olyan optimista prognózisok, hogy energiafogyasztás szempontjából jóval kisebb értékű sárga csekket jelentenek a kiépítőjüknek. A kormány eddig környezetvédelmi termékdíjként vezette be a napelemes rendszerekre épülő adóztatást. Mostanáig egyszeri alkalommal befizetendő adónem volt, amely a forgalmazót terhelte. Jó esetben ezt a tulajdonos helyett átvállalta a napelemeket kiépítő cég.

Az előkészített törvénymódosítás szerint a napelemes rendszerekre rótt eddigi környezetvédelmi termékdíj ezután elosztói teljesítménydíjra módosul. A napelemes rendszerek eddig jórészt visszatápláló elven működtek, vagyis a felhasznált áram értéke a visszafordított árammal volt egyenlő, illetve rendszerhasználati díjat kellett fizetni.
A módosított adó a 4 kilowatt peaknél, vagyis csúcsteljesítménynél nagyobb rendszerekre vonatkozik, tehát egy átlagfogyasztó kisháztartás a kormány szerint elvileg nem esik bele ebbe a kategóriába. Mást ír azonban a témában például a Magyar Nemzet, illetve a Pénzcentrum, mely szerint a háztartásokra mégis hatással lehet a napelemadó, adataik szerint ugyanis az országban működő körülbelül 30 ezer háztartási naperőmű teljesítménye átlagban 8,3 kilowattóra, ami többszöröse a határnak, mely alatt nem kellene az új adót fizetni.
Ellentmondásos a környezetvédelmi adó kategória
Minden olyan adónem ellentmondásos, amely a napelemes rendszereket környezetvédelmi közteher megnevezéssel sújtja. A napelemek nem környezetszennyezőek, élettartamuk 35-40 év, és újrahasznosítható anyagokból készülnek. Nem bocsátanak ki szén-dioxidot, hiszen egy alternatív megújuló forrásból, a nap fényéből állítják elő a saját energiájukat. Az újradefiniált adó ellenére is érdemes kiépíteni a háztartásban a napelemes rendszert, mert a kezdeti költséges beruházás pár éven belül megtérül. Az új adó alól mentesülnek az eddig kiépített napelemes szisztémák. Akinek viszont fizetnie kell a jövőben, attól az elektromos szolgáltató szedi be a pénzt.