Így lesz nagyon hosszú életű a kávégép: mutatjuk, hogy tisztítsd

A kávéfőző géped rendszeres tisztítása elengedhetetlen, ha hosszan szeretnéd használni.

Kávéfőző otthoni tisztítása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

Akinek reggel az első dolga az, hogy a hálószobájából eljusson a konyháig, hogy  elindítsa a kávégépet, az tudja, hogy a jó kávéhoz sok minden kell. Nem elég a jó minőségű kávé, elengedhetetlen a kávéfőzőgép rendszeres karbantartása is. 

A kávégép tisztítása otthon

A kávégépek legérzékenyebb problémája a vízkő, illetve a gép baktériumok és penészgomba táptalaja is lehet, ha elhanyagolod. Ha a géped elvízkövesedik, az azt jelenti, hogy a vízben található ásványi anyagok lerakódnak a gép belsejében. Ez kívülről nem mindig látható, viszont ha nem kezeled a problémát, akár a kávégép teljes meghibásodásához is vezethet.

GettyImages-540712457
Fotó: Guido Mieth / Getty Images Hungary

Vannak jelek, melyek egyértelműen arra utalnak, hogy vízkövesedés áll fenn. Ilyen, ha a kávéfőzés zajossá válik, vagy a kávé nehezen csurog ki a gépből. A kávé íze sem lesz olyan, mint amit megszoktál, és a vízkő egyáltalán nem esztétikus a kávégépeken, ha olyan mértékű, hogy fehér foltokban láthatóvá válik a gép külsején is.

A kávéfőződ rendszeres tisztítása elengedhetetlen, ha hosszú ideig szeretnéd használni. A vízkő mellett a zsírtalanításról sem szabad megfeledkezni. A kávébab zsírt tartalmaz, mely a a főzés során kioldódik, és a megfelelő tisztítás nélkül szintén lerakódásokat okoz. Ez szintén duguláshoz vezethet, érdemes tehát figyelni erre is.

GettyImages-1947915732
Fotó: NurPhoto / Getty Images Hungary

A gyártók által előállított vízkő- és zsíroldók por, folyadék és tabletta formájában is elérhetők, melyekkel a szűrőt és a kifolyót is tudod zsírtalanítani. Vannak, akik nem szeretik a használatukat az utánuk érezhető mellékíz miatt. Arra mindenképpen figyelj, hogy a tisztítást követően az első egy-két lefőzéssel átöblítsd a gépet, amivel elkerülhető ez a probléma.

A kávégép tisztítása természetes szerekkel

Ha a természetes tisztítás híve vagy, akkor vízkő ellen a citromsav, az ecet is szóba jöhet, és zsíroldásra a boltokban kapható öko-mosogatószerek is megfelelők. Az ecetes, citromsavas átmosásnál a víztartályba töltsd 2:1 arányban víz és ecet keverékét, és azzal főzd át a gépet többször is. Citromsavnál egy evőkanál citromsavat oldj fel egy liter vízben, és azzal mosd át a gépet. Ne feledkezz el az öblítésről se utána!

GettyImages-861692768
Fotó: MathieuLphoto / Getty Images Hungary

Ha a kávéfőződ hosszú ideig szeretnéd használni, érdemes megfontolni, mit tehetsz annak érdekében, hogy legközelebb elkerüld a dugulásokat.

Minden kávéfőzőre igaz, hogy rendszeresen kell tisztítani őket. Ez a minden használat utáni tisztítást jelenti, és a kotyogókra és az automata kávéfőzőkre is igaz. A kotyogót részeire szedve, minden használat után alaposan el kell mosni a hosszú használat érdekében.

Az automata gépeken az alapos tisztítás a szűrő, a tejhabosító és a ha a főzőegység kivehető, akkor annak a tisztítását is jelenti. Igaz, utóbbit elég hetente egyszer alaposan átmosnod folyóvíz alatt. A kapszulás gépeknél a víztartály és a kapszulatartó bő, forró vízben való átmosása szintén hetente ajánlott. Ezek az alkatrészek nem szeretik a mosogatógépet, bőven elegendő a csapvízzel való tisztításuk.

GettyImages-1349659610
Fotó: Lazy_Bear / Getty Images Hungary

Érdemes megfontolni, hogy milyen vízzel töltöd fel a kávéfőző tartályát. Minél keményebb a víz, annál inkább hajlamos vízkövet okozni, ezért a szűrt víz használatával csökkentheted a probléma kialakulását. A kávégéped a rendszeres tisztítást meghálálja, cserébe még hosszan fogja kedvenc kávéiddal ízesíteni a napjaidat.

Így lesz újra tiszta a kávéfőző - 3 vízkőtelenítő módszer, ami nem hagy utóízt

Ahhoz, hogy sokáig használni tudd a kávéfőzőt, elengedhetetlen a rendszeres tisztítás és a vízkő eltüntetése.

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük